Prvá pomoc pri zranení v horách − ako ošetriť rany pomocou toho, čo je poruke

0
2282
prva-pomoc-zivot-vybava-batoh

Či už si to pripúšťame alebo nie, riziko zranenia v horách je prítomné neustále. Dôkazom toho sú okrem iného aj štatistiky Horskej služby, ktorá v uplynulom roku zaznamenala až 2700 výjazdov. Dôvodom nadpolovičnej väčšiny týchto výjazdov bola pomoc pri ošetrení najrôznejších zranení rúk a nôh. Väčšinu z nich (80 až 85 %) si turisti spôsobili svojím počínaním sami, čo okrem iného znamená, že sa týmto zraneniam dalo celkom jednoducho predísť.

Vždy pripravení

Počas plánovania túry a počas balenia všetkého potrebného netreba zabúdať na riziká spojené s pohybom v horách, snažme sa predvídať a dodržiavajme (okrem tých písaných), akési nepísané pravidlá pohybu v horách.

hory-turistika-ludia-turisticka-vybava

  • Do hôr vyrážame spravidla v skorých ranných hodinách, a to hneď z niekoľkých dôvodov. V prípade, že vyrazíme neskôr totiž nemusíme mať dostatok času na návrat. Po zotmení, sa prirodzene zhoršuje orientácia v priestore a v kombinácii s únavou si „koledujeme“ o problém. Druhou výhodou ranných vtáčat je nepochybne počasie, ktoré sa v horách spravidla zhoršuje poobede.
  • Predvídajme a zbaľme si so sebou okrem povinného jedla a vody aj predmety, ktoré nám buď to pomôžu v prípade zranenia, alebo dokonca zraneniu predchádzajú. Nezabudnime na lekárničku (mala by obsahovať prinajmenšom elastický obväz, ľubovoľnú formu dezinfekcie a termofóliu), kvalitné slnečné okuliare, náplaste, šatku alebo čiapku, svetelný zdroj (ideálne „čelovku“), a to vrátane záložných batérií. V prípade, že sme si vedomí akéhokoľvek zdravotného obmedzenia, nemali by sme zabudnúť ani na potrebné lieky.
  • Nezabudnime si vziať nabitý mobilný telefón, z ktorého v prípade potreby môžeme požiadať o pomoc. Horskú službu môžeme kontaktovať na telefónnom čísle 18 300.
  • Nepreceňujme svoje sily a nespoliehajme sa slepo na pomoc Horskej služby. Platí to hlavne o pohybe v náročnom teréne, ak máme problém pohybovať sa v takomto teréne my, spravidla ho budú mať aj záchranári, navyše nás pravdepodobne budú musieť z takéhoto miesta doslova odniesť po vlastných, čím sa taktiež vystavujú riziku poranenia. Horská služba tiež upozorňuje, že pri žiadosti o pomoc záchranu uľahčí, ak osoba v tiesni dokáže poskytnúť GPS súradnice. Na tento účel slúži šikovná aplikácia HZS, ktorá dokáže záchranárom odoslať Vašu polohu s presnosťou na pár metrov.
  • Nepodceňujme dôležitosť správneho oblečenia. Ako poistku si radšej zbaľme náhradné oblečenie a oblečenie do dažďa. Alfou a omegou povinnej výbavy by však mala byť pevná turistická obuv, ktorá v prípade dažďa nepremokne a zabráni tiež pošmyknutiu na skale ako aj najrôznejším výronom, podvrtnutiam a poraneniam kĺbov.

les-turistika-vystroj-zena-stan-naradie

V prípade, že k zraneniu predsa len dôjde, môžeme si jednoducho pomôcť tým, čo máme (mali by sme mať) poruke. Podľa dostupných štatistík patria k najčastejším poraneniam nasledovné:

Úpal/prehriatie organizmu

Tento často podceňovaný fenomén horúcich letných dní môžeme celkom jednoducho eliminovať dostatočnou hydratáciou a použitím akejkoľvek prikrývky hlavy. Ak nemáme poruke šatku alebo čiapku, môžeme použiť akýkoľvek vhodný kus oblečenia, ktorý máme poruke.

muz-batoh-ciapka-les-hory-turistika

Spálená pokožka

Síce nepatrí k dôvodu privolania Horskej služby, no vie byť veľmi nepríjemná. Spálené miesto je na dotyk bolestivé a horúce. Aby sme podobnej nepríjemnosti celkom predišli máme na výber z dvoch možností. Prvou je preventívne použitie opaľovacieho krému, a to hlavne na rukách, tvári a krku.

Myslime však nato, že pri pohybe sa prirodzene potíme a tým odstraňujeme vrstvu krému, ktorú musíme po čase obnoviť. V prípade, že sa predsa len pokožka spáli, snažme sa postihnuté miesto prekryť oblečením, prípadne natrieť panthenolom.

Výron/Podvrtnutie

Pomoc pri tomto poranení je, prirodzene, priamo závislá od závažnosti poranenia. V prípade menej závažného podvrtnutia pomôže, ak si poranený odpočinie a postihnuté miesto schladí obkladom (ak nemáme poruke obväz postačí ak namočíme ľubovoľný kus oblečenia do vody a priložíme ho na poranené miesto). Poranené miesto si spevníme (elastický obväz, tričko,…) a pokúsime sa pokračovať v chôdzi, v prípade, že je chôdza neznesiteľne bolestivá, neostáva nič iné len požiadať o pomoc spolu-turistov, okoloidúcich alebo privolať pomoc Horskej služby.

turisti-chodnik-turisticke-palice

V prípade závažného vyvrtnutia alebo výronu postihnuté miesto schladíme obkladom, zafixujeme a privoláme si pomoc. V tomto prípade si totiž pokusom o pohyb môžeme ublížiť ešte viac.

Zlomeniny

Zlomeniny horných končatín alebo kľúčnej kosti sú síce bolestivé, no pri tomto type zranenia existuje relatívne jednoduchá pomoc – trojramenná šatka, ktorá pomôže znehybniť končatinu počas presunu k najbližšej lekárskej pomoci. V žiadnom prípade sa nesnažte zlomeninu napraviť sami, takmer určite si ublížite viac než už ublížené máte.

Zlomeniny dolných končatín sú oveľa problematickejšie. Pokiaľ nejde o otvorenú zlomeninu, pomôžete si improvizovanou dlahou. Tú si jednoducho vyrobíte z turistických palíc, môžete taktiež použiť aj výstuhu chrbta, ktorú jednoducho vyberiete zo zadnej časti Vášho batohu. Výstuha je často kvôli váhe vyrobená z hliníka, ktorý je pevný, no ľahko tvarovateľný − na výrobu provizórnej dlahy poslúži takmer dokonale. Zranenému človeku najviac pomôžete tým, že pohľadáte relatívne rovné miesto, kam ho uložíte. Na zranenú končatinu opatrne priložte vašu improvizovanú dlahu a stiahnite ju elastickým obväzom, (v prípade, že obväz nemáte, použite na stiahnutie končatiny ľubovoľný kus oblečenia). Následne čo najpresnejšie určite svoju polohu a privolajte zranenému pomoc Horskej záchrannej služby. Postarajte sa, aby zranený do príchodu záchranárov prijímal dostatok tekutín a zabráňte podchladeniu. Pozor však na prijímanie tekutín v prípade, že sa jedná o vážnejšie zlomeniny, kedy sa predpokladá operačný zákrok. V tom prípade je lepšie obmedziť tekutiny na minimum. Postihnutý by mohol mať väčšie problémy so zvracaním a nevoľnosťou počas operácie.

horska-sluzba-vrtulnik-prva-pomoc