Nie je masáž ako masáž: vyberte si správne, aby viac neuškodila, ako pomohla

0
1839

Kto by sa po namáhavom dni, výdatnej turistike či celodennom výlete nepotešil dobrej masáži či už od partnera, partnerky, alebo od profesionála? Tak či onak, masáž proste vždy padne dobre. Je však potrebné dbať na to, aby sme si masážou ešte viac neuškodili. Na čo by ste teda mali pri výbere masáže prihliadať a na čo si dať pozor? Tu je pár postrehov a rád, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tom, ktorá masáž je pre vás tá pravá, pričom sme prihliadali na dve najdôležitejšie kritériá, a to zdravotný stav a na to, čo vás konkrétne bolí (ak vás teda vôbec niečo bolí).

1.Breussova masáž

Častým dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú vyhľadať maséra, je dobre známe „seknutie“. Ak sa u vás dostaví táto nepríjemná komplikácia, objednajte si termín na Breussovu masáž – ide o jemnú techniku, a preto je veľmi vhodná pri napravení či uvoľnení stuhnutého svalstva i pri probléme s degenerovanými platničkami. Okrem jemných ťahov je ešte doplnená o aplikáciu ľubovníkového oleja, ktorý sa vmasíruje, platnička ho nasaje a opäť začne plniť svoju funkciu, ktorou je odpruženie chrbtice a ochrana nervov. V laickom jazyku – nebude vám z chrbtice vystreľovať ani brnenie, ani mravčenie.

  • Kedy áno: zápal sedacieho svalu, náhle prudké bolesti v krížoch, vysunuté medzistavcové platničky, syndróm preťaženej chrbtice, cervikálny syndróm (problémy s krčnou chrbticou), nočná parestézia rúk (nepríjemné subjektívne pocity vo svaloch a v kostiach), bolesti v rukách a ramenách, bolesti hlavy, migrény, chorobné hučanie v ušiach (tinitus)
  • Kedy určite nie: akútne chorobné stavy, hemofília, akútne zápalové stavy, malígne nádory kože, poškodenia pokožky, plesňové ochorenia, ťažká osteoporóza, čerstvé poranenia a pooperačné stavy, zlomeniny stavcov a panvy (masáž je vhodná až po rekonvalescencii), materské znamienka a bradavice, ktoré by mohli brániť masérskym pohybom

TIP: Olej je neoddeliteľnou súčasťou masáží. V prvom rade pomáha uvoľňovať svaly, no celý harmonický zážitok zároveň dopĺňa svojou vôňou, a tak sa klasická masáž posúva do arómoterapie. Na trhu je na výber široké spektrum takto aromaticky ladených masáží, napríklad jazmínová relaxačná masáž, kamilková, jablková, ale, samozrejme, aj čokoládová či medová, ktorá je nemenej voňavá.

2.Thajská masáž

Tradičná thajská masáž je hĺbková masáž, ktorá sa sústredí na ošetrenie celého tela – od hlavy až po päty. Patrí medzi najobľúbenejšie a (našťastie) najdostupnejšie typy masáží. Nájdete ju v ponuke či už v hoteloch, alebo v masérskych štúdiách. Svoju popularitu získala vďaka kombinácii energetických a fyzických aspektov, ktoré pomáhajú pri bolestiach, ale ľudia túto masáž vyhľadávajú aj vtedy, keď nemajú konkrétne bolesti, no chcú si prinavrátiť vnútornú harmóniu.

Zdroj: flickr.com

 

  • Kedy áno: detoxikácia organizmu, posilnenie imunitného systému, zlepšenie krvného obehu, uvoľnenie svalstva, zlepšenie správneho držania tela, pri bolestiach chrbta, pri chronických kĺbových ochoreniach, zníženie stresu a úzkosti, zvýšenie vnútornej energetickej hladiny
  • Kedy určite nie: vysoký stupeň osteoporózy, veľmi krehké kosti, kŕčové žily, čerstvé poúrazové stavy, horúčky a infekčné zápalové ochorenia, infekčné alebo zápalové kožné ochorenie, epilepsia, počas dojčenia i menštruácie

TIP: Ak sa chystáte na masáž, zájdite si tesne predtým do sauny – tá prehreje celé vaše telo a výborne pripraví svaly na následnú masáž.

3.Masáž lávovými kameňmi

Ak chcete skúsiť niečo iné, nové, niečo, kde nepracujú „len“ šikovné ruky maséra, objednajte sa na masáž lávovými kameňmi. Teplo, ktoré naše telo z prikladaných plochých kameňov absorbuje, pôsobí skutočne blahodarne – zmierňuje stres a úzkosť, pomáha uvoľňovať napäté svaly, regeneruje poškodené mäkké tkanivá, naštartuje vyplavovanie nežiaducich toxínov z tela a dokonca dokáže poraziť nespavosť. Tmavé ploché kamene sa nekladú len tak hocikde, ale na cestičky, tzv. meridiány, ktorými v našom tele prúdi energia, teda napríklad na chodidlá, šiju, končeky prstov či krk.

  • Kedy áno: pri fibromyalgii (po 30 minútach masáže spia ľudia trpiaci chronickou bolesťou svalov dlhšie, majú menej spúšťacích bodov a znižuje sa im úroveň látky P, teda látky podieľajúcej sa na prenose signálov bolesti), pri reumatoidnej artritíde, nespavosti, reume, pri problémoch obehového systému, na odstránenie úzkosti, stresu a napätia, pri bolestiach chrbta i roztrúsenej skleróze
  • Kedy určite nie: ak beriete lieky na riedenie krvi, máte popáleniny na koži, otvorené rany, niekedy ste trpeli krvnými zrazeninami, absolvovali ste operáciu za posledných šesť mesiacov, máte zlomeninu alebo ťažkú zrazeninu, máte nízky počet krvných doštičiek, vysoký krvný tlak, cukrovku a počas tehotenstva
TIP: Pred masážou by ste nemali aspoň dve hodiny jesť, ale pite veľa – aj pred masážou, aj po nej. Tekutina je dôležitá pre správne prúdenie lymfy.

Existuje množstvo rôznych druhov masáží, rozličných modifikácií základných techník, no pri všetkých platia dve pravidlá – vždy si overte kvalifikáciu maséra a prediskutujte s ním vhodnosť vybranej masáže vzhľadom na vaše problémy či ochorenia. Cestovatelia a milovníci prírody určite ocenia masáž na zdravom horskom vzduchu. Prečo sa za kvalitnými procedúrami nevybrať napríklad do Tatier? 🙂

Tip: Mnohé hotely či penzióny majú vo svojej ponuke wellnesscentrá a masážne procedúry. Najvýhodnejšie ceny si zabezpečíte, ak využijete napríklad vernostné programy, ktoré ponúkajú niektoré ubytovania. Odporúčame vám upriamiť pozornosť na hotelový Gopass systém, vďaka ktorému zbierate body a môžete využívať benefity mnohých hotelov nielen na Slovensku, ale aj v Česku.

Máme pre vás tipy na masáže a wellness procedúry v prehľadnej infografike v prostredí s liečivým horským vzduchom Vysokých aj Nízkych Tatier. Necháte sa inšpirovať?