Hrebienok – centrum turistiky aj relaxu

0
2575
hrebienok-centrum-turistiky-relaxu

Vo Vysokých Tatrách azda neexistuje známejšie miesto ako turistické centrum Hrebienok vo výške 1272 m n. m., neďaleko mesta Starý Smokovec. Nachádza sa na úpätí Slavkovského štítu. Ak ho však nepoznáte a doposiaľ ste ho nenavštívili, vôbec sa nemusíte hanbiť. Vypraviť sa naň môžete za prvého pekného počasia. Čo na ňom nájdete a prečo je zaujímavý svojou polohou?

hrebienok-centrum-turistiky-relaxu

Východiskový bod k populárnym turistickým trasám

Mnoho turistov sa pri návšteve Hrebienka príliš nezdržuje a rovno z neho pokračuje k významným turistickým cieľom – k Malej a Veľkej Studenej doline či na vrchol Slavkovského štítu. Na Hrebienku sa nachádza Bilíkova chata, ktorá bola kedysi budovou Studenovodských kúpeľov.

vodopady-studeneho-potoka-hrebienok-vysoke-tatry
Vodopády Studeného potoka

Po 15-minútovej chôdzi po zelenej značke sa z Hrebienka dostanete k nádherným Vodopádom Studeného potoka. Po červenej značke sa približne za 35 minút dostanete k Rainerovej chate – najstaršej vysokotatranskej chate, postavenej v roku 1863. Po červenej značke sa tiež po 3 hodinách chôdze môžete dostať ku Skalnatému plesu pod južnými zrázmi Lomnického štítu. Zdatní turisti si môžu dať za cieľ výstup na Slavkovský štít (2452 m) po červenej a modrej značke.

bilikova-chata-hrebienok-vysoke-tatry
Bilíkova chata

Hrebienok teda ponúka široké spektrum turistických trás pre turistov všetkých kategórií – od rekreačných až po pravých dobrodruhov.

slavkovsky-stit-vysoke-tatry
Slavkovský štít

Relax na Hrebienku

Hrebienok je pekne upravený, vybudované sú na ňom lavičky, zóny na oddych a v lete sú tu dokonca mäkké tulivaky. Občerstviť sa môžete v Snack bare, ktorý sa nachádza v budove pozemnej lanovky. Deti sa potešia atrakciám, ktoré sú rozmiestnené po celom Hrebienku – drevené vyrezávané sochy zvierat, medzi nimi aj 2,4 metra vysoký medveď Kubo s očami z pravých drahokamov a so zubami zo železných klinov. V zime je tu každoročne vybudovaný ľadový kostol Tatranský dóm a konajú sa tu neoficiálne majstrovstvá sveta v tesaní ľadu – Tatry Ice Master.

hrebienok-vysoke-tatry-relax

hrebienok-vysoke-tatry-relax
Medveď Kubo vážiaci až 350 kg (Foto: tasr)

Najlepšia cesta na Hrebienok

Aj tu vám Hrebienok dáva možnosti, z ktorých si vybrať, ak sa naň chcete dostať. Tí aktívnejší a pohybuchtiví môžu ísť pešo alebo na bicykli zo Starého Smokovca po zelenej značke. Pešo im to bude trvať asi 45 minút, bicyklom približne 20 minút. Treba však myslieť na to, že pôjdete celý čas do kopca.

lanovka-hrebienok-vysoke-tatry

Tí, ktorí si radšej šetria sily, sa môžu na Hrebienok vyviezť pozemnou lanovkou. Nástupná stanica je v Starom Smokovci, jazda trvá 7 minút. Zaujímavosťou je, že lanovkou sa na Hrebienok viezla aj kráľovná Alžbeta pri návšteve Vysokých Tatier.

grandhotel-stary-smokovec-vysoke-tatry
Grandhotel Starý Smokovec sa nachádza hneď vedľa nástupnej stanice pozemnej lanovky na Hrebienok.
Tip: Ubytovať sa môžete v historickom Grandhoteli Starý Smokovec, ktorý navštívili aj významné osobnosti histórie, okrem iných napríklad korunný princ Fridrich August, kubánsky prezident Fidel Castro či československý prezident Edvard Beneš.