Najkrajšie cyklotrasy Moravsko-sliezskymi Beskydami

0
1763

Teplé jarné lúče, kvitnúce stromy a štebotanie vtáčikov – ideálne podmienky na to, aby ste vytiahli bicykel, nasadli naň a vydali sa na potulky voňavou jarnou prírodou. Aktuálna situácia nám však nedovoľuje cestovať a lietať krížom-krážom, najlepšie a najzodpovednejšie je zostať doma. No práve toto je ideálny čas na zbieranie inšpirácií, kam vyraziť, keď sa všetko vráti do starých koľají. Napríklad prebrázdiť na bicykloch Beskydy. Vyberáme pre vás tri tipy na tie najkrajšie cyklotrasy naprieč malebnými Moravsko-sliezskymi Beskydami.

Cyklotrasa najkrajšími údoliami Beskýd

Celkovo 41 kilometrov má trasa Čeladná – Horná Čeladná – Podolánky – Kociánka – Lhotská – Bílá – Staré Hamry – Černá – Bílý Kříž – Ježánky – priehrada Šance – Ostravice. Je, samozrejme, na vás a na vašej kondičke, či ju absolvujete celú alebo len jej časť, no v každom prípade ponúka mnoho na pozeranie. Ak vyštartujete z obce Čeladná, vašu jazdu bude sprevádzať šum potôčikov s čistou, priezračnou vodou, v ktorej žijú húfy rýb. Väčšina územia je hornatá, pokrytá lúkami a lesmi, v ktorých možno pozorovať množstvo divej zveri či zbierať lesné plody. V polovici trasy, teda zhruba po 21 kilometroch, sa ocitnete v horskej obci Bílá, ktorá je obklopená rozsiahlymi hlbokými lesmi, označovanými ako „prales“.

Zaujímavosť na trase – Drevený kostol panny Márie (Foto: beskydyportal.cz)

Zatúlať sa tu môžete k poľovníckemu zámočku, ktorý si do dnešného dňa zachoval pôvodný vzhľad, alebo cez drevený mostík cez potok k prameňu Smradlavá – jeho siričitá vôňa nie je síce lákavá, ale blahodarné účinky na boľavé kĺby, kožné ochorenia či žalúdočné ťažkosti za to stoja.

Lovecký zámoček v Bílej. Foto: Ondřej Kořínek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Drevený mostík k prameňu Smradlavá. (Foto: Ondřej Kořínek)

Keď šliapnete do pedálov, jemným stúpaním sa posuniete do obce Staré Hamry, ďalšej horskej dedinky ležiacej na vrcholkoch Lysej hory a Smrku. V jej katastri leží vodná priehrada Šance, v ktorej sa v lete môžete schladiť a v chladnejších mesiacoch otužovať.

Horská dedinka Staré Hamry

A blížime sa k záveru cyklotrasy – do obce Ostravice, v ktorej môžete navštíviť zrub básnika Petra Bezruča, prezrieť si päť národných kultúrnych pamiatok a množstvo ďalších pamiatok miestnej ľudovej architektúry alebo len nasávať čerstvý vzduch v nádhernom údolí medzi najvyššími horami Moravsko-sliezskych Beskýd. Nachádza sa tu aj moderný Golf & Ski Rezort Ostravice, v ktorom sa môžete venovať ďalšiemu aktívnemu oddychu v podobe hrania golfu, či wellnessu v rezortnom hoteli Green Inn Ostravice.

Cyklotrasa Raškovice – Ostravice

Stredne náročná je cyklotrasa s dĺžkou 32 kilometrov medzi obcami Raškovice – Ostravice. Ak sa vydáte práve na túto trasu, budete obklopení malebnou prírodou, krištáľovo čistými horskými riekami Morávka a Mohelnice, v ktorých môžete zazrieť dokonca i pstruhy či raky, ktoré sú jednoznačným dôkazom nedotknutosti a čistoty miestnej prírody.

Rieka Morávka

Prebicyklujete sa Pražmom, Morávkou, v ktorej lesoch žijú dokonca medvede, rysy či vlky, až k vodnému dielu Morávka (zo štartu je to len ľahkých 7 kilometrov), v ktorom je zakázané ako kúpanie, tak i rybolov, keďže ide o rezervoár pitnej vody. Po prebicyklovaní ďalších 10 kilometrov dorazíte do rekreačného strediska Visalaje. Tak ako v predchádzajúcom tipe na cyklovýlet, tak aj v prípade tohto dorazíte v závere k vodnému dielu Šance a do obce Ostravice.

Vodné dielo Morávka

Obkružná cyklotrasa Frýdlant nad Ostravicí , Čeladná a Ostravice

Ako tretí tip na cyklotrasu naprieč Beskydami sme pre vás vybrali stredne náročnú okružnú cestu, dlhú 23 kilometrov. Vyrazíte z mesta Frýdlant nad Ostravicí a do tohto východiskového bodu, do „brány Beskýd“, sa i vrátite. Aj na tejto trase prebrázdite obce Čeladná, Ostravice a horskú osadu plnú dreveničiek Novú Ves.

Zrub Petra Bezruča v Ostraviciach. Futor: Fotoarchiv Slezského zemského muzea – Fotoarchiv Slezského zemského muzea, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17058862