Demänovské jaskyne skrývajú viaceré tajomstvá, o ktorých ste doposiaľ nepočuli

0
2192

Známe jaskynné sestry alebo podzemné perly. Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa ležia v blízkosti lyžiarskeho strediska Jasná a každý rok fascinujú davy zvedavcov bažiacich po kráse. Tomu, kto do nich zavíta, postupne odhalia svoje tajomstvá.Vy ich môžete spoznať už teraz v našom článku. Ale ako sa hovorí, najlepšie je aj tak vidieť vlatnými očami, ako raz čítať.

demanovska-jaskyna-slobody
Demänovská jaskyňa slobody

Mrazivý pôvab Demänovskej ľadovej jaskyne

Keď vstúpite do podzemných priestorov, budete sa cítiť ako v skutočnom ľadovom kráľovstve. Jaskyňa hrá celým spektrom farieb. Od bielej, cez belasú a tyrkysovú až po sivú a čiernu na sintrovej výzdobe, ktorá je výsledkom znečistenia sadzami fakieľ a petrolejových lámp osvetľujúcich jaskyňu do roku 1924. O existencii jaskyne sa vedelo oveľa skôr, od prvej polovice 17. storočia, čo dokazujú zachované písomné zmienky. Už vtedy boli na ľadovú krásu zvedaví členovia cisárskej komisie, aj významní slovenskí dejatelia ako M. M. Hodža alebo S. Chalupka. Ako pamiatka na ich návštevu ostali dodnes na stenách jaskyne ich podpisy.

demanovska-ladova-jaskyna

Zaujímavosť: Jaskyňa je domovom 8 druhov netopierov. Z  najznámejších tu žije večernica severská alebo netopier fúzatý.

demanovska-ladova-jaskyna

Demänovská jaskyňa slobody víta najviac turistov

Podstatne neskôr, v roku 1921, bola objavená Demänovská jaskyňa slobody. Od svojho sprítupnenia kraľuje rebríčkom návštevnosti. Poetické názvy jednotlivých priestorov ako Kráľova galéria, Ružová sieň alebo Klenotnica dávajú tušiť, že ide o nevídanú prírodnú nádheru. Pravdou je, že keď jaskyňu navštívite, nebudete vedieť, kam skôr uprieť svoj zrak. Veľkoleposťou vás nadchnú obrovské kvapľové útvary hrajúce farbami, tiahnúce sa po celej dĺžke jaskyne. Vo Veľkom dóme sa menia na guľôčky pripomínajúce jemné perličky alebo hrášok. Zahanbiť sa svojimi názvami nedajú ani početné jazierka: Zlaté, Smaragdové, Koralové, Leknové, Hroznové a Čarovné vo vás vyvolajú pocit, že ste sa preniesli do rozprávky. Pohľad na najväčšie z nich Veľké (Těsnohlídkove) jazero si však môžu vychutnať iba speleológovia, pretože leží mimo prehliadkovej trasy.

demanovska-jaskyna-slobody

Tip: Po prehliadke jaskýň spoznajte ich okolie. Pokiaľ máte so sebou deti doprajte im zábavu na atrakciách v neďalekej Jasnej. V zime si užijete lyžovanie, v lete vás privíta rodinný zábavný park plný dobrodružstiev ako skákací hrad, kolotoč alebo trampolína. Pokojné chvíľky si vychutnáte pri člnkovaní na Bielej Púti, krv vám, naopak, stuhne v žilách pri rýchej jazde na horských kárach.

demanovska-jaskyna-slobody

Neznáma tretia sestra alebo poznáte Demänovskú jaskyňu mieru?

Zvnútra jej krásu, žiaľ, nie je možné obdivovať, aj napriek dlhoročným snahám o jej sprístupnenie. Objavila ju trojica jaskyniarov ešte v roku 1952 a odvtedy láka speleológov svojimi tajomstvami. Nachádza sa medzi Demänovskou ľadovou jaskyňou a Demänovskou jaskyňou slobody. Spolu s druhou spomenutou je bohatá na jazierka. Oplýva impozantnou kvapľovou výzdobou aj sintrovým útvarom podobajúcim sa na Dukliansky pomník.

demanovska-jaskyna-mieru
(Foto: sss.sk)

O tom, že sa to s jej otvorením myslelo vážne, svedčia aj pozostatky prípravných prác. V podzemných priestoroch sa dodnes nachádzajú vybudované chodníky a zábradlie. Pokiaľ by sa podarilo sprístupniť jej priestory, išlo by o jaskynný komplex s unikátnou dĺžkou. Od pôvodného zámeru sprístupnenia sa upustilo najmä z environmentálnych dôvodov a ochrany vodného zdroja v jaskyni Vyvieranie, hovorí sa však tiež o nedostatku financií.

demanovska-jaskyna-mieru
(Foto: Lukáš Kubičina)
Tip: V Demänovskej jaskyni mieru a v ľadovej jaskyni boli nájdené kosti medveďa jaskynného.
demanovska-jaskyna-mieru
(Foto: sss.sk)

Zapamätajte si:

  • Pred vstupom do jaskyne sa teplo oblečte. Teploty v podzemí sa pohybujú tesne nad nulou.
  • Slovenské jaskyne sú pre verejnosť uzavreté každý pondelok.
  • Demänovský jaskynný systém pozotáva celkovo z jedenástich jaskýň, ktorých dĺžka dosahuje až 41 km.
  • Demänovská jaskyňa slobody je bohatá na kvapľovú výzdobu. Patrí medzi naše najnavštevovanejšie jaskyne.
  • V Demänovskej ľadovej jaskyni sú dodnes podpisy návštevníkov M. M. Hodžu aj S. Chalupku.