Príroda a tradície – 2 nenáročné tipy na letné túlanie sa Jasnou a jej okolím

0
1014
tip-na-vylet-jasna-nizke-tatry

V zime je pre milovníkov zimných športov stredisko Jasná jasnou voľbou, no aj počas letných mesiacov má veru čo ponúknuť – je predsa situované v prekrásnej prírode Nízkych Tatier, na konci Demänovskej doliny v objatí Chopku. To všetko sú výborné predpoklady či už na turistiku, ľahšie prechádzky, alebo na zatúlanie sa do prírodou vykreovaných zákutí, ktoré sa tu ukrývajú. Tak kam sa v Jasnej vybrať s príchodom teplých letných dní?

leto-v-jasnej

Vrbické pleso – aj pre ležérnejších turistov

K Tatrám, ako Nízkym, tak Vysokým, neodmysliteľne patria plesá. Sú roztrúsené naprieč celými našimi veľhorami a ani sa presne nevie, koľko ich vlastne je, no jedno sa vie určite – že titulom „najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách“ sa môže popýšiť Vrbické pleso, ktoré leží vo výške 1113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny.

Povedzme si pravdu, nie je turista ako turista. Niekto je za tatranskými krásami ochotný kráčať v náročnom teréne hodiny, niekto zas radšej využije lanovku a po vlastných absolvuje len to nevyhnuté. Zdolať trasu k Vrbickému plesu zvládne každý turista – ak vyrazíte spred hotela Grand Jasná, nenáročnou turisticky značenou žltou trasou ste pri ňom za 15 minút. Breh jazera lemujú lavičky a výhľad na okolité hrebene. A dobrá správa aj pre najmenších – pri plese sa nachádza detská prírodná drevená preliezka v tvare vtáka, ktorá dokonale ladí s koloritom prírody a detskou hravou dušou.

TIP: Keď už bola reč o lanovkách, milovníkov krásnych výhľadov určite poteší informácia, že počas letnej sezóny (1.6 – 30.9.2019) dostanú v hoteloch v Jasnej (Hotel Pošta, Tri Studničky, Grand Jasná a Chalets Jasná Collection) lístky na lanovky v cene ubytovania. Takže, môžete jazdiť hore-dole, ľubovoľne lanovky kombinovať – skrátka užívať si dovolenku v Jasnej plnými dúškami s minimálnou námahou. Ale zas na druhej strane, po lanovke môžu siahnuť aj turisti-makači, pre ktorých môže byť stanica lanovky východiskovým bodom pre poriadnu hrebeňovú túru.   

lanovka-jasna-chopok

Ovečkoland – lebo Nízke Tatry, to nie je len príroda, ale aj tradície

Jedine počas letnej sezóny môžete v dedinke Pavčina Lehota, ktorá je od Jasnej vzdialená len 10 minút, absolvovať takú menšiu transformáciu osobnosti a stať sa na pár hodín pravým liptovským bačom. Ako? Ovečky túliace sa na svahoch liptovských kopcov i ovčiarstvo samotné sú pevnou súčasťou tradičnej ľudovej kultúry Slovákov.

oveckoland

Aj preto vznikol unikátny zábavný park Ovečkoland, ktorý okrem hladkania a kŕmenia ovečiek ponúka návštevníkom osobnú možnosť skúsiť si vďaka hre „bačovanie“, aké (ne)náročné je zahnať stádo ovečiek a popasovať sa s ďalšími úlohami, ktoré súvisia so starostlivosťou o ovečky. A výsledok? Váš vlastný „bačovský preukaz“, ktorý platí v celej Európskej únii. A keď už budete v tejto dedinke, môžete sa poľnou cestičkou vybrať k osem metrov vysokej vyhliadkovej veži a pokochať sa pohľadom na Liptovskú kotlinu aj z novej perspektívy.

oveckoland

Jasná, ako i celé Nízke Tatry toho ponúkajú mnoho, my sme vám však priniesli dva tipy, ktoré sú na leto ako stvorené a zároveň prepájajú prírodné dedičstvo s tým kultúrnym – s tradíciami. Tak už len na záver – držme nažive a rozmaznávajme jedno i druhé.

Titulná fotka: boco, SME