Zdolávame štíty Tatier #4: Chopok a Ďumbier – zvládnete aj s deťmi

0
15205
dumbier-nizke-tatry

Doteraz ste mali možnosť sa s nami pozrieť, ako to vyzerá po ceste na známe vysokotatranské vrcholy. Dnes nás túžba po zdolávaní vrcholov prenesie pár desiatok kilometrov južne a sľubuje celkom iné dobrodružstvo. Ak patríte k tým, ktorých podobné zmeny nevydesia, a ste navyše pripravení vymeniť strmé skalné útesy za prívetivejšie krivky trávnatých plání a kosodreviny, máme pre vás typ ako využiť voľný víkend a príliš sa pritom nezapotiť.

dumbier-chopok-nizke-tatry
Pohľad na Ďumbier z Chopku

Panorámy pre všetkých

Mnohí z vás už iste odhalili, kam sa v nasledujúcich riadkoch vydáme, a uisťujeme vás, že nebudete ľutovať. Neuspokojíme sa totiž len tak s nejakým miestom, vykročíme spolu trasou, ktorá nás povedie rovno na najvyššie miesto v okolí – na Ďumbier. Tento krásny kopec nekompromisne vládne Nízkym Tatrám s výškou takmer 2050 metrov nad morom a ponúka naozaj krásne výhľady, ktoré sú prakticky dostupné aj pre príležitostných turistov, ba čo viac – vrchol je dostupný aj pre úplných začiatočníkov a deti. Náročnosť výstupu je koniec koncov vždy odrazom toho, ktorú z možných trás si vyberiete.

dumbier-chopok-nizke-tatry
Pohľad z Ďumbiera do doliny

Hor sa na vrchol

Ďumbier, tak ako väčšina hôr, ponúka hneď niekoľko trás, ktorými sa môžeme dostať na vrchol. Výber turistickej trasy by však mal (okrem iného) odrážať aj vaše predošlé skúsenosti v horách, vyberajte preto s rozumom. Zjednodušene povedané – máme na výber dva typy ciest.

Prvá trasa je fyzicky náročnejšia, budete si ju totiž musieť celú prejsť po vlastných, čo vám zaberie zhruba päť hodín, a v prípade, že sa chystáte k vrcholu Ďumbiera pridať aj neďaleký Chopok, pripočítajte si k potrebnému času ďalšie dve až tri hodiny. Prakticky teda ide o celodennú túru, a tak príde určite vhod pribaliť si do batoha niečo na zahryznutie a nezabúdať ani na pitný režim.

chopok-dumbier-nizke-tatry
V pásme kosodreviny – hrebeň

Východiskovým bodom našej trasy je Chata Trangoška v Hornej Lehote neďaleko lyžiarskeho strediska Chopok – juh. Zelená značka z Trangošky nás vedie zhruba pol hodinu pásmom lesa, kde sa začína les miešať s kosodrevinou a stúpanie je čoraz väčšie. Po chvíli traverzovania strmého svahu sa nám za chrbtom začínajú otvárať  prvé výhľady na Chopok a pred nami je posledné väčšie stúpanie dnešného dňa, ktoré nás privedie na Chatu M. R. Štefánika (takzvanú Štefáničku). Na chate máme okrem možnosti rôzneho občerstvenia taktiež krásny výhľad z terasy do doliny Štiavnica ako aj na priľahlé hrebene.

cesta-k-stefanicke-nizke-tatry-dumbier
Cesta k Štefáničke (Chate M. R. Štefánika)
nad-stefanickou-chopok-dumbier-nizke-tatry
Nad Štefáničkou

Po zaslúženom oddychu sa vydávame veľmi dobre viditeľným chodníkom po červenej značke smerom na západ, do mierneho stúpania kamenisto-trávnatým terénom, ktorý nás zhruba do pol hodiny dovedie na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, do Krúpovho sedla.

vrchol-dumbiera-nizke-tatry
Prvý pohľad na vrchol Ďumbiera

Od sedla vedie krásny kamenný chodník, ktorý nám každým krokom vpred odhaľuje väčší kus skalnatého vrcholu Ďumbiera. Po zhruba desiatich minútach nám Ďumbier odkrýva svoju majestátnu severnú stenu v plnej kráse. Po pár nemých momentoch sa konečne vydávame na vrchol, na ktorom nás privíta drevený dvojkríž, pri dobrej viditeľnosti sa v diaľke črtajú Vysoké Tatry. Je to miesto, na ktorom určite chvíľu ostaneme.

severna-stena-dumbiera-nizke-tatry
Severná stena Ďumbiera
vrchol-dumbier-kriz-nizke-tatry
Vrchol Ďumbiera

Túlavé topánky – z Ďumbiera na Chopok

Po chvíli nadšenia z dosiahnutia vrcholu podliehame pokušeniu, ktoré sa nám týčilo v pozadí celej našej trasy – je to vrchol Chopka, ktorý je od nás vzdialený len asi hodinku cesty po hrebeni. Vydávame sa teda zvlnenou krivkou hlavného hrebeňa Nízkych Tatier k druhému vrcholu našej trasy a tretiemu najvyššiemu vrcholu pohoria. Je to krásna prechádzka s naozaj nádhernými výhľadmi a minimálnym prevýšením.

tesne-pod-dumbierom-nizke-tatry
Tesne pod Ďumbierom

Trasa z Ďumbiera na Chopok sa svižným tempom dá zvládnuť zhruba za hodinu, vychádzkovým krokom by vám to nemalo trvať viac než jeden a pol hodiny. Z vrcholu Chopka sa nám otvorí výhľad do Demänovskej doliny a naozaj rozprávková panoráma hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. V diaľke stále dominuje náš starý známy Ďumbier. Z miest ako je toto odchádzame len veľmi neradi, no je čas vyraziť späť k Štefáničke, kde nás čaká vytúžené občerstvenie, chvíľka posedenia a posledná zostupová etapa k Trangoške.

zostup-hreben-chopok-dumbier-nizke-tatry
Zostup z hrebeňa

Ako ušetriť sily čo najviac

Druhou možnosťou, ako môžeme zažiť dobrodružstvo v snáď najkrajšej časti hrebeňa Nízkych Tatier, je využiť lanovky vedúce priamo na Chopok, ktoré nám ušetria sily a hlavne vzácny čas. Ak sme teda Nízkym Tatrám nablízku, no z nejakého dôvodu nemôžeme horám venovať celý deň, prečo nevyužiť to, čo sa nám ponúka?

od-chopku-k-dumbieru-nizke-tatry
Cesta od Chopku k Ďumbieru

Na Chopok sa dostaneme lanovkou z juhu aj zo severu. Južná trasa začína v stanici Krupová a s jediným prestupom nás dostane tesne pod vrchol Chopku, na ktorý sa dostaneme za menej než desať minút. Severná trasa začína v stanici Biela Púť a po dvoch prestupoch nás dostane na rovnaké miesto ako južný variant. Z Chopku nám návšteva Ďumbiera a spiatočná cesta potrvá zhruba tri až tri a pol hodiny naozaj pohodovým krokom.

skalny-masiv-dumbier-nizke-tatry
Skalný masív Ďumbiera

Pri tomto variante je veľkou výhodou si výlet naplánovať – lanovky totiž v lete končia poslednou jazdou o 18.00, v septembri je to už o 16.00 a v októbri ešte o pol hodinu skôr. Odporúčame teda na tento výlet vyraziť s prihliadnutím na ročné obdobie v časovom rozhraní medzi dvanástou a treťou hodinou. Veľa štastia!

Text a foto pre Travelcase Martin Balko