Čo všetko môže spôsobiť nezodpovedný turista?

0
640
nezodpovedny-turista

Založiť požiar, ohroziť život seba aj svojich blízkych, znečistiť prírodu, a to je iba zlomok toho, čo dokážu ľudia počas návštevy hôr. Neuvážené správanie turistov je neraz príčinou obrovskej tragédie. Ľudia sa napriek tomu nedajú odradiť. Prečítajte si o tých „najväčších frajerinách“, nad ktorými vám ostane rozum stáť.

Čím väčšie riziko, tým viac lajkov

Neraz sa v horách potvrdilo pravidlo, že za vlastnú nezodpovednosť sa platí. Žiaľ, ľudia sú nepoučiteľní, o čom svedčia početné tragédie. Niektorí im napriek vlastnej nerozvážnosti unikli len o vlások, iní si doteraz neuvedomujú, aké nebezpečenstvo na nich v danom momente číhalo. Stačí spomenúť fenomén dnešnej doby – selfie. Turisti v honbe za dokonalými zábermi neraz nemyslia na riziko a neváhajú prekročiť bezpečnostné zábrany, aby sa odfotili napríklad s rozbúreným vodopádom. Svoje úlovky potom prezentujú na sociálnych sieťach a zbierajú „palce hore“. K atraktívnym objektom na fotku patria najmä v období povodní rozbesnené Vodopády Studeného potoka, s ktorými sa turisti radi zvečnia.

rozvodnene-vodopady-studeneho-potoka-vysoke-tatry
Voda má obrovskú silu, ktorú mnohí nezodpovední turisti podceňujú. Na zábere rozvodnené Vodopády Studeného potoka
turisti-prekročili-zónu-so-zákazom-vstupu.
Turisti pri Vodopádoch Studeného potoka prekročili zónu so zákazom vstupu. Aj napriek varovaniu riskujú pri fotografovaní selfie fotky. (Foto: TASR/Milan Kapusta)

Nestíhate? Nevolajte.

Čo urobíte, keď sa nestihnete vrátiť z túry za svetla? Predsa si zavoláte odvoz. Nie, nežartujeme. Presnejšie povedané, nežartovali turisti, ktorí si naozaj zavolali taxík v podobe horskej služby, aby ich prišla odviezť do bezpečia. Podobné prípady nie sú v horách ničím výnimočným a záchranári by vedeli historky rozprávať na počkanie. Ľudia, ktorí zneužívajú takúto službu, si však neuvedomujú, že kým záchranári pôjdu na takýto banálny výjazd, ich pomoc môže skutočne potrebovať niekto iný.

horska-zachranna-sluzba-vysoke-tatry
Členovia horskej záchrannej služby vykonávajú náročnú a šľachetnú prácu, ktorú by sme nemali za žiadnych okolností zneužívať

Ničím výnimočným nie je ani situácia, počas ktorej záchranári vyrazili turistom na pomoc, avšak kým došli na miesto, po „zúfalej skupinke“ už nebolo ani stopy. Turisti napokon záchranárom poslali sms správu s vysvetlením, že po rozvidnení už pomoc nepotrebovali.

Tip: Naplánujte si túru vopred. Rátajte s časovou rezervou a možnými prekážkami na ceste. Oželejte dlhé vyspávanie a vyrazte do hôr skoro ráno, aby ste sa stihli vrátiť ešte za svetla.

Vyhubili netopiere

Oveľa smutnejší koniec má príbeh kolónie netopierov v Slovenskom krase. Približne 160 večerníc malých omylom vyhubili turisti po tom, čo v jaskyni pri obci Hrhov nelegálne založili oheň. Bezbranné netopiere zimujúce v jej útrobách nemali pred hustým dymom žiadnu šancu. Podľa ochranárov ide o stratu kolónie vo výške 73 600 eur. O peniaze však nejde, smrť netopierov je veľkým nešťastím.

kolonia-netopiere-slovensky-kras
Archívna fotka kolónie netopierov žijúcich v jednej z jaskýň Slovenského krasu
Vedeli ste, že: Večernica malá je jedným z najmenších druhov netopierov žijúcich na Slovensku.
vecernica-mala
Netopierik večernica malá (Foto: Martin Ceľuch)

Také bežné prehrešky

Nielen veľké hriechy ubližujú faune a flóre v chránených územiach. Smutné je, že malé prehrešky často za nič zlé nepovažujeme. Aké sú tie najčastejšie, ktorých sa treba vyvarovať?

  • Sezónne uzávery turistických chodníkov – na vybraných značkovaných turistických chodníkoch platí v zimnej sezóne uzávera. Znamená to, že od 1. novembra do 15. júna môžete plánovať túry do Tatier, ale iba tam, kde je to povolené. Zimná uzávera je dôležitá pre hniezdiace druhy vtákov, ako aj rodiace sa mláďatá kamzíkov či svišťov.
  • Schádzanie z oficiálne značených turistických chodníkov – skrátiť si cestu v horách mimo vyznačeného turistického, náučného alebo kúpeľného chodníka sa nevypláca. Aj malá skratka vás môže stáť vážny úraz. O tom, že tým porušujete ochranu prírody, nehovoriac.
  • Túra na neprístupné končiare – nechoďte tam, kam nemáte povolenie. Výstupy neoznačeným terénom môžu absolvovať iba oprávnené osoby. Napríklad nádherný výhľad z nášho najvyššieho vrchu Gerlachovského štítu si môžete vychutnať iba s horským vodcom alebo s členom horolezeckého spolku, ktorý môže vodiť ľudí.
zakaz-vstupu-tanap
Zákazy vstupu do určitých oblastí majú svoje opodstatnenie a musia sa rešpektovať
  • Kytička z chránených rastlín – pekné kvietky na lúke sú pastvou pre oko a veľkým pokušením natrhať z nich kyticu. Predtým, ako čo i len jeden odtrhnete, majte na pamäti, že sa pohybujete v chránenom území a každá kvitnúca krása či tráva je malá vzácnosť. Okrem pokuty, ktorá vám za to hrozí, poškodzujete prírodu.
  • Odpadky v prírode – každý rok organizujú dobrovoľníci v Tatrách akciu, počas ktorej vyzbierajú neuveriteľné množstvá odpadu. Pri turistických chodníkoch, v plesách a najčastejšie pri odpočívadlách sa dokopy povaľujú stovky až tony smetí. To však neznamená, že odpad by mal pribúdať, keďže ho dobrovoľníci vyzbierajú. Čo si do lesa prinesiete, to si z neho aj odneste a vyhoďte na správne označenom mieste na recykláciu.
odpadky-les
Pohľad, ktorý zabolí každého milovníka prírody. Prispieť k čistote lesov sa dá veľmi jednoducho – zúčastniť sa hromadného zberu odpadkov, alebo sa vybrať sólo.

Zapamätajte si:

  • Od 1. novembra do 15. júna sú v Tatrách uzavreté turistické chodníky. Za porušenie uzávery hrozia turistom pokuty.
  • Oheň nezakladajte mimo vyznačených miest.
  • Nezneužívajte horskú službu na zbytočné výjazdy.
  • Pokiaľ nemáte možnosť vyhodiť odpadky počas túry, nechajte si ich v batohu. Prázdne obaly od plastových fliaš alebo keksíkov pre vás nepredstavujú zbytočnú záťaž. Vyhodíte ich pri návrate do najbližšieho koša.