Milujete pokoj? Miesta v Nízkych Tatrách, v ktorých akoby zastal čas

Nízke Tatry – najrozľahlejší slovenský národný park, ktorý v sebe skrýva dlhé doliny, hlboké kaňony, strmé bralá i trávnaté hole. Oáza všetkého, čo práve vaša duša potrebuje k oddychu. Môžete sa stratiť v tichu jaskýň, osviežiť sa pod prúdom vodopádu či dopriať si terapiu pri kontakte so zvieratkami.

Vlkolínec – podhorská osada, v ktorej sa prenesiete do čias dávno minulých

Dajme tomu, že sa nám nový rok ešte rozbieha, a tak je stále namieste spísať si ciele, plány, skrátka spraviť si taký ten svoj osobný „wish list“. My vám dávame tip na tému, v duchu ktorej sa váš výletnícky plán môže niesť – čo takto navštíviť všetky slovenské pamiatky, ktoré sú súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO? Prvou destináciou môže byť Vlkolínec – podhorská osada, v ktorej skutočne zastal čas.

Pôvodná ľudová architektúra, ktorej dejiny siahajú až na prelom 14. a 15. storočia, vás prinúti vcítiť sa do drevorubača, pastiera či uhliara, ktorí tu v počiatkoch vzniku osady žili. Človek by si myslel, že ide len o múzeum slovenskej dediny, avšak skutočnosť je taká, že ide o pulzujúci vidiecky organizmus, v ktorom sa stále plnohodnotne žije. Je to ideálne miesto na nedeľný výlet – prechádzka pomedzi typické drevené zruby, 45 domčekov s hospodárskymi dvormi, poväčšine natretých bielou, modrou a ružovou vápenatou farbou, medzi ktorými sa tiahnu políčka, pozdĺž celou obcou zurčí potôčik a nechýba ani studňa, murovaný kostol, škola či zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770. Ale dosť bolo slov, treba to proste prežiť na vlastnej koži.

Brankovský vodopád – najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách

Ak ste milovníkom vodopádov a fascinuje vás energia sálajúca z padajúcej vody, určite vyrazte k národnej prírodnej pamiatke Brankovskému vodopádu, ktorý leží na západnom okraji Nízkych Tatier a svojou výškou 55 metrov získal titul „najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách“. Pokojne zoberte celú rodinu, deti, babku i psa a objavte spoločne zákutia tatranskej prírody. Prietok vody je relatívne stabilný, avšak bezpochyby najkrajšie vizuálne potešenie zažijete v jarných mesiacoch, keď sa objem vodopádu zvyšuje vďaka topiacemu sa snehu, no aj v zime má svoje výnimočné čaro – mení sa na mohutný ľadopád.

brankovsky-vodopad

brankovsky-vodopad-v-zime
Brankovský vodopád v zime

Demänovská ľadová jaskyňa – klaustrofóbiu odložte na bok

Pod povrchom pohoria Nízke Tatry sa ukrývajú svetoznáme Demänovské jaskyne, ktorých súčasťou je aj Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá bola jednou z prvých známych jaskýň na svete vôbec a je druhou najväčšou svojho druhu na Slovensku. Pri jej návšteve budete ohúrení masami ľadu, ktoré vznikli už pred 500 rokmi, nádhernými ľadovými kvapľami i vodopádom – hotový ľadový raj. Takže, ak zvažujete túto možnosť ako rodinný program, no deťúrence nie sú dvakrát nadšené, zahrajte to nasledovne – dievčatká presvedčte, že sa budú cítiť ako Elsa v Ľadovom kráľovstve, chlapcov zas nadchne príbeh o dračích kostiach, ktoré sa tu našli – i keď nakoniec sa ukázalo, že ide o kostrové pozostatky medveďa jaskynného, ktorý vyhynul pred 10 000 rokmi.

Vyhliadková veža Pavčina Lehota alebo rozhľadňa Májka – krásny výhľad bez väčšej námahy

Keď sa budete túlať Liptovom, nad strediskom Žiarce, neďaleko Demänovskej doliny, v podhorskej dedinke Pavčina Lehota sa týči dvojposchodová 8 metrov vysoká drevená turistická vyhliadková veža, ktorá je súčasťou náučného (nenáročného) chodníka. Túto lokalitu odporúčame, ak nemáte náladu na nič vyčerpávajúce, len sa proste prejsť lúkami a nadýchať sa čerstvého horského vzduchu.

pavcia-lehota-vyhliadka
Rozhľadňa Pavčina Lehota

Rovnako ľahučko sa „prebojujete“ k výhľadu na panorámu Vysokých, Západných, ako aj Nízkych Tatier – v areáli amfiteátra vo Východnej, liptovskej obci známej najmä vďaka folklórnym tradíciám, v ktorej sa každoročne koná najstarší sviatok ľudového umenia na Slovensku, Folklórny festival Východná, je totiž situovaná rozhľadňa Májka s výškou 28 metrov.

rozhladna-majka-vychodna
Rozhľadňa Májka vo Východnej

Tip na ubytovanie: V krásnej Demänovskej doline nájdete prvý slovenský hotel s prvkami feng šuej Tri Studničky. Zážitkom je už len zájsť do hotelovej reštaurácie na zdravé jedlo či smoothie nápoj. Ak túžite po reštarte a regenerácii tela i duše, pobyt v hoteli s jeho službami bude pre vás skutočným zážitkom na dlhú dobu.

Stretko s kamzíkom? V Nízkych Tatrách žiadny problém

Tatranská príroda, to nie je len les, jazero či kopce, je to i fauna, ktorá na týchto miestach žije. Ak túžite po stretnutí s voľne žijúcimi tatranskými zvieratami (kto by po tom netúžil), odporúčame vám potúlať sa turistickými trasami medzi Chopkom a Ďumbierom, kde postretávate symbol Tatier, plaché to stvorenia – kamzíky. Ak chcete zvýšiť šancu spozorovať kamzíka, odporúčame pozrieť si naše tipy v tomto článku.

kamzik-dumbier

Ak zostanete aj na noc, prespať môžete napríklad v rodinnom horskom hoteli Srdiečko na južnej strane Chopku – otvorte okno dokorán a počúvajte jelenie ručanie. A keď vás to pri potulkách zavedie späť do kosodreviny, napr. do Demänovskej doliny, (ne)zľaknite sa medvedích stôp. V prípade tohto zvieraťa však budete asi radšej, ak to neprejde do osobného rande. Či?

Nuž, a toto sú miesta (pár z mnohých) v Nízkych Tatrách, na ktorých zabudnete na uponáhľanú dennú rutinu. Tak ktoré navštívite?