Príťažlivosť v kontrastoch: drevené tatranské kostolíky či veľkolepé katedrály

0
1456
drevene-tatranske-kostoliky

Krása spočíva v rôznorodosti, v kontrastoch. Každý je iný, každý má rád niečo iné – niečia duša volá po jednoduchosti, iného zas nadchýna monumentálnosť, zložitosť. Toto čaro protipólov sa dá aplikovať na prírodu, na človeka samotného, na kultúru – a práve súčasťou nej sú aj architektonické skvosty, ktoré sa ukrývajú naprieč Slovenskom, naprieč Tatrami a dokonale odrážajú pôvab z oboch pólov.

Drevené kostolíky v Tatrách – etalón krásnej jednoduchosti (či jednoduchej krásy?)

Drevené kostoly sú bezpochyby skvostom tradičnej ľudovej architektúry a zároveň jej unikátnou a neoddeliteľnou súčasťou. Kedysi bolo na Slovensku tristo takýchto drevených sakrálnych kostolíkov, dnes už len 60. Ako už z prívlastku „drevený“ vyplýva, na ich stavbu sa využívalo len a len drevo a čo je ich (možno až kurióznym) znakom – pri ich konštruovaní nesmel byť použitý ani len jeden jediný kovový klinec. Bez ohľadu na to, či ste veriaci alebo nie, esprit, ktorý vyžaruje z malebných tatranských drevených kostolíkov, vás proste zasiahne. Neveríte? Navštívte napríklad niektorý z týchto:

Kostolík v Tatranskej Javorine

Drevený kostolík v malebnej dedinke pod štítmi Belianskych Tatier je zasvätený sv. Anne, patrónke lesnej práce, a čo je veľmi zaujímavé a na obdobie, v ktorom bol postavený (1902 – 1903), až raritné – ide o rímskokatolícky kostol, ktorý dal postaviť protestant. Jeho meno bolo knieža Kristián Kraft Hohenlohe a nevďačíme mu len za túto unikátnu stavbu, ale aj za to, že územia, ktoré spravoval, predstavujú v súčasnosti najzachovalejšie časti Tanapu, a to všetko vďaka jeho láske, ba až vášni k prírode, poľovníctvu (ale aj peniažkom). Kostolík stojí na okraji obce, zhliadnete ho už od hlavnej cesty. Lemuje ho drevený plôtik, malý cintorín a stále slúži svojmu účelu – konajú sa v ňom bohoslužby (hoci len v piatky).

kostolik-tatranska-javorina

kostolik-tatranska-javorina
(Foto: Tomáš Šereda)

Kostolík v Dolnom Smokovci – drobný, a predsa majstrovské dielo

„Majstrovské dielo drevenej stavebnej konštrukcie“ – tak bol označený kostolík v Dolnom Smokovci, ktorého stavbu projektoval renomovaný architekt Gedeon Majunke, ktorý v Tatrách navrhol viacero významných stavieb, medzi nimi i slávnu Téryho chatu, ku ktorej sa môžete vydať po trase Hrebienok – Vodopády Studeného potoka – Rainerova útulňa – Téryho chata. Na jeho stavbu sa vyzbierali ochotní domáci, kúpeľní hostia, ale i arcikňažná Izabela, ktorá vlastnoručne vyšila biele hodvábne omšové rúcho a na skrášlenie interiéru dreveného kostolíka darovala štyri vzácne vázy. Pokochať sa jeho tradičnosťou, jednoduchosťou môžete kedykoľvek a výhľad naň vám doplní i panoráma Lomnického hrebeňa. Ak by ste však chceli zažiť bohoslužbu v atmosfére 19. storočia, môžete – každú nedeľu o 9.00 h.

kostolik-dolny-smokovec

kostolik-dolny-smokovec-vysoke-tatry
(Foto: Galeria Slovakia)

Kostol Nepoškvrneného počatia panny Márie v Starom Smokovci

Bol postavený v roku 1888 vo vysokohorskom alpskom štýle. Je považovaný za jednu z najkrajších architektonických pamiatok vo Vysokých Tatrách, vďaka jej krásnym detailom a zdobeniu. Dostanete sa k nemu veľmi jednoducho, nachádza sa neďaleko od majestátneho Grandhotela Starý Smokovec a neďaleko od stanice lanovky pozemnej lanovky na Hrebienok.

kostol-stary-smokovec

Katedrály – od malebnosti k majestátnosti

Nemusíme ísť ani von z Prešovského kraja (epicentrum tatranských drevených sakrálnych kostolov) a dostaneme sa presne na ten druhý pól – od jednoduchosti, malebnosti k majestátnosti. Práve slovo „majestátnosť“ je pre katedrály asi tým najvýstižnejším označením. Na Slovensku máme celkovo 16 katedrál. Medzi najznámejšie patrí určite Katedrála svätej Alžbety v Košiciach, Katedrála svätého Martina v Bratislave či Katedrála svätého Jána Krstiteľa v Trnave. Ale na Slovensku, v tatranskej oblasti hrdo stoja aj iné, ktorých príbeh sa oplatí odkryť.

Konkatedrála svätého Mikuláša v Prešove

Katedrála sv. Mikuláša zo 14. storočia je dominantou Prešova a zároveň i jeho najstaršou zachovanou stavbou. Okoloidúcich ohúri svojou veľkoleposťou, zelenkavou vyblednutou vežičkou a informácia pre tých, ktorí radi pátrajú v histórii, práve pri múroch tejto katedrály sa ku koncu prvej svetovej vojny udiala jedna z najtragickejších udalostí mesta, a to poprava 43 účastníkov tzv. prešovskej vzbury, pri ktorej sa slovenskí vojaci vzopreli maďarským veliteľom a dali sa do rabovania všetkých neslovenských obchodov.

Konkatedrála-svateho-Mikulasa-v-Presove

Konkatedrála-svateho-Mikulasa-v-Presove

Gréckokatolícky katedrálny Chrám sv. Jána Krstiteľa

Ani nie 10 minút chôdze a ocitnete sa pred ďalšou veľkolepou stavbou, ktorá dotvára profil mesta Prešov, a to pred gréckokatolíckym katedrálnym Chrámom sv. Jána Krstiteľa. Spoznáte ho ľahko – maslovo-žlté priečelie doplnené klenbami a zdobením. Spája sa s ním bohatá história, no za najvýznamnejšou udalosťou sa nemusíme obzrieť až tak ďaleko do minulosti – 2. júla 1995 ho navštívil pápež Ján Pavol II. počas oficiálnej (len štvordňovej) návštevy Slovenskej republiky. A zaujímavosť na záver – je tu umiestnená verná kópia turínskeho plátna.

greckokatolicky-chram-jana-krstitela

greckokatolicky-chram-jana-krstitela2

Toto bola len maličká ukážka toho, aká krásna je rôznorodosť. Myslite na to.

Titulná fotka: Róbert Hlava