Ako sa správne obliecť na letnú turistiku v horách

0
6827
ako-sa-obliect-na-letnu-turistiku

Takmer všetci turisti, a milovníci akéhokoľvek pohybu na čerstvom vzduchu už stáročia túžia po univerzálnom rebríčku pravidiel, ktorý nám zázračne pomôže pri výbere ideálneho oblečenia. V nasledujúcich riadkoch sme sa preto odhodlali uhasiť túto pálčivú potrebu, a to doslova. Ideálnym receptom pre naozaj vhodné oblečenie totiž nie je žiaden zložitý vzorec, práve naopak. Stačí, ak pri výbere uplatníme jedno jediné pravidlo: nikdy neobetovať funkčnosť nad formou a dizajnom! Nehanbime sa použiť zdravý rozum a siahnime po veciach, ktoré nás nijako neobmedzujú v pohybe a, čo je dôležitejšie, cítime sa v nich pohodlne.

Správne turistické topánky = základ úspechu

Ako to už pri turistike býva zvykom, našim dopravným prostriedkom sa na pár hodín stanú naše vlastné nohy. Vďaka nim budeme často prekonávať výškové rozdiely v rádoch stoviek metrov a vzdialenosti niekoľkých kilometrov. Korunným klenotom nášho oblečenia sa teda stávajú topánky. Internet praská pod návalom najrôznejších tipov, ktoré nás dovedú k tým správnym “pneumatikám”, no výber “tých pravých” zvládnete bez problémov aj sami. Stovky výrobcov a tisícky rôznych modelov outdoorovej obuvi však môžu mnohým z nás spôsobovať vrásky, niet sa čomu čudovať. Odporúčame však dodržať len niekoľko jednoduchých pravidiel.

turisticke-topanky

V topánke, v ktorej sa budete relatívne často pohybovať po nerovnom teréne sa musíte hlavne cítiť pohodlne, nesmie vás tlačiť, no nemali by ste v nej ani “plávať”. To najrozumnejšie, čo môžete v tomto momente urobiť, je návšteva najbližšieho športového obchodu, v ktorom si topánku skutočne obujete. Navyše, v prípade, že budete mať šťastie, môžete naraziť na dobre mierenú radu ústretového personálu. V tomto momente treba dodať, že drahá topánka od známeho výrobcu nemusí byť pre vás celkom ideálna a na občasné prechádzky po turistickom chodníku vám poslúži aj celkom obyčajná treková obuv. Pevná a odolná podrážka, ľahkosť a priedušnosť sú však vlastnosti, ktoré vašej budúcej topánke určite doprajte. Vaše nohy sa vám na konci dňa iste poďakujú.

Naopak, do zložitejšieho terénu zvoľte určite vysokú členkovú a nepremokavú turistickú obuv, ktorá vás lepšie ochráni pred zraneniami či vyššou hladinou potôčikov, ktoré musíte neraz počas turistiky zdolávať.

Nespoliehajte sa na predpoveď počasia

Naša ďalšia rada k letnému oblečeniu do hôr je celkom prostá. Pamätajte si, že počasie sa môže v horách zmeniť v priebehu niekoľkých minút. Do batohu si teda preventívne pribaľte nepremokavú bundu alebo pláštenku do dažďa, verte, že jedného dňa budete za ňu vďační.

prsiplast-dazd-turistika-oblecenie

Pozor na „uhryznutie od slnka“

Nemenej dôležitá súčasť letnej výbavy, hlavne počas horúcich letných dní, je akákoľvek pokrývka hlavy. Či už použijete šiltovku, buffku alebo záložné tričko, výsledok je rovnaký, predídete úpalu alebo prehriatiu organizmu.

leto-turistika-oblecenie

Ľahké verzus hrubšie oblečenie

Čo sa týka zvyšku oblečenia, je to naozaj veľmi individuálne, univerzálny recept neexistuje. Konečný výber je výhradne na vás. Existujú však dva protichodné tábory, samozrejme, že každý z nich má výhody aj nevýhody. Prvá skupina obhajuje čo najkratšie a najľahšie oblečenie, telo sa tak s vysokou teplotou vysporiada jednoduchšie a navyše ušetríme pár stoviek gramov na oblečení. Nevýhodou však je, že horské slnko je mimoriadne ostré a dokáže spôsobiť aj bolestivé opálenie. Opaľovací krém sa totiž po krátkom čase prirodzene vyplaví spolu s potom a prestáva efektívne fungovať. V prípade, že na ďalšiu aplikáciu krému zabudneme, ohnivo červená pokožka nám na pár nasledujúcich dní trochu znepríjemní život.

turisticke-oblecenie-co-si-obliect-na-turistiku

V tomto momente nastupuje na scénu druhá skupina, ktorá je zástancom ľahkého a priedušného oblečenia, ktoré zakryje väčšinu povrchu pokožky, tá je teda ochránená pred nebezpečným slnečným žiarením a spoľahlivo vás ochráni pred spálením. Nevýhodou tohto prístupu je však vyššia pocitová teplota, ktorá môže byť mnohým veľmi nepríjemná. Pri dostatočne priedušnom a funkčnom oblečení, ktoré si poradí so zvýšenou mierou potenia by však ani tento spôsob nemusel byť zlou alternatívou.

Prajeme mnoho veľkých dobrodružstiev a mnoho šťastných návratov, nech už budete oblečení akokoľvek 😉