Liptovská Teplička – „hobitia“ dedinka na severnom úpätí Nízkych Tatier

0
3108
liptovska-teplicka-nizke-tatry-hobitov

Liptov je jedným z najnavštevovanejších a najkrajších regiónov Slovenska – niet sa čomu čudovať, veď liptovská príroda je naozaj všakovaká, poteší oko i dušu každého milovníka hôr, dolín, vodných zákutí, ale i rarít európskych rozmerov. Je úplne jedno, do ktorej skupiny patríte, máme pre vás jasnú voľbu pre najbližší výlet – Dedinu roka 2007, Liptovskú Tepličku, ktorá oplýva všetkým spomenutým.

liptovska-teplicka-hobitov

Za pohľadom ako z Tolkienových filmov nemusíte cestovať na Nový Zéland

Malebná liptovská dedinka má návštevníkom čo ponúknuť, no azda najväčším lákadlom, a to predovšetkým pre fanúšikov Tolkienových fantasy príbehov o Pánovi prsteňov, sú pivničky na zemiaky rozliehajúce sa za obcou – svojou veľkosťou, vsadením a roztrúsením po svahu i trávnatým porastom veľmi nápadne pripomínajú slávny kinematografický Hobbiton na Novom Zélande. Ak chcete zažiť presne taký ten ikonický pohľad na sýto zelené šíre svahy, z ktorých vykúkajú spod guľatinovej striešky malé drevené dvierka, odporúčame vám navštíviť Liptovskú Tepličku od mája do septembra, keďže v zimných mesiacoch sú pivničky zakryté pod snehom (samozrejme i to má svoje čaro) a v prvé jarné mesiace, keď sa sneh topí, je tráva ešte uležaná a ani zďaleka nie sviežo zelená.

liptovska-teplicka-hobiton

Ľúbezné pivničky sa dedia z generácie na generáciu už po stáročia

V dobách minulých, kedy naše pra-prababky ani len nesnívali o chladničkách, slúžili unikátne pivničky vyhĺbené kolmo do zeme s hĺbkou okolo 3 metrov na uschovávanie plodín, predovšetkým zemiakov. Vďaka „mončičke“ (ako nazývajú miestni vápencovo-ílovitú pôdu) je v pivničkách konštantná teplota 3- 5 °C či je vonku zima, či leto. Do dnešného dňa sa zachovalo asi 400 pivníc, ktoré sú roztrúsené po terasovitých svahoch medzi obcou a cintorínom.

liptovska-teblicka-hobitov

Majú hruškovitý tvar, čo znamená, že smerom k vrchu sa zužujú a dole, v „brušku“, majú miesto až na 30 vriec zemiakov. Keď sa vydáte k týmto pivničkám zistíte, že väčšina z nich má drevené dvierka so smerovacím číslom, zamknuté na zámok, keďže ešte stále plnia svoje tradičné poslanie. Nájdu sa však aj také, ktoré sú otvorené (najmä počas folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou) a tak do nich môžete nazrieť. Keby ste však chceli vojsť dnu, pre nejaké to jabĺčko, musíte samozrejme použiť rebrík – bez neho to nešlo, ani nejde.

https://www.instagram.com/p/BnrosBwBrdZ/

Zemiakové pivničky – štart šesťkilometrovej prechádzky Národným parkom Nízke Tatry

Keď už budete v týchto končinách, bola by škoda, keby ste neprebádali aj okolité krásy, či už všetko v jeden deň alebo aj s prenocovaním v okolí. Tak či onak, skvelou možnosťou na potulky je 6-kilometrová túra s deviatimi zastávkami vhodná aj pre rodičov s ratolesťami v kočíkoch.

liptovska_teplicka-naucny-chodnik

Tip: Prenocovať môžete napríklad v Holiday Village Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, ktorý je od malebných krás Liptovskej Tepličky vzdialený len 40 minút. Výlet tak môžete spojiť s návštevou nášho najväčšieho aquaparku. Vďaka vernostnému programu Gopass a priamej rezervácii dokážete vždy natrafiť na najvýhodnejšie akutálne ponuky ubytovania.

liptovska_teplicka-naucny-chodnik

Tak, ako sme spomenuli v úvode – Teplička ulahodí každému, bez ohľadu na to, či je jeho srdcovkou voda, lúky, vrchy, doliny či polia. Ako to? Veď sa začítajte sami – od pivničiek sa poberiete smerom k amfiteátru, prejdete okolo prameňa Škverkovec a okolo cintorína, pod kopček Starý diel s terasovitými políčkami do doliny Čierneho Váhu, až sa ocitnete pri Matejovom prameni, ktorý je výborným prírodným osviežením.

matejov-pramen-liptovska-teplicka-naucny-chodnik
Matejov prameň (Foto: Soňa Mäkká, hiking.sk)

Prechodom cez drevenú lávku sa následne dostanete k tretej náučnej tabuli a zároveň ku mokradiam, ktoré patria k najohrozenejším ekosystémom. Zídete z modrej trasy, prídete k informačnému panelu o lesoch, o Považskej lesnej železnici, až sa napojíte na zelenú turistickú značku, ktorá vás nasmeruje k tabuli o vzácnom rastlinstve a živočíšstve, ktoré v tejto oblasti žije. Nakoniec bude pred vami posledná tabuľa, ktorá prezradí viac o tradičnom živote goralských horalov. Celú trasu lemujú potôčiky, pramene a tiež nádherné výhľady na Tatry i Kráľovu Hoľu.

liptovska-teplicka
Pivničky v zime

Jednoducho, táto druhá najväčšia obec na Slovensku vyniká nevídaným bohatstvom – bohatstvom stelesneným v slovenských tradíciách a prírode.

Titulná fotka: Fotky SME