Tatranskí horolezci, ktorí prepísali históriu

0
2356
tatranski-horolezci

Horolezci, ktorí už navždy zostanú zapísaní v histórii Vysokých Tatier. Všetci majú spoločné jedno – počas svojho života sa riadili heslom „rob, čo miluješ“. Milovali Vysoké Tatry a obetovali im všetko. Ostal po nich obrovský kus práce, množstvo zmapovaných a zaistených trás a zozbierané poznatky pre ďalšie generácie.

Arno Puškáš – legendárny horolezec bez jediného pádu

Chatár, publicista, horolezec, člen Horskej služby. Nezabudnuteľná osobnosť Vysokých Tatier, ktorej spracované poznatky o našich veľhorách sú pre milovníkov Tatier cenné aj dnes. Celých 32 rokov vydával Horolezeckého sprievodcu, okrem toho písal články, poviedky a knihy s tatranskou tematikou.

arno-puskas-horolezec

Popri svojej bohatej literárnej činnosti sa naplno venoval skúmaniu Tatier a expedíciám v zahraničí. Zúčastnil sa výstupov na Mont Blanc, na najvyšší vrch susedného Rakúska Grossglockner, na Atlas, Nanga Parbat či Pamír. Pestré štatistiky Puškášovho lezenia svedčia tiež o 210 prvovýstupoch, pričom približne polovicu z nich uskutočnil v zime. O poprednom horolezcovi sa dodnes hovorí, že počas celej svojej kariéry nikdy nespadol zo skoby a nepošmykol sa ani na ľade, ani na snehu.

arno-puskas-horolezec
Arno na fotografii v strede.
Zaujímavosť: Pozostatky Arna Puškáša, ktorý zomrel v roku 2001 vo veku 76 rokov, sú uložené v urnovom háji na cintoríne v Starom Smokovci.

Peter Šperka – tragický osud v horách

Rodák z Martina, nadšený horolezec a horský záchranár telom aj dušou. Jeho najväčšou vášňou bolo objavovanie krásy tatranských zákutí. A vidieť Tatry zblízka doprial aj všetkým, ktorí mali chuť spoznať nepoznané. Vo Vysokých Tatrách totiž sprevádzal množstvo turistov.

peter-sperka-horolezec

Keď neliezol vo Vysokých Tatrách, rád sa zúčastnil výstupov v zahraničných pohoriach. Napríklad v Himalájach pokoril osemtisícovky Šiša Pangma, Broad Peak alebo Čo Oju.

peter-sperka-horolezec
Peter Šperka na čele.

Aj horolezec Šperka zahynul v horách, ktoré tak veľmi miloval, avšak nie pádom zo skál. O život, žiaľ, prišiel pri výstupe na deviaty najvyšší vrch sveta Nanga Parbat, keď základný tábor horolezcov prepadli teroristi. Spolu s ním zahynul aj horolezec Anton Dobeš.

peter-sperka-horolezec

Zaujímavosť: Vrcholovú knihu, ktorá sa nachádza na Gerlachovskom štíte, uložil na náš najvyšší vrchol práve Peter Šperka.

Vlado Tatarka – horolezec, po ktorom pomenovali dve tatranské feraty

Gipsy alebo Vlado Tatarka. Meno legendy, ktorá zanechala v Tatrách nezmazateľnú stopu. Azda ťažko by sme medzi horolezcami našli niekoho, kto sa vryl do histórie Tatier tak, ako Gipsy. Pre svoju celoživotnú lásku – hory – neváhal opustiť rodné stredné Slovensko a presťahovať sa do Vysokých Tatier. V tatranskom prostredí sa naplno oddal svojej vášni: pracoval ako vysokohorský nosič, venoval sa skialpinizmu, bol horským vodcom aj členom Horskej služby. Vydával sa skúmať trasy, na ktoré ešte dlho po ňom nik nenabral odvahu. Pri svojich potulkách urobil desiatky nových ciest, ktoré ako tichá spomienka na výnimočného horolezca pretrvávajú dodnes.

vlado-tatarka-horolezec

Zaujímavosť: Označenie „via ferrata“ pochádza z taliančiny. Doslovne by sa dalo toto spojenie preložiť ako „železná cesta“. Feraty sú zaistené lezecké trasy rôznej náročnosti – od A po E, pričom „áčko“ je najľahšie.

Hoci Vladovou srdcovkou boli Tatry, okúsil tiež chuť zahraničia. Na expedície sa vydal do Álp, zdolával tisícovky v pohoriach Kaukaz, Pamír, Hindúkuš a v Himalájach. Pri svojich expedíciách za hranicami vytváral nové cesty rovnako ako v domovine.

vlado-tatarka-horolezec

Gipsy miloval hory a práve v nich našiel svoju smrť. K nepochopiteľnému nešťastiu skúseného horolezca došlo 17. augusta 2001. Osudným sa mu stal výstup Puškášovým pilierom z Rumanovej dolinky na vrchol Gánku.

Po legendárnom horolezcovi boli v Tatrách pomenované dve feraty. Prvá z nich vedie z Lomnického sedla do Téryho kuloára. Druhou Gipsyho feratou zdolávajú horolezci Zadný Gerlach.

vlado-tatarka-horolezec

Zaujímavosť: Na prelome marca a apríla sa každoročne organizujú medzinárodné preteky horských služieb pod názvom Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku.

František Kele – vytrvalý svetobežník

Tatry si ho získali ešte ako malého chlapca, keď ako dvanásťročný absolvoval prvé výstupy. Rok predtým, keď sa jeho rovesníci naháňali za loptou, on už trénoval na skalách v okolí Bratislavy. K láske k horám ho priviedol otec, ktorý pracoval ako chatár na Zbojníckej chate. Malý František tak trávil detstvo v pokojnom prostredí, obklopený impozantnými tatranskými štítmi. V 50. rokoch minulého storočia sa stal najmladším horským vodcom, ktorý mal oprávnenie vodiť ľudí po celých Vysokých Tatrách.

frantisek-kele-horolezec
František na severnom póle v roku 1993.

Z jeho zahraničných lezeckých úspechov vynikajú najmä vrchy Popocatepetl, Elbrus alebo Aconcagua a organizovanie horolezeckých, polárnych aj geografických výprav. Na svojom konte má približne 500 prvovýstupov. Čiperný horolezec liezol, aj keď mal úctyhodných sedem krížikov na chrbte. Žiaľ, jeho životnú púť preťala tragická udalosť – pošmykol sa v zľadovatenom teréne v okolí Rysov a ťažko si poranil hlavu.

frantisek-kele-horolezec

Zaujímavosť: František Kele navštívil všetky kontinenty sveta, nevynímajúc Oceániu a Arktídu.