Hotely bez hlasných detí – počuli ste už o koncepte Adult Friendly?

0
3104
adult-friendly-hotel-tri-studnicky

Nech sú deti akokoľvek malé, milé, rozkošné, priznajte si, že niekedy vedia byť aj poriadne hlučné a otravné – a na to proste naozaj občas nemáte náladu (či už deti máte, alebo nie). Obzvlášť vtedy, keď sa cielene vydáte na miesto, kde očakávate ticho, pokoj, kde si jednoducho chcete oddýchnuť od povinností – napríklad na takom príjemnom wellness pobyte v útulnom tatranskom hoteli. Žiadny problém, stačí si zabukovať hotel s označením Adult Friendly.

adult-friendly-hotel-bez-deti

V čom tkvie podstata konceptu Adult Friendly?

Ako už šípite zo samotného názvu, hotely zriadené v duchu tohto konceptu myslia predovšetkým na dospelých hostí. Ide o jemnejšiu (a menej diskriminačnú) modifikáciu konceptov „Adults Only“ alebo „No Kids Hotel“, ktorých história sa začala písať začiatkom tohto tisícročia v Karibiku, v Európe najmä v Rakúsku, Nemecku či Poľsku a ich gro spočívalo v zákaze vstupu detským hosťom. „Adult Friendly“ (na rozdiel od nich) nezakazuje vstup deťom, avšak neprispôsobuje im ani cenu, ani menu, vybavenie, program a pod. Jednoducho povedané – deti nemajú žiadne zľavy, v reštaurácii nebude detská stolička ani detské menu a nikde v hoteli nenájdete žiadny detský kútik. Dospelému hosťovi tak garantuje pokojnejšie prostredie ako v interiéroch, tak aj v exteriéroch hotela.

Konceptu Adult friendly podľahli aj mnohé známe slovenské celebrity.

TIP: Hoci na Slovensku vzhľadom na našu antidiskriminačnú agendu nemôžeme absolútne zakázať vstup určitej vekovej skupine hostí, inde na svete si z toho ťažkú hlavu nerobia a berú to len ako trend, ako špecifický obchodný zámer. Podľa portálu urlaub-ohne-kinder.info je takto orientovaných hotelov po celom svete aktuálne 1385 – oproti začiatku roka 2018 je evidovaný nárast o 585 hotelov, t. j. o 73 %, čo len jasne reflektuje intenzitu dopytu po tomto type konceptu.

Hotel Adult Friendly máme aj na Slovensku – v našich krásnych Tatrách

Nemusíte cestovať do zahraničia, aby ste na vlastnej koži otestovali zážitok z hotelov v duchu Adult Friendly. V Troch Studničkách v Jasnej sa rozhodli maximalizovať svoju pozornosť na dospelého klienta – malý hosť síce nič nekupuje, za nič nemíňa, no paradoxne si vyžaduje extra výdavky na všetko to mini vybavenie a navyše vie narobiť aj poriadny hurhaj. Preto sa v tomto tatranskom hoteli (mimochodom, prvom hoteli na Slovensku certifikovanom za splnenie princípov feng šuej) rozhodli, že cena za ubytovanie detí bude rovnaká ako pre dospelú osobu a všetko bude „ušité“ pre dospeláka – postele, wellness, gastronómia a všetky špeciality, vínne degustácie, ničím nerušené posedenia v štýlovom loby bare pri dobrej knihe s výhľadom na Demänovskú dolinu… Proste všetko.

adult-friendly-hotel-tri-studnicky (2)

TIP: V zahraničí, v hoteloch v prímorských destináciách, koncept Adult Friendly so sebou nesie i nudistické terasy.

interier-adult-friendly-hotel-tri-studnicky

Hotely s takýmto nastavením služieb a cien dúfajú, že rodinky s deťmi uprednostnia hotely, ktoré sú na detského hosťa pripravené tip-top (je ich neúrekom), ubytujú ho so zľavou, či dokonca úplne zadarmo a tým v konečnom dôsledku vzniknú oázy pokoja, kde bude štebot detí nahradený výhradne štebotom vtáčikov.