Oáza pokoja neďaleko ruchu mesta – vyberte sa na „venkov“

Slovo „venkov“ drvivej väčšine z nás pravdepodobne pripomenie nefalšovaný český vidiek, ktorý sa najmä starším ročníkom zapísal do mysle ako pokojný kraj nekonečných zelených lúk, na ktorých české detváky pasú húsky. V neďalekom okolí už podvedome očakávame opustený mlyn, v ktorom iste straší, a nakoniec nesmie chýbať ani rybník s neodmysliteľným vodníkom. Za mnohé podobné predstavy sú zrejme zodpovedné dnes už kultové české rozprávky, povesti a báje, ako aj samotný charakter krajiny, do ktorej je český vidiek zasadený.

Toto čarovné miesto je pretkané obrovským množstvom hradov, zámkov, kaštieľov a svojsky zaujímavých prírodných scenérií, ktoré stojí za to objavovať. Český „venkov“ však už dávno nie je len miestom z rozprávok a dokáže zaujať aj moderného turistu, ktorému ponúka únik na prekvapivo pokojné miesta. Nudiť sa však nebudete. V nasledujúcich pár riadkoch vám prinášame niekoľko tipov na zaujímavé miesta Moravy, ktoré stoja za návštevu. A to všetko čo by kameňom dohodil od druhého najväčšieho mesta našich susedov – Brna.

Moravský kras – skalnaté údolia s podzemnými palácmi

Približne tridsať minút jazdy od Brna máte k dispozícii naozaj výnimočnú prírodnú atrakciu. Najkrajšiu krasovú oblasť v Morave a širokom okolí. Moravský kras je spleťou skalných údolí so stovkami podzemných palácov. Navyše je výbornou alternatívou oddychovej aktivity v zlom počasí, pred nepriaznivými podmienkami sa totiž môžete ukryť celkovo v piatich sprístupnených jaskyniach.

katerinska-jaskyna-moravsky-kras
Vstup do Kateřinskej jaskne

Rozhľadňa Babí lom

Ak vám počasie praje a máte pre zmenu chuť na trochu vtáčej perspektívy, určite vás poteší nejedna vyhliadka, ktorú na Morave nájdete. Svojím vzhľadom sa z toho množstva vymyká zvlášť jedna. Tvar veže totiž pripomína maják a dojem prímorskej atmosféry dotvárajú okolité borovice vyrastajúce zo skalných „útesov“. Veža navyše leží na úpätí zaujímavého skalnatého hrebeňa, ktorý je bez väčších problémov prístupný z neďalekej obce Lelekovice. Stačí nasledovať červenú turistickú značku. Výstup k veži vám ani pri vychádzkovom tempe nezaberie viac než hodinu.

rozhladna-babi-lom

Brnianska priehrada

V prípade, že ste ochotní vymeniť aktívny oddych za staré dobré ničnerobenie, môžete využiť možnosť plavby parníkom po neďalekej Brnianskej priehrade. Na parník sa nalodíte v prístave blízko spleti reštaurácií a parkovísk. Vašou cieľovou destináciou je prístav pod hradom Veveří, ktorý zdobí útes nad brehom priehrady. Ďalšou možnosťou, ako uchopiť návštevu priehrad, je okružná plavba s otočkou v obci Veverská Bítýška. Priehrada je okrem toho rekreačným miestom s množstvom trávnatých pláží, navyše ponúka priestor pre rôzne vodné športy. No najlepší spôsob, ako si toto miesto môžete užiť, je zo sedadla bicykla. Väčšinu brehu totiž kopíruje cyklotrasa, ten zvyšok, žiaľ, vedie súbežne s hlavnou cestou. Buďte preto opatrní.

brnenska-priehrada-hrad-veveri
Brnianska priehrada a hrad Veveří

Trasa vedie priamo k hradu Veveří. V prípade, že nemáte záujem o návštevu hradu, tesne pod ním odbočte doprava na most cez priehradu. Cyklotrasa pokračuje súbežne s frekventovaným turistickým chodníkom.

Ďalšie možnosti trávenia voľného času

Český vidiek a Morava obzvlášť toho ukrývajú oveľa viac. Táto zvlnená krajina je doslova pretkaná nekonečnou spleťou cyklotrás a turistických chodníkov. Na svoje si však prídu aj pôžitkári v najrôznejších krčmičkách, pivných kúpeľoch, vínnych pivničkách či wellness centrách. Návštevu Moravy si dokonca môžete ozvláštniť aj golfom. A nie hocijakým. V tesnej blízkosti Brna sa totiž nachádza jeden z najmodernejších golfových rezortov v Česku – Golf Resort Brno. Okrem komplexných služieb súvisiacich s golfom ponúka ubytovanie v hoteli Kaskáda, podľa slov návštevníkov príjemnom hoteli šikovne zasadenom do okolitej prírody južnej Moravy. Človeku by ani na um nezišlo, že takéto miesto sa nachádza len pár minút jazdy od druhého najväčšieho mesta Českej republiky.

hotel-kaskada

Areál hotela ponúka rozsiahle greeny, ako aj tréningové odpalisko určené na zdokonaľovanie švihu pre aktívnych hráčov aj úplných začiatočníkov. Začínajúcich nadšencov golfu poteší dostupnosť trénerov i požičovňa golfového príslušenstva.

golf-hotel-kaskada

Tip: Môžete absolvovať výučbové programy pod názvom KGA (Kaskáda Golf Academy). KGA ponúka výučbu pre deti od útleho veku, ale aj pre dospelých jednotlivcov či skupiny.

kaskada-hotel-golf

Ak golf nepatrí práve k aktivitám na vašom športovom „wish liste“, rozmaznať svoje telo môžete v hotelovom wellnesse a svoje chuťové poháriky pri súkromných ochutnávkach vína. Výnimkou nie sú ani špeciality z hotelovej reštaurácie. Kalórie po dobrom obede jednoducho a príjemne spálite na bicykli, či dokonca jazdou na koni na niektorom z mnohých rančov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hotela a rezortu.