Prečo majú masáže a wellness väčší účinok v spojení s horským vzduchom?

Úprimne… Počuli ste už niekedy niekoho povedať, že dopriať si oddych v horúcej fínskej saune po celodennom túlaní sa horami nie je nič moc? Znie to asi tak nepravdepodobne, ako vyhlásenia typu „zbožňujem chodiť k zubárke“ či „kiežby som mohol pracovať aj v sobotu“. Wellness či masáž padnú dobre proste vždy, no v kombinácii s čistým horským vzduchom majú úplne iné čaro – a to nielen vzhľadom na psychické uľavenie, ale preukázateľne aj pre fyzické zdravie.

Všetko zlé nechajte v saune – to najlepšie pre fyzickú i duševnú rovnováhu

Dovolenka v slovenských horách sa stáva čoraz populárnejšou – partie kamarátov, páry, ale i celé rodiny prichádzajú do hôr, aby si užili zimné športy v lyžiarskych strediskách alebo nahodili trekingovú obuv a prečesali turistické chodníky. Tak či onak, asi sa zhodneme, že kondičke dá zabrať jedno i druhé, no za ten pocit, keď celé telo zaplaví dávka endorfínov, to jednoducho stojí. Tie však časom vyprchajú a prichádza únava, no a na tú je najlepším riešením sauna – saunovanie po veľkej námahe zbavuje telo únavy a nielen tej –  zmiznú škodlivé látky i nečistoty z kože, čo má značný kozmetický význam, zvyšuje sa hydratácia kože a jej regenerácia, dokonca štúdie preukázali, že počas potenia sa v saune narastá prísun živín ku kožným bunkám, čím sa vyhladia jemné vrásky. A čo po saune?

wellness-grand-jasna

Sauna, ľadový bazén, tepidárium, vírivka a zas od začiatku – aká je vaša obľúbená wellness kombinácia po horskej túre?

Možno ste skúsený „wellnesant“ a už máte svoj overený štýl, ak však nie, máme pre vás malý manuál, ako zregenerovať ducha i telo. Prvý krok – doprajte si pobyt na horskom čistom vzduchu (aspoň 5 hodín) a dýchajte. Dýchajte zhlboka, každá jedna bunka vášho tela zažije úplné osvietenie (Japonci majú pre úkon vdychovania lesného vzduchu výraz „šinrin-joku“, čo sa dá doslovne preložiť ako „prijímanie lesnej atmosféry“).

Po návrate do hotela, za odmenu, určite navštívte wellness – tatranské hotely ponúkajú širokú ponuku rôznych procedúr, masáží, ako v interiéri, tak i pod šírym nebom. Začnite suchou fínskou saunou – zavrite oči, urobte si pohodlie a poťte sa. Pri teplote 90 – 100 °C sa celé vaše telo, od hlavy po päty, prekrví, uľaví sa vašim namáhaným svalom, kĺbom a doslova budete mať pocit ľahkosti sťa pierko. Po 15 minútach (odporúčaná doba saunovania) sa schlaďte v ochladzovacom bazéniku alebo na seba vylejte ľadové vedro (podľa toho, čo hotel, v ktorom ste ubytovaný, ponúka). Nebojte sa studeného, veď práve striedanie chladu a tepla roztiahne všetky vaše cievy, posilní imunitný systém, a čo poteší hlavne  dámy, intenzívne striedanie teplôt pomáha pri chudnutí i redukcii celulitídy.

V tejto chvíli odporúčame namieriť si to do tepidária alebo odpočívacej miestnosti, v ktorých si len tak ľahnete na vyhrievané ležadlá a zakryjete sa mäkkou dekou – výborný doplnok pre celkové uvoľnenie organizmu po saunovaní. A takto si to zopakujte aspoň trikrát – môžete zameniť suchú saunu za bylinkovú parnú, infrasaunu, obohatiť wellnessovanie o premasírovanie vo vírivke alebo ešte lepšie – pod rukami certifikovaných masérov, ktorí vám radi poriadia, ktorá masáž je pre vás, vzhľadom na vaše nároky a ťažkosti, tá najlepšia.

Tip: Ak chcete mať všetky ozdravujúce procedúry na jednom mieste, navštíviť môžete jedno z najväčších spa a wellness centier na Slovensku, v hoteli Galeria Thermal v Bešeňovej. V hotelovom wellnesse Harmónia máte možnosť okúsiť množstvo sáun, ľadopády a najtrendovejšie wellness vychytávky vo svete hotelierstva. Skutočnou lahôdkou je staroveká procedúra – metličkovanie v „ruskej bani“.

metlickovanie

A ako dotiahnuť regeneráciu tela i ducha do dokonalosti?

Správny proces „wellnessovania“ musí sprevádzať správna pitná kúra – dopĺňajte pravidelne tekutiny, soľ a vitamín C –  pár pohárov čistej vody a ovocnej (100%) šťavy bude výbornou bodkou za relaxom po aktívnom pobyte na horskom vzduchu. Jednoducho kombinácia hôr a wellnessu je na nezaplatenie.