Kam vyraziť v lete? Neopozerané tipy na aktivity v Nízkych Tatrách

0
733

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie „Nízke Tatry“? Tieto tipy rozhodne nie. A tak to má byť. Prinášame vám totiž inšpirácie na menej známe miesta, atrakcie či turistické trasy, ktoré možno nie sú až také populárne ako Chopok, Demänovská jaskyňa Slobody, Vlkolínec či Múzeum SNP, no stoja za to. A bonus – nebudú preplnené turistami.

Upozornenie: Vzhľadom na súčasnú situáciu, keď sa bezpečnostné opatrenia neustále menia, je možné, že niektoré prevádzky nie sú z bezpečnostných dôvodov funkčné. Odporúčame overiť si otváracie hodiny na oficiálnych webových stránkach jednotlivých služieb.

Najprv túra, potom oddych v termálnej kadi

Výbornou alternatívou letnej túry je trasa z Liptovského Jána na Svätojánsku rozhľadňu (Kúpeľná ulica – bývalé Svätojánske kúpele – cintorín – Kamenička – Svätojánska rozhľadňa – Kaštieľske lazy, sedlo – prameň pod Kameničkou – cintorín – Liptovský Ján), ktorá má 6 km a hravo ju zvládnu aj malí turisti. Počas kráčania prírodou sa môžete kochať výhľadmi, možno stretnete aj pasúce sa ovečky, pochutnáte si na lesných jahôdkach a po návrate do východiskového a zároveň cieľového bodu si môžete dopriať nevídaný oddych na jednom z najkrajších a najčarovnejších miest v srdci Liptova – v prírodnej kadi v Liptovskom Jáne. Táto obec leží v ústí Jánskej doliny do Liptovskej kotliny, pod výbežkom Nízkych Tatier v nadmorskej výške 654 m n. m. a kaďa rozhodne nie je jedinou zaujímavosťou tejto liptovskej dedinky a ani jediným liečivým prameňom. V Liptovskom Jáne sa totiž nachádza až trinásť minerálnych prameňov a ďalších desať mimo katastra obce, no v jej tesnej blízkosti.

Pravdepodobne najznámejším je prameň Teplica, skôr skloňovaný ako Kaďa. Prečo táto prezývka? Miesto, kde prameň vyviera, nápadne pripomína kaďu, vírivku, skrátka hotový prírodný wellness v obklopení liptovského lesa, ďaleko od ruchu mesta. Je neuveriteľné, aké krásy matka Zem vytvorila. Toto je jedna z mnohých – prírodný kráter, v ktorom vyviera silno mineralizovaná voda. Jednoducho, perličkový kúpeľ s esenciou nepopierateľnej energie z útrob zeme. Rozkošné bublinky prameňa zohrejú vaše telo i dušu. Tu budete skrátka v harmónii s prírodou.

Voda v kadi má okolo 20 až 22 stupňov, takže na prvý pocit vám zrejme nebude najteplejšie, no po chvíli strávenej v tejto zázračnej vode sa na vašej pokožke začnú ukladať plyny, ktoré vás nielenže zahrejú, ale príjemné štipkanie bude mať aj blahodarný účinok na vašu kožu, tkanivá či boľavé kĺby. Ten moment, keď si uvedomíte, že bublinky, ktoré vás začínajú objímať, nevychádzajú z nejakých kovových rúrok, ale priamo z hlbín zeme, je skvelý, ba priam tak trochu nadpozemský. V kadi sa odporúča pobudnúť približne 20 minút (čas si môžete stopovať na malých červených hodinkách, ktoré sú umiestnené priamo na skale lemujúcej kaďu), keďže vo vode je vysoká koncentrácia síranov a už po jednej takejto kúre dokáže voda s vaším telom zázraky.

Netradičná dávka adrenalínu

Panoramatický výhľad na prekrásny Liptov alebo Horehronie si môžete užiť aj nezvyčajne – zo sedla horskej káry. Toto trojkolesové nemotorové vozidlo je určené ako pre deti (od 12 rokov), tak i pre dôchodcov. Je len na vás, akú náročnosť trasy si zvolíte – ak by ste hľadali zábavku pre celú rodinu, vyskúšajte trať z Kolieska na Bielu Púť, stredne náročné sú mountain káry na južnej strane Chopku z Kosodreviny na Krúpovú. Horské káry alebo mountain carts môžu síce jazdiť v každom teréne – či už na poli, po lesnej ceste, alebo po lyžiarskej dráhe –, prekážkou však môže byť daždivé počasie. Nuž, zdolať Chopok na horskej káre, to bude veru netradičný zážitok.

… a teraz netradičná dávka romantiky

Len vy dvaja, horiace sviečky, lahodné jedlo – ideálna predstava romantickej večere. Čo takto povýšiť ju o level vyššie? A keď hovoríme vyššie, myslíme skutočne vyššie. Ako? Nechajte sa vyviezť ratrakom do nadmorskej výšky 1670 m a doprajte si lahodný gastronomický zážitok pod hviezdnym horským nebom. V Jasnej si dáte so svojou najmilšou polovičkou najprv welcome drink v Crystal bare, lanovkou sa vyveziete ku Koliesku a odtiaľ ratrakom do reštaurácie, kde si doprajete spomienku okorenenú nielen nevšednosťou, ale i výborným 5-chodovým menu.

Poznámka: Zážitková večera je, žiaľ, momentálne nedostupná. Oplatí sa však mať ju „v merku“ po opätovnom povolení verejného pohybu, ktorý bude bezpečný a služby cestovného ruchu sa obnovia. Čo takto spraviť svojej polovičke romantické prekvapenie pri príležitosti návratu do normálu? V podaní zážitkovej večere na takúto oslavu len tak ľahko nezabudne.