Výrobky remeselníkov spod Tatier, na ktoré budete pyšní

0
834

Keď navštívite nádherný podtatranský kraj, môžete si byť istí, že naprázdno odtiaľ neodídete. Ako by sa aj dalo, keď zo všetkých strán na návštevníkov doslova „vyskakujú“ výrobky od výmyslu sveta. Aj keď tie v stánkoch sa často opakujú, pod Tatrami nájdete skutočné unikáty od umelcov, ktoré vám doma budú závidieť.

Nevídané kraslice z Batizoviec

Podtatranská obec Batizovce sa hrdí výnimočnou technikou zdobenia veľkonočných vajíčok. Technika sa dedí z generácie na generáciu a remeselníci, ktorí ju ovládajú, sa ju snažia naučiť aj malé deti. Z času na čas zavítajú do škôl alebo vedú kurzy, aby mladých zoznámili s dielom ich predkov. Veľkonočné kraslice sú jedinečné tým, že na každej z nich je okrem zvyčajných precízne zdobených ornamentov aj malé srdiečko. Do neho sa vškrabe krátky veršík ako odkaz pre kúpača.

kraslice-batizovce

kraslice-batizovce
(Foto: podtatranske-noviny.sk)

Šperky s odkazom

To, že o šikovné ruky nie je pod Tatrami núdza, je zrejmé. V Starom Smokovci sa pokochá váš zrak a môžete si odtiaľ na pamiatku odniesť originálny suvenír. Zavítajte do Vily Flóra v centre mestečka, v ktorej nájdete šperky domácich umelcov, aké nikde inde neuvidíte. Ručne vyrobené, s motívmi tatranských kvetov alebo vrcholov budú peknou spomienkou na váš pobyt v Tatrách alebo darčekom pre vašich blízkych.

sperky-vysoke-tatry

sperky-vysoke-tatry

Keramika s príbehom

Keramika, ktorá má dušu, je to, čo vystihuje dlhoročnú tvorbu výtvarníka spod Tatier Petra Smika. V jeho pozoruhodných dielach sú zachytené odtienky života a prírody. Najviac mu učarovala práca s hlinou, aj keď má skúsenosti s výrobou sklenených objektov a vitráží. Krehkú umelcovu tvorbu mohli okrem Slovákov spoznať prostredníctvom výstav už aj Poliaci, Maďari, Nemci či Francúzi.

keramika-tatry

keramika-tatry

Hor sa do galérie

Tradičné remeslá pod jednou strechou môžete obdivovať v Galérii ÚĽUV v Tatranskej Lomnici. Pravidelne sa v týchto priestoroch konajú výstavy, pričom svoje výrobky tu neprezentujú iba domáci, ale aj remeselníci z celého Slovenska. Rezbárska, drotárska aj keramikárska tvorba poteší oko nejedného návštevníka a bude milým suvenírom, ktorý si domov odnesiete.

galeria-uluv

vyrobky-tatry
Drevené koníky od Miloslava Jaroša

Nepremeškajte jarmok

Vyrezávané črpáky so slovenskými vzormi, teplé papuče z ovčej vlny, roztomilé drevené hračky alebo pestrofarebná keramika sú lákadlami, ktoré v tatranských stánkoch učaria turistom. Mnohokrát pritom ide o sériovú výrobu. Pokiaľ by ste radšej investovali do výrobku od šikovného remeselníka, zadovážte si kúsok z výročných trhov, ktoré sa každoročne konajú v podtatranských obciach a mestečkách.

rezbarske-vyrobky-vysoke-tatry