Žinčica – vedľajší salašnícky produkt, všeliek pre dámy

0
26069
zincica-syr-salasnicky-produkt-vseliek

Keď sa povie žinčica, asi každému napadne nejaká tá asociácia, chutná či menej chutná. Avšak viete vôbec, čo to tá ľubozvučná žinčica naozaj je, ako sa vyrába či aké všestranné účinky má na celého človeka, od hlavy po päty, od Tatier k Dunaju? Nuž, poďme túto našu slovenskú raritu spoločne bližšie spoznať.

Správny slovenský bujak pije každý deň žinčicu. Či ako?

Asi to už tak úplne neplatí, no žinčica si stále drží prívlastok „tradičný nápoj salašníkov“. História tohto rýdzo slovenského nápoja siaha do 14. storočia, keď do našich horských oblastí, do Karpát, prichádzali valasi – šíritelia salašníctva – a popri spracovaní vlny skúsili aj výrobu syrov. Zaujímavosťou je, že žinčica je „len“ vedľajším produktom pri výrobe ovčích syrov. Veľmi laicky vysvetlené – tekutina, ktorá zostane v hrnci po zozbieraní syra do plátenných šatiek, teda srvátka, sa zahreje, keď začne bublať, zozbiera sa vrchná nazrážaná vrstva, tzv. urda, a z nej sa ďalším prelievaním a miešaním vytvorí žinčica. A hotovo – už len schmatnúť svoj obľúbený črpák a dať si za jeden.

pohar-zincica-ovci-syr-vyroba

TIP: Ak práve nemáte cestu okolo salaša, ale chcete si kúpiť žinčicu, či už pre jej chuť, alebo účinky na organizmus, môžete tak urobiť aj v klasických supermarketoch. Stačí, ak na obale budete hľadať ochrannú známku „Žinčica salašnícka“ – tak si môžete byť istí, že dostanete poctivú žinčicu z ovčieho mlieka vyrobenú štandardným postupom.

Elixír dlhovekosti – všeliek s výnimočnou biologickou hodnotou

Kde len začať…? Nuž, už naši predkovia pili žinčicu ako liek na pľúcne či žalúdočné choroby. Jej využitie je však naozaj všestranné – upravuje krvný tlak, podporuje imunitný systém, stavbu a regeneráciu svalov, je účinným nástrojom v prevencii rakoviny (predovšetkým hrubého čreva), má silné antioxidačné účinky, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, dokonca si poradí s ekzémami, astmou či osteoporózou. Je to až neuveriteľné, no je to tak.

TIP: Za pohár žinčice si pokojne môžu dať aj tí, ktorí trpia intoleranciou na mliečne výrobky, keďže tento rýdzo slovenský produkt premieňa mliečny cukor, teda tú strašidelnú laktózu, na kyselinu mliečnu.

A ešte správa na záver pre dámy

Možno vám žinčica sprvu nebude voňať, no dajte jej šancu – tuk obsiahnutý v ovčom mlieku je totiž úplne iný, pre štíhlu líniu oveľa lepší než ten v kravskom mliečku. Nebude sa ukladať do tukových tkanív, ale rovno ho zužitkuje vaša pečeň ako zdroj energie. Okrem toho, nebudete mať problém s nafúknutým bruškom a ani s vyrážkami – šikovné laktobacily totiž odstránia všetko zlé z čriev a to sa prejaví vyčistenou pleťou… a vlastne, celkovo ozdraveným organizmom.

zena-brucho-pas-linia-meranie-zdravie