Mölltaler Gletscher – korutánsky ľadovec sa nadýchol do novej sezóny

Dlho to vyzeralo tak, že príroda sa rozhodla v Korutánsku poriadne si predĺžiť leto. Smutní z toho boli najmä lyžiari, ktorí sa nevedeli dočkať ochladenia a obnovenia prevádzky na jedinom tamojšom ľadovci. Prišiel však posledný septembrový víkend, teploty sa prepadli pod nulu a spolu s Perinbabou sa do práce pustili aj desiatky snežných diel. Výsledok? Už v piatok 2.októbra otvoril Mölltaler Gletscher zimnú sezónu 2020/21.

„Tentoraz sme sa na otvorenie pripravili naozaj dobre. Využili sme nielen prírodné sneženie a umelé zasnežovanie, ale aj poriadnu porciu snehu, ktorú sme si odložili ešte z minulej sezóny v špeciálne pripravených depotoch. Stačilo odkryť a rozhrnúť kopy snehu, čo nám výrazne uľahčilo a zrýchlilo prípravu zjazdoviek,“ vysvetlil nám Max Gottfried, riaditeľ strediska Mölltaler Gletscher. „Aby toho nebolo málo, na pripravený snehový základ nám pri krátkom oteplení trošku napršalo, celý podklad následne zmrzol a na to napadol čerstvý prašan. Poviem to tak, jednoducho rozprávka,“ vysvetľuje lyžiarske podmienky s úsmevom Gottfried.

Na sprístupnených zjazdovkách Schareck 1,2,3 vedúcich z nadmorskej výšky 3122 m n.m do výšky 2716 m n.m. je aktuálne mix prírodného a technického snehu, ktorý dokáže dopriať lyžiarom skvelé zážitky. Deň pred otvorením strediska sa o tom mohol presvedčiť aj dvojnásobný olympijský víťaz, sedemnásobný majster sveta  a osemnásobný víťaz Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní Marcel Hirscher.

Inak stretnúť na Mölltali osobnosti svetového lyžovania nie je nič výnimočné – počas uplynulého leta tam boli v  akcii reprezentácie Rakúska, Nemecka, Slovinska, Chorvátska, Českej republiky a aj Slovenska. To, že sa tam lyžiarske osobnosti cítia a vždy cítili dobre, vám vo vstupnej hale panoramatickej reštaurácie EISSEE pripomenie galéria fotografií a odkazov od Ivicu Kosteliča, Tiny Maze, Felixa Neureuthera, Marie Riesch a mnohých ďalších osobností zo sveta lyžovania.

Keď už sme v reštaurácii. Je to presne ten typ horského podniku, v ktorom kvôli preskleniu a úžasným panorámam všade vôkol bez najmenších problémov zabudnete na typické domáce koláčiky, tradičný schnitzel alebo voňavú kávu pred sebou. Človeku, ktorý ju naprojektoval, aspoň takto z diaľky VEĽKÝ REŠPEKT!! A propó jedlo. Je jasné, že na svahu človeku vyhladne a z obedového menu si vyberie milovník rezňov, hranoliek i vegetarián. Čo je ale veľmi príjemné, je rozšírená ponuka raňajok. Gletscher Frühstück a Eissee Frühstück podávajú v reštaurácii od 8:00 do 11:00 a úprimne – s týmto základom zvládnete lyžovačku skutočne hravo. Teplý croissant, vajíčka, čerstvá zeleninka, jogurt s mussli, jednoducho „nabušená snídaně“ ako to s obľubou vysvetľuje nielen športovcom riaditeľ Gottfried.

Aj keď nádherných jesenných dní od otvorenia zatiaľ nebolo veľa a návštevníci boli najmä z radov športovcov, riaditeľ hovorí o spokojnosti: Čo je v súčasnej situácii najdôležitejšie, Mölltaler Gletscher je jednou z mála lyžiarskych oblastí, ktoré sa v Rakúsku nachádzajú na zelenom covidovom semafore. Opatreniam venujeme veľkú pozornosť – pravidelne dezinfikujeme lanovky, pokladne, reštauráciu, personál nosí rúška. Tie sú povinné pre lyžiarov aj na lanovkách. Aj keď v Rakúsku momentálne nie je obmedzovaná kapacita prepravných zariadení, my sme v lanovke Mölltaler Gletscher Express obmedzili kapacitu o 50% na aktuálnych 120 osôb, pričom kvôli väčšiemu pohodliu a zabezpečeniu rozostupov radšej jazdíme častejšie,“ vymenúva opatrenia Max.

Aktuálne predpovede počasia hovoria o tom, že na ceste je ďalšie masívne sneženie, ktoré by spolu s ochladením malo pomôcť dosnežiť a otvoriť ďalšie trate – prioritou najbližších dní bude otvorenie zjazdovky č.8 a dvojsedačky Panoramabahn a následne aj dlhej dvojkilometrovej zjazdovky č.9 smerom k údolnej stanici Gondelbahn Eissee.

DOBRE VEDIEŤ: Stredisko Mölltaler Gletscher je obľúbenou cieľovou destináciou mnohých Slovákov a Čechov. Dôvodom je fakt, že prevádzkovateľ strediska – spoločnosť TMR – ho zahrnula do ponuky svojej Šikovnej sezónky PREMIUM, ktorá zahŕňa lyžovačku v TOP strediskách na Slovensku (Jasná, Vysoké Tatry), ale aj v Rakúsku (Mölltaler Gletscher, Ankogel), v Českej republike (Špindlerův Mlýn) a v Poľsku (Szczyrk).

Predchádzajúci článokJesenné potulky po greenoch