Zdravá jesenná dovolenka – deti sa unavia, vy aktívne zrelaxujete

Prichádza jeseň, príroda sa už oblieka do oranžovo-zemitých farieb (vo vyšších polohách rovno do biela), vzduch je voňavo chladný a táto hrejivo-studená kombinácia vytvára ideálny čas na aktívne strávenie minimálne predĺženého víkendu v našich horách či celkovo v lone prírody. Tak zoberte seba, rodinku a hor sa za jesennými zážitkami!

3 tipy na spoločné rodinné aktivity počas jesennej dovolenky

  1. Šup na bicykel

Ak máte chuť vidieť a precítiť naše prekrásne Tatry aktívne, no inak než pešo, vysadnite na bicykel. Existuje množstvo cyklochodníkov a cyklotrás, teraz však ako inšpiráciu vyberáme jednu, ktorú bez problémov zdolá celá rodinka – ide o beliansku trasu, ktorá je ako stvorená aj pre menších cyklistov, keďže po jej celej dĺžke nenarazíte na žiadne výrazné stúpanie. Celý čas teda budete bicyklovať po rovnej asfaltovej ceste, prefrčíte okolo rybníka či detského ihriska, a to všetko popri výhľadoch na Belianske Tatry. Vyráža sa zo Spišskej Belej, po 9 kilometroch s cieľom v Tatranskej Kotline.

belianska-cyklotrasa

belianska-cyklotrasa
Belianska cyklotrasa

Svoju cyklotúru si môžete predĺžiť a zakončiť ju návštevou Belianskej jaskyne. A ak ste si na jesennú dovolenku nezbalili bicykle alebo ich nevlastníte, žiadny problém – hotely bežne ponúkajú službu požičania klasických horských bicyklov, ebajkov či najnovšie aj elektrických kolobežiek.

belianska-jaskyna-vysoke-tatry
Belianska jaskyňa

TIP: V Jasnej môžete vyskúšať aj zjazdové bicyklovanie. Možno si poviete, že je to len pre vyznávačov adrenalínu či profesionálov, no GIANT BIKE PARK Jasná vytvára priestor aj pre rekreačných cyklistov či rodiny s deťmi. Spojte pohodovú jazdu krásnou prírodou napríklad s piknikom.

giant-bike-park-jasna
Giant Bike Park Jasná

  1. Šup do vody

V ktorom ročnom období je akvapark zlou voľbou? Asi v žiadnom. V chladnejších, ale stále slnečných jesenných dňoch bude preto návšteva vodného parku lákadlom ako pre rodičov, tak aj pre deti. Kým sa budú deti jašiť na toboganoch, v bazénoch plných atrakcií, rodičia si môžu ísť na striedačku zaplávať (jeden stráži, druhý pláva), „vyvírivkovať sa“ a zregenerovať do termálnych bazénov, a keď už bude mať každý dosť, ešte si môžete ísť spolu posedieť do sauny (áno, v niektorých welnesoch je aj možnosť detského saunovania, napríklad vo vodnom parku Bešeňová).

tatralandia-deti

  1. Šup na koňa

Vlastné nohy sú tým najlepším dopravným prostriedkom – zoberú nás všade. Ale čo tak vysadnúť na koňa, vznešeného tvora, a zažiť pohľad na prírodu i z tejto perspektívy? Relaxačné túry na koňoch sú k dispozícii v Tatrách, v Slovenskom raji, ale aj kdekoľvek na Slovensku (dokonca i za mesačného splnu). Takýto zážitok si však môžete počas jesenného výletu dopriať s celou rodinkou aj mimo Slovenska – „prejdite“ sa k českým susedom hneď za hranice a spoznajte napríklad krásu kraja Moravy či Moravsko-sliezkych Beskýd, tamojších údolí a kopcov, práve vďaka jazde na koni. Poviete si, že po tomto až takí unavení nebudete? Tak pridajte k tomu ešte golf a uvidíte, ako sladko zaspíte. Aj deti, aj vy.

rodinne-jazdenie-na-koni

TIP: Nikde inde v Českej republike nenájdete také množstvo drevených kostolíkov ako v Moravsko-sliezkych Beskydách – tak si azda pri pohľade na ne spomeniete na tie naše tatranské.

moravsko-sliezske-beskydy
Krása Moravsko-sliezskych Beskýd