Moravsko-sliezske Beskydy: dávka tipov na turistiku v okruhu len 30 kilometrov

0
3429

Každý si je vedomý, koľko krás skrýva naša krajina, no čo tak vyčleniť si jeden víkend a spoznať napríklad zákutia Moravsko-sliezskych Beskýd? Prinášame vám tipy na turistiku a výlety, ktoré zvládnete v priebehu jedného víkendu a bez veľkého presúvania sa medzi jednotlivými turistickými tipmi.

Satinské vodopády

Ak vás najlepšie dokáže dobiť pohľad či započúvanie sa do vody padajúcej zo skál, určite si to namierte k Satinským vodopádom – ide o niekoľko vodopádov, ktoré budú lemovať vašu prechádzku skrz roklinu neďaleko obce Malenovice. Hoci nejde o vodopády, ktoré by svojou výškou vyrážali dych, svojím rozmiestnením, kaskádovitým charakterom a situovaním v srdci nedotknutej prírody to hravo vykompenzujú. Okrem toho, voda potoka Satina je priezračne čistá, čo dokazuje lietajúci hmyz potočník, ktorý kladie do vody svoje vajíčka a považuje sa tak za bioindikátor čistoty.

(Foto: Tomáš Lokša, poznavejtebezkydy.cz)

K vodopádom vedie od východiskového bodu, čiže od rekreačného centra Sepetná, niekoľko trás, za najkrajší variant sa však považuje oranžová Medvědí stezka s napojením na žltý okruh – lesným chodníkom pôjdete smerom k chate Medvědí skála, budete pokračovať cez Dřevjanku u Zbuja, horskú krčmičku, až k pohostinstvu U Veličků a odtiaľ budete (konečne) klesať ku Korýtku. Najkratšia cesta k vodopádom vedie práve po kamenných schodoch dolu lesom, ktoré sú presne naproti smerovníka Satina (U Korýtka).

(Foto: Tomáš Lokša, poznavejtebezkydy.cz)

Hor sa na Lysú horu!

Lysá hora sa označuje prívlastkom „kráľovná Moravsko-sliezskych Beskýd“. Niet sa čomu čudovať – svojou výškou 1323 m n. m. je najvyššou horou tohto pohoria. Dokonca, ak to počasie a viditeľnosť umožnia, z jej vrcholu dovidíte až na tie naše Tatry. Ako sa však na ten vytúžený vrchol dostať a vychutnať si tak pohľady na blízku i vzdialenú prírodnú scenériu?

(Foto: Pudelek – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2189753)

Štartujte od vodnej priehrady Šance, ktorá sa, mimochodom, v zimných mesiacoch, keď poriadne prituhne, mení na nekonečné klzisko. Od priehrady máte pred sebou 7 km. Vydajte sa po žltej značke, približne po polovici sa dostanete k smerovníku Pod Čuplem, budete zdolávať dlhšie serpentíny, stúpania, ale aj príjemné chodníčky, no po tej drine príde konečne satisfakcia v podobe zdolanej Lysej hory. Tu si už len sadnite, dajte si pivko či čajík a vychutnávajte ten moment.

Priehrada Šance (Foto: Daniel Baránek, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2511677)

Čertův mlýn

Ak chcete spojiť fyzický tréning s jemným namáhaním i mozgových buniek, vyberte sa po náučnom chodníku Čertův mlýn – jednak zdoláte trasu dlhú 7 km, za čo vám bude vaša kondička vďačná, jednak sa na deviatich stanovištiach dozviete množstvo informácií či už o partizánskej brigáde Jána Žižku, alebo o tom, prečo sú v rezervácii suché stromy, čo žije v Morskom oku, ale aj o čertovi, za čo vám zas poďakuje váš mozog.

(Foto: Jiřina Mlejnová, epochanacestach.cz)

Na samom vrchole narazíte na unikátne skalné útvary. Asi najikonickejším z nich je Čertův stůl, ktorý je opradený rôznymi verziami svojho vzniku – niekto hovorí o diele Keltov, niekto o primitívnom astrologickom observatóriu, povesti dokonca spomínajú dielo diabla, ktorý chcel vytvoriť náhon na vodu, aby mal byť čím poháňaný mlyn. Čo je na tom všetkom pravdy? To už necháme na vás.

Čertův stůl (Foto: Ryznaroel, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64436517)
TIP: Spomínané miesta si môžete pokojne rozplánovať do harmonogramu najbližšieho víkendu, stačí už len nájsť vhodné ubytovanie, odkiaľ budete mať všade na skok. Priamo na tejto „okružnej trase“ leží napríklad hotel Green Inn v Ostraviciach, odkiaľ je to len 8 km k vodopádom, 7 km k vodnej priehrade Šance, kde štartuje túra na Lysú horu, a 16 km k náučnému chodníku Čertův mlýn.