Najkrajšie výhľady Tatier pre (ne)turistov

Aj vy patríte k milovníkom prírody, no už sa viac nechcete len pozerať na dobrodružstvá iných cez prsty a pre zmenu ste zatúžili po vlastnej dávke dobrodružstva? Z nejakého dôvodu si však netrúfate na niekoľkohodinovú túru a navyše máte pocit, že na vašej kondícii by ste potrebovali zapracovať? Či už ste sa v prvých pár riadkoch našli, alebo nie, Tatry schovávajú kus dobrodružstva pre každého bez rozdielu – stačí len hľadať na tých správnych miestach, a čo je nesmierne dôležité, poznať svoje hranice. A tak, či už ste sa pre hory narodili, alebo ste sa len rozhodli stráviť voľnú chvíľu v prírode, tu nájdete pár tipov na miesta, kam sa môžete vydať, zažiť hory na vlastnej koži, no príliš sa pri tom nezapotiť.

Chopok – „epicentrum“ Nízkych Tatier

Naše prvé miesto, ktoré jednoznačne stojí za návštevu, je v skutočnosti tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier, ktorý je medzi turistami veľmi obľúbený, a to hneď z viacerých dôvodov. Jedným z nich bude nepochybne kabínová lanovka končiaca neďaleko vrcholu. Ďalším, podstatnejším dôvodom je možnosť prejsť sa po vlastných snáď najkrajším hrebeňom Nízkych Tatier. Z Chopku sa tak dostanete na najvyšší vrch Ďumbier zhruba do 90 minút po jemne zvlnenej, no na výhľady bohatej trase.

vyhlad-chopok-nizke-tatry

Chopok môžete navštíviť celoročne. Na vrchole sa nachádza hotel a reštaurácia Rotunda, v ktorej sa môžete zohriať a pokochať výhľadom aj v mrazivej zime. Ak chcete naozaj vyskúšať niečo pre fajnšmekrov, odporúčame vám stráviť tam noc a vychutnať si tak noc v oblakoch.

vrchol-chopok-rotunda-nizke-tatry
Reštaurácia a hotel Rotunda na vrchole Chopku

vrchol-chopok-rotunda-nizke-tatry

Solisko – panoramatický výhľad, ktorý stojí za to

Východiskovým bodom nasledujúceho výhľadu je už notoricky známe Štrbské pleso, konkrétne stanica lanovky neďaleko hotela FIS, z ktorej za pár minút vystrelíte až k Chate pod Soliskom, ktorá okrem občerstvenia ponúka aj neskutočný panoramatický výhľad do Mlynickej doliny vrcholiaci hrebeňom Bášt, ktorý máte doslova ako na dlani.

solisko-a-mlynicka-dolina-vysoke-tatry
Solisko a Mlynická dolina (Foto: Tomáš Šereda)

TIP na zastávku po ceste pre gurmánov: Práve hotel FIS je vychýrený pre svoje gastronomické špeciality z kuchyne šéfkuchára Miloša Červenku. Pokojne si v ňom môžete spraviť menšiu zastávku.

gastronomia-fis-hotel-vysoke-tatry

Lomnický štít – skutočná špecialitka

„Lomničák“ je pomyselným vrcholom lanovkovej turistiky, ktorá vás síce bude niečo stáť, no za odmenu ušetrí vaše telo fyzickej (a často aj psychickej) bolesti spojenej so zdolávaním naozaj vysokých hôr. Prináša však pocit neskutočnej radosti pri pohľade z visutého mostíka vo výške 2 634 metrov nad morom na jednu z najkrajších scenérií vo Vysokých Tatrách. Je dokonca najvyšším miestom Slovenska dostupným „tou ľahšou“ cestou.  V prípade silného vetra alebo iných vrtochov počasia sa môžete občerstviť v najvyššie položenej reštaurácii na Slovensku. Skutočnou špecialitkou je však možnosť stráviť tu noc v dvoch izbách. Čo môže byť viac, ako sa ráno zobudiť a z okna vidieť panorámu Tatier ako nikde inde? ????

noc-na-lomnickom-stite-vysoke-tatry

noc-na-lomnickom-stite-vysoke-tatry-hotel
Interiér izby na Lomnickom štíte