Milujete pokoj? Miesta v Nízkych Tatrách, v ktorých akoby zastal čas

Nízke Tatry – najrozľahlejší slovenský národný park, ktorý v sebe skrýva dlhé doliny, hlboké kaňony, strmé bralá i trávnaté hole. Oáza všetkého, čo práve vaša duša potrebuje k oddychu. Môžete sa stratiť v tichu jaskýň, osviežiť sa pod prúdom vodopádu či dopriať si terapiu pri kontakte so zvieratkami.

Brankovský vodopád – najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách

Ak ste milovníkom vodopádov a fascinuje vás energia sálajúca z padajúcej vody, určite vyrazte k národnej prírodnej pamiatke Brankovskému vodopádu, ktorý leží na západnom okraji Nízkych Tatier a svojou výškou 55 metrov získal titul „najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách“. Pokojne zoberte celú rodinu, deti, babku i psa a objavte spoločne zákutia tatranskej prírody. Prietok vody je relatívne stabilný, avšak bezpochyby najkrajšie vizuálne potešenie zažijete v jarných mesiacoch, keď sa objem vodopádu zvyšuje vďaka topiacemu sa snehu, no aj v zime má svoje výnimočné čaro – mení sa na mohutný ľadopád.

brankovsky-vodopad

brankovsky-vodopad-v-zime
Brankovský vodopád v zime

Demänovská ľadová jaskyňa – klaustrofóbiu odložte na bok

Pod povrchom pohoria Nízke Tatry sa ukrývajú svetoznáme Demänovské jaskyne, ktorých súčasťou je aj Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá bola jednou z prvých známych jaskýň na svete vôbec a je druhou najväčšou svojho druhu na Slovensku. Pri jej návšteve budete ohúrení masami ľadu, ktoré vznikli už pred 500 rokmi, nádhernými ľadovými kvapľami i vodopádom – hotový ľadový raj. Takže, ak zvažujete túto možnosť ako rodinný program, no deťúrence nie sú dvakrát nadšené, zahrajte to nasledovne – dievčatká presvedčte, že sa budú cítiť ako Elsa v Ľadovom kráľovstve, chlapcov zas nadchne príbeh o dračích kostiach, ktoré sa tu našli – i keď nakoniec sa ukázalo, že ide o kostrové pozostatky medveďa jaskynného, ktorý vyhynul pred 10 000 rokmi.

Vyhliadková veža Pavčina Lehota alebo rozhľadňa Májka – krásny výhľad bez väčšej námahy

Keď sa budete túlať Liptovom, nad strediskom Žiarce, neďaleko Demänovskej doliny, v podhorskej dedinke Pavčina Lehota sa týči dvojposchodová 8 metrov vysoká drevená turistická vyhliadková veža, ktorá je súčasťou náučného (nenáročného) chodníka. Túto lokalitu odporúčame, ak nemáte náladu na nič vyčerpávajúce, len sa proste prejsť lúkami a nadýchať sa čerstvého horského vzduchu.

pavcia-lehota-vyhliadka
Rozhľadňa Pavčina Lehota

Rovnako ľahučko sa „prebojujete“ k výhľadu na panorámu Vysokých, Západných, ako aj Nízkych Tatier – v areáli amfiteátra vo Východnej, liptovskej obci známej najmä vďaka folklórnym tradíciám, v ktorej sa každoročne koná najstarší sviatok ľudového umenia na Slovensku, Folklórny festival Východná, je totiž situovaná rozhľadňa Májka s výškou 28 metrov.

rozhladna-majka-vychodna
Rozhľadňa Májka vo Východnej

Tip na ubytovanie: V krásnej Demänovskej doline nájdete prvý slovenský hotel s prvkami feng šuej Tri Studničky. Zážitkom je už len zájsť do hotelovej reštaurácie na zdravé jedlo či smoothie nápoj. Ak túžite po reštarte a regenerácii tela i duše, pobyt v hoteli s jeho službami bude pre vás skutočným zážitkom na dlhú dobu.

Stretko s kamzíkom? V Nízkych Tatrách žiadny problém

Tatranská príroda, to nie je len les, jazero či kopce, je to i fauna, ktorá na týchto miestach žije. Ak túžite po stretnutí s voľne žijúcimi tatranskými zvieratami (kto by po tom netúžil), odporúčame vám potúlať sa turistickými trasami medzi Chopkom a Ďumbierom, kde postretávate symbol Tatier, plaché to stvorenia – kamzíky. Ak chcete zvýšiť šancu spozorovať kamzíka, odporúčame pozrieť si naše tipy v tomto článku.

kamzik-dumbier

Ak zostanete aj na noc, prespať môžete napríklad v rodinnom horskom hoteli Srdiečko na južnej strane Chopku – otvorte okno dokorán a počúvajte jelenie ručanie. A keď vás to pri potulkách zavedie späť do kosodreviny, napr. do Demänovskej doliny, (ne)zľaknite sa medvedích stôp. V prípade tohto zvieraťa však budete asi radšej, ak to neprejde do osobného rande. Či?

Vlkolínec – podhorská osada, v ktorej sa prenesiete do čias dávno minulých

Len na „skok“ od Nízkych Tatier, na južnom svahu hlavného hrebeňa Veľkej Fatry, sa nachádza nádherná osada Vlkolínec – podhorská osada, v ktorej skutočne zastal čas. Keď už sa budete nachádzať pri Nízkych Tatrách, škoda nevyužiť možnosť navštíviť osadu, ktorá právom patrí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pôvodná ľudová architektúra, ktorej dejiny siahajú až na prelom 14. a 15. storočia, vás prinúti vcítiť sa do drevorubača, pastiera či uhliara, ktorí tu v počiatkoch vzniku osady žili. Človek by si myslel, že ide len o múzeum slovenskej dediny, avšak skutočnosť je taká, že ide o pulzujúci vidiecky organizmus, v ktorom sa stále plnohodnotne žije. Je to ideálne miesto na nedeľný výlet – prechádzka pomedzi typické drevené zruby, 45 domčekov s hospodárskymi dvormi, poväčšine natretých bielou, modrou a ružovou vápenatou farbou, medzi ktorými sa tiahnu políčka, pozdĺž celou obcou zurčí potôčik a nechýba ani studňa, murovaný kostol, škola či zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770. Ale dosť bolo slov, treba to proste prežiť na vlastnej koži.

Nuž, a toto sú miesta (pár z mnohých) v Nízkych Tatrách, na ktorých zabudnete na uponáhľanú dennú rutinu. Tak ktoré navštívite?