Nosiči zásob do horských chát: ťažké kilometre v nohách, ľahká sloboda v mysli

0
9784
tatranski-nosici

Na chrbte nosia ťažké kilogramy, v nohách majú ťažké kilometre. Nikto ich nenúti. Chcú. Hory sú pre nich vytúženým domovom a náročná práca pasiou. Naši tatranskí nosiči sa živia unikátnym remeslom, ktoré už inde v Európe neexistuje.

Blázni alebo nadšenci?

Niektorí horských nosičov obdivujú, iní si pri pohľade na nich a do neba sa týčiaci náklad len nechápavo ťukajú na čelo. Neľahké výstupy na chaty absolvujú za každého počasia – brodiac sa vysokým snehom, v prudkých lejakoch či za páliaceho slnka. Keď sa ich opýtate, prečo to robia, povedia: pretože milujeme hory. Vynášanie je ich pravidelná droga. Niečo pravdy na tom bude, keďže ohromujúce štíty Vysokých Tatier sú ich každodennou odmenou za boľavý chrbát.

Zaujímavosť: Horskí nosiči majú vo Vysokých Tatrách dlhú tradíciu. Prví boli zamestnaní len sezónne, až na prelome 19. a 20. storočia sa z nosičov stali profesionáli.

Kultúrne dedičstvo

Náročné povolanie horských nosičov ocenilo dokonca ministerstvo kultúry. Na začiatku roka 2019 sa statní chlapi s ťažkými krošňami zaradili do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného dedičstva Slovenska. Napriek tomu, že z tohto chlebíčka sa nedá zbohatnúť a pri jednej vynáške bežne odnesú aj 60 kíl, stále sa medzi mladšími ročníkmi nájdu záujemcovia, ktorým toto remeslo učarovalo. Že ide skutočne o unikátne povolanie, potvrdzuje tiež fakt, že vo všetkých krajinách okrem Slovenska zásobujú chaty, vrtuľníky alebo lanovky.

tatranski-nosici-zaujimavosti

Na jeden deň nosičom

Prácu nosiča si môže vyskúšať takpovediac každý, kto si naplánuje túru do Tatier. V blízkosti odbočky na Rysy pri Popradskom plese zvykne byť položená krošňa so zásobami pripravenými na vynášku na Chatu pod Rysmi. Turisti, ktorí majú miesto v batohu a odvahu, si môžu naložiť plynovú bombu, uhlie alebo minerálku. Za vynášku neobíde nikto naprázdno. Tunajší chatár „nosičov“ odmení chutným čajíkom a príjemnou spoločnosťou s možnosťou dozvedieť sa množstvo zaujímavých príbehov.

Tip: Horskí nosiči alebo šerpovia majú svoje vlastné mini múzeum. V Starom Smokovci, v priestoroch spojených s útulnou kaviarničkou si návštevníci môžu na stenách prezrieť vybavenie horských nosičov alebo doplňujúce fotografie.
muzeum-horskych-nosicov
Horský nosič Štefan Bačkor, ktorý v Starom Smokovci založil Múzeum horských nosičov (Foto: modralanovka.sk)

Keď si merajú sily najlepší

Horskí nosiči musia byť pri svojom povolaní v dobrej fyzickej kondícii. Každý rok si preto môžu najlepší z najlepších zmerať svoje sily na niekoľkých súťažiach v nosení. Medzi najznámejšie patrí Sherpa rallye – vynáška na určenú chatu so 60 kilami nákladu, Lady rallye – vynáška pre ženy s 20 kilovou krošňou alebo Nosičská stovka – najrýchlejšie vynesenie stokilovej krošne.

sherpa-rallye

Zaujímavosť: Aj medzi horskými nosičmi sú legendy. Mená chatárov ako Peter Petras, Viktor Beránek alebo Laco Kulanga sa svojím dlhoročným pôsobením vo Vysokých Tatrách zapísali do nezmazateľnej nosičskej histórie.
viktor-beranek-horsky-nosic
Legendárny chatár a nosič z Chaty pod Rysmi Viktor Beránek. Jeho osobný rekord je úspešne vynesený náklad s váhou 122 kg.

Titulná foto: k2studio)