Fenomén elektrobicyklov a turistika na Slovensku

0
965
elektro-bicykel- priroda-zapad-slnka

Myšlienka ebajkov na Slovensku si za posledné roky našla svojich priaznivcov. Ebajk skutočne uľahčuje každodenný život a mnohí, ktorí ho pravidelne používajú, tvrdia, že z jazdy robí zážitok. Jeho kvality potvrdzujú, že to nie je bicykel len pre dôchodcov, ktorí nevládzu pedálovať na bežných bicykloch. Na ebajkoch čoraz častejšie sedí mladšia veková kategória, ktorá investíciu do nich neľutuje.

Ebajk neurobí prácu za vás

Ebajk nie je bicykel, s ktorým sa budete voziť bez námahy. Pokiaľ od neho očakávate, že raz nasadnete a už viac nebudete musieť pedálovať, musíme vás sklamať. V takom prípade na e-bajk radšej zabudnite a zvážte, či by nebolo lepšie investovať radšej do motorky.

Pri ebajku naďalej šliapete do pedálov s tým rozdielom, že v namáhavých chvíľach vám pomôže motorček. Vďaka tejto výhode zdoláte pre vás doposiaľ možno nezdolateľný terén aj veľké stúpanie. Na bicykli s elektromotorom si užijete jazdu a oceníte jeho rýchlosť aj akceleráciu.

elektro-bicykle-priroda-teren
(Zdroj: federciclismo.it)

Jazdite s pôžitkom

Ak ste hrdý majiteľ elektrobicykla alebo naopak, zatiaľ patríte k tým, ktorí nenabrali odvahu, ale láka vás predstava vyskúšať si jazdu na ebajku, máme pre vás tipy na miesta, kde zažijete vietor vo vlasoch na dvoch kolesách. Najmä Liptov a Nízke Tatry sú pre cyklistov ako stvorené. Zo sedadla ebajku uvidíte prekrásnu prírodu a nádherné liptovské zákutia. Bonusom je, že ak ebajk ešte nevlastníte, ale poškuľujete po ňom a radi by ste ho najprv otestovali v teréne, môžete si ho prenajať napríklad v Outlete Demänová. Podobných požičovní je na Slovensku viacero, nevynímajúc Vysoké Tatry, oblasť pod Kráľovou hoľou alebo Bratislavu.

elektro-bicykle-pozicovna-jasna-nizke-tatry-cykloturistika
(Zdroj: jasna.sk)
Tip: V blízkosti sa nachádza hneď niekoľko hotelov, v ktorých môžete stráviť príjemnú jesennú dovolenku či predĺžený víkend. Odporúčame vám využiť na rezerváciu ubytovania hotelový Gopass vernostný systém. Body naň nazbierate aj prenajatím elektrobicyklov z Outletu Demänová.

Naše tipy na cyklovýlet

Váš dvojkolesový „parťák“ dostane zabrať a vy sa zatiaľ môžete kochať čarovnými scenériami. Nie, nelákame vás na cestu do rozprávky, ale prinášame vám tipy na krásne výlety, kde si dosýta užijete jazdu a krásy prírody v jednom. Vydajte sa na niektorú z trás, ktoré cyklisti a skromne aj my odporúčame na potulky.

Demänovská dolina – Kvačianska dolina

Nádherná trasa sa zároveň radí medzi náročnejšie. Preto keď ju zdoláte, s úľavou si vydýchnete: „Tá námaha stála za to.“ Odmenou za stúpanie a viac pedálovania budú nepochybne pohľady na Chočské vrchy a Západné Tatry, ktoré budete mať zo sedadla bicykla ako na dlani. Rovnako potešia vaše srdce krásy Kvačianskej doliny, jej skalnaté úseky aj zákutia s vodnými pokladmi.

kvacianska-dolina-cykloturistika
(Zdroj: slovakia.com)

Demänovská dolina – Jánska dolina

Ani nasledujúci tip vás nesklame. Výlet cez Národný park Nízke Tatry a známu obec Liptovský Ján si vychutnajú fajnšmekri a rovnako sviatoční cyklisti, ktorí si jazdu na dvoch kolesách doprajú párkrát v roku. Stredná náročnosť a malebná príroda robia z cyklotrasy univerzálnu trasu, na ktorú sa cyklisti radi vracajú.

janska-dolina-vyhlad-vyhliadkova-veza
(Zdroj: northslovakia.com)

Okolo Liptovskej Mary

Obľúbenú trasu prejde v každej sezóne množstvo cyklistov. Nechajte sa ňou inšpirovať aj vy a vyrazte z Liptovského Mikuláša k vyhľadávanému turistickému cieľu – k Liptovskej Mare. Cyklotrasa vedie cez Liptovský Trnovec, Liptovskú Sielnicu, Bobrovník aj Svätý Kríž. Práve v poslednej spomenutej obci si doprajte krátku pauzu a objavte nádherný artikulárny kostol. Celá cyklotrasa vo vás zanechá pozitívne dojmy a navyše jazda okolo rozľahlej dominanty Liptova bude pastvou pre vaše oči.

liptovska-mara-cyklotrasa-priroda-sceneria
(Zdroj: numbersia.com)