Cykloturistika vo Vysokých Tatrách – 3 tipy na krásne trasy

0
11740
cykloturistika-vysoke-tatry

Zdá sa, že v posledných rokoch sa, prirodzene, zvyšuje intenzita všetkého, čo priamo alebo okrajovo súvisí s tzv. aktívnym relaxom. Či už je to na lokálnej alebo celoštátnej úrovni, Slovensko sa nepochybne dalo do pohybu a portfólio športov, ktoré u nás zažívajú zlaté časy sa neustále rozširuje. Krásy slovenskej prírody v kombinácii s medzinárodnými úspechmi našich výnimočných športovcov položili silný základ pre rozvoj mnohých outdoorových športov, najmä však pre lyžovanie a cyklistiku.

Tento trend, samozrejme, neobišiel ani naše najvyššie pohorie, ktoré ponúka cyklotrasy rôznych dĺžok, typov a úrovne obtiažnosti. Tatranské strediská na vás myslia dokonca aj v prípade, že ste sa rozhodli stráviť nejaký čas v horách a váš dvojkolesový „tátoš“ ostal doma. Mnohé strediská totiž ponúkajú možnosť zapožičania najrôznejších typov bicyklov, e-bikov alebo dokonca kolobežiek. Ak teda máte chuť zažiť Tatry aj inak ako na pešo, odporúčame jednu z tamojších cyklotrás.

Príjemná trasa pre každého – bicyklom k Velickému plesu

Cieľom tejto trasy bude najvyššie položené miesto Vysokých Tatier, na ktoré sa môžeme bez väčších problémov dostať aj na cestnom bicykli, nakoľko k cieľu vedie asfaltová cesta schodná aj pre cestné bicykle. Trasa začína neďaleko hlavnej cesty v Tatranskej Polianke a bez zmeny smeru kopíruje asfaltovú cestu až k Sliezskemu domu na brehu Velického plesa.

cykloturistika-velicke-pleso-vysoke-tatry

Cesta hore začína z ostra 12 % stúpaním, ktoré sa s pribúdajúcou nadmorskou výškou zmierňuje. Celková trasa meria v jednom smere zhruba 7 km a prekonáte na nej prevýšenie 665 metrov. Čas výstupu závisí hlavne od fyzickej kondície a pohybuje sa v rozmedzí od 30 minút pre naozaj skúsených, až po zhruba hodinu pre rekreačných cyklistov. Kvalita asfaltu je rôzna od nového povrchu po „ementál“ posiaty výtlkmi, preto odporúčame zvýšiť opatrnosť hlavne pri zjazde do doliny.

cykloturistika-velicke-pleso-vysoke-tatry

Na cyklovýlet môžete ísť pokojne aj s deťmi a nemusíte sa obávať o ich bezpečnosť – asfaltová cesta je uzavretá pre motorové vozidlá. Prilby by však aj tak určite nemali ostať doma.
cykloturistika-velicke-pleso-vysoke-tatry
Velické pleso

Niečo pre skúsenejších – cyklotúra na „Brnču“

Náš ďalší typ je o niečo náročnejší, no oveľa bohatší a hodnotnejší pre cyklistov obľubujúcich skôr trailové trasy pred asfaltom. Deväťdesiat percent trasy k Zelenému plesu totiž vedie nefalšovaným tatranským turistickým chodníkom, čo je aj jeho najväčšou nevýhodou. Platí totiž pravidlo, že v prípade prekrytia cyklotrasy s turistickým chodníkom majú prednosť peší turisti, ktorí, samozrejme, zo svištiacich cyklistov nebývajú dvakrát nadšení. Trasa k Zelenému plesu navyše patrí nepochybne s najfrekventovanejším, a tak je na nej (hlavne počas víkendov a sviatkov) naozaj hustá premávka. Odporúčame si teda okrem tekutín a tyčiniek pribaliť aj vzácnu kombináciu ohľaduplnosti a zdravého rozumu.

cyklotrasa-zelene-pleso-vysoke-tatry
(Foto: biker.sk)

Cyklotrasa križuje cyklomagistrálu pri Kežmarskej Bielej vode a k Zelenému plesu Vás privedie po modrej značke v rozmedzí medzi jednou a dvoma hodinami. Trasa meria takmer 8 kilometrov a v často neľahkom teréne na nej prekonáte 650 metrov.

Alexandre Chavchavadze Turn, Mtatsminda

Počas horúcich letných dní vás poteší, že trasu v polovici obohatí Šalviový prameň, pri ktorom sa dostatočne osviežite na zvyšok cesty, tá pri vstupe do Doliny Zeleného plesa prináša prvé pohľady na tatranské štíty, ktoré sú viac než dostatočnou odmenou. Po absolútnom pohodlí, aké dokáže ponúknuť terasa chaty pri Zelenom plese a po zopár povinných spomienkových záberoch sa pripravte na zjazd, ktorý vie byť tak zábavný ako vie byť nebezpečný. Preto prispôsobte jazdu svojim fyzickým schopnostiam a nezabudnite si toto krásne miesto užiť naplno.

zelene-pleso-cykloturistika-vysoke-tatry
Zelené pleso (Foto: mtbiker.sk)

Oddychovka na záver – cyklotrasou Kmeťovmu vodopádu

Ďalšou veľmi príjemnou tatranskou cyklotrasou pre každého je cesta z Podbanského do Kôprovej doliny, počas ktorej môžete navštíviť najvyšší slovenský vodopád – Kmeťov. Do cieľa sa dostanete z Podbanského po žltej a zelenej turistickej značke, časť trasy vedie popri horskej rieke Belá a bicyklovanie spríjemňuje výhľad na Kriváň.

cyklotrasa-koprova-dolina-vysoke-tatry

Kmeťov vodopád má výšku 80 metrov, vyteká z prísne chránenej doliny so zákazom vstupu, Nefcerky.

cykloturisitka-kmetov-vodopad-vysoke-tatry

Vodopád však na hlavnej trase nenájdete – vedie k nemu cesta popri Nefcerskom potoku, na ktorú musíte odbočiť do prava a pokračovať bez bicyklov. Turistické značenie sa skladá zo zastávok Podbanské – horáreň Tichá – rázcestie pod Grúnikom – Kôprová dolina – Kmeťov vodopád a späť. Trasa má dlžku 7,8 + 7,8 km.