Tatranská Lomnica – miesto, v ktorom na vás dýcha história

0
1647

V minulosti malá osada, dnes vychýrená mestská časť. Dôkazom toho, že v Tatranskej Lomnici pulzoval život už oddávna, sú stále zachované stavby ako míľniky minulosti a pokračujúcej tradície. Mestečko bolo odnepamäti vyhľadávané turistami, športovými nadšencami aj rekreantmi, pričom inak tomu nie je ani dnes. Vyberte sa s nami na malý výlet Lomnicou a spoznajte tie najzaujímavejšie miesta, o ktorých ste možno ani netušili, že sú historickými pokladmi.

Ski museum – po šálke kávy do minulosti

Nechajte sa zlákať opojnou vôňou čierneho moku a zavítajte do príjemnej kaviarne spojenej s múzeom v srdci Tatranskej Lomnice. Tu sa zoznámite s tradíciou zimných športov pod Tatrami. Hoci budova múzea nepatrí medzi najstaršie, ukrýva v sebe poklady, aké nájdete len málokde. Medzi najzaujímavejšie exponáty patria lyže dlhé viac ako tri metre či unikátne pretekárske boby. Vystavené kúsky dopĺňajú dobové fotografie, oblečenie a potrebná výstroj.

ski-muzeum-tatranska-lomnica-vysoke-tatry

Keď tuhne krv v žilách

Pri zimných radovánkach ešte chvíľku ostaneme. Uplynulé 20. storočie bolo pre Tatranskú Lomnicu významné z hľadiska rozvoja zimných športov. Sánkovanie a bobovanie sa stali natoľko populárnymi, že pod dnešným Grandhotelom Praha postupne vznikla sánkarska a neskôr aj umelá bobová dráha. Tá sa aj v súčasnosti teší priazni adrenalínových nadšencov. Počas celého roka na rozľahlej Slnečnej lúke pod hotelom trávia čas deti aj dospelí, ktorí  sa nevedia nabažiť obľúbenej atrakcie.

tatrabob-tatranska-lomnica

tatrabob-tatranska-lomnica

Za kúpeľnou tradíciou

Pokojné prostredie mestského parku je prevažne v letnej sezóne dejiskom rozličných kultúrnych podujatí. Hoteloví hostia aj domáci často podľahnú čaru prázdninových večerov a naplno si tu vychutnávajú koncerty slovenských i zahraničných umelcov a vystúpenia divadelných súborov. Pozornému oku neujde torzo budovy bývalého kúpeľného domu na kraji parku. Ešte na začiatku 20. storočia bol vychýreným miestom pre pacientov a vybavený masážnymi kabínami, priestormi pre elektroliečbu, bazénom, telocvičňou a čitárňou.

park-tatranska-lomnica

Po stopách Dušana Jurkoviča

Meno národného umelca, ktorého stavby dobre poznajú Slováci aj Česi, je pevne späté s Tatranskou Lomnicou. Známy architekt navrhol svoje posledné dielo – budovu starej lanovky na Lomnický štít, pričom úsek Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso bol postavený už v rokoch 1936 – 1937. Aj keď ide o pamiatku nevýslovnej hodnoty, objekt pôvodnej stanice pri Grandhoteli Praha, žiaľ, v dnešnej dobe chátra. Presnejšie od roku 2005 s poslednou jazdou lanovky nenašla budova svoje využitie, hoci sa plánujú kroky k jej rekonštrukcii a ďalšiemu využitiu.

stara-lanovka-tatranska-lomnica

Secesné skvosty

Zvláštnu pozornosť pri návšteve Tatranskej Lomnice si zasluhujú dva secesné hotelové komplexy, v ktorých je históriu cítiť na každom kroku. Najstarší hotel v Tatrách, Hotel Lomnica, označovaný tiež ako Prvá dáma Tatier a o niečo mladší prepychový Grandhotel Praha, miesto, v ktorom sa stretávala vtedajšia aristokracia. Dnes nie je Grandhotel určený iba pre nóbl hostí, s obľubou sem prichádzajú rodiny s deťmi a páry hľadajúce romantiku, aby tu strávili prekrásne oddychové chvíle a načerpali energiu.

grand-hotel-praha-tatranska-lomnica

Tip: Lákadlom pre hostí v Grandhoteli Praha je exteriérový bazén s dokonalými výhľadmi na okolie.

grand-hotel-praha-bazen-tatranska-lomnica

Ešte raz do múzea

Viac nielen o prírode, ale aj o dejinách a živote ľudí pod Tatrami sa dozviete v Múzeu TANAPu. Vďaka vystaveným zbierkam sa bližšie oboznámite s botanikou, zoológiou, históriou, geológiou, kartografiou a etnografiou tatranského regiónu. Múzeum s celoročnou prevádzkou je nepochybne jedným z najnavštevovanejších svojho druhu.

muzeum-tanapu-tatranska-lomnica

 

Zapamätajte si:

  • V mestskom parku počas leta prebiehajú mnohé kultúrne akcie.
  • Grandhotel Praha láka návštevníkov špičkovými službami a výhľadmi na Lomnický štít.
  • Tatranská Lomnica sa pýši viac ako storočnou tradíciou sánkovania a bobovania.
  • Hotel Lomnica je najstarším hotelom v Tatrách.