Jesenné potulky po greenoch

Jeseň už začína maľovať v krajine fantastické obrazy. Veľmi dobre to vedia aj golfisti, pre ktorých je jesenná hra skutočnou lahôdkou. Ihrisko v úžasnej kondícii, nádherná príroda všade naokolo, jednoducho balzam na telo i na dušu. A že vám golf nič nehovorí? Možno práve teraz je čas na prvé rande.

Golf je hra, ktorú pred 500 rokmi vynašli škótski pastieri krátiaci si ním chvíle pri pasení oviec. Dnes je to ideálna forma oddychu pre všetkých, ktorí majú radi prírodu a popritom chcú urobiť niečo aj pre svoju fyzickú kondíciu. Jesenný golf je z tohto pohľadu prudko návykový. Vedia to všetci pravoverní golfisti, pretože  ihrisko je v tom čase v skvelej  kondícii. Tráva už nerastie tak prudko ako na jar, takže ľudkovia s kosačkami (tzv.greenkeeperi) ju hravo zvládajú udržať v ideálnych parametroch, zároveň je už aj dosť vlahy a trávnik je tak doslova hustý a „šťavnatý“ –radosť vkročiť. A keďže ani na ihrisku nie je už taký nátresk ako v lete, návštevníci golfových rezortov si môžu užiť nielen pokoj a pohodu ale aj príjemnejšie ceny ako v hlavnej sezóne – a to za ubytovanie alebo aj za samotnú hru tzv.green fee. Overili sme si to na vlastnej koži v dvoch golfových rezortoch nachádzajúcich sa čoby kameňom dohodil za našou západnou hranicou – v Kaskáde Brno a v Golf&Ski rezorte Ostravice.

„Golfová sezóna ešte ani zďaleka nekončí a v súčasnej situácii je návšteva golfu ideálnym a hlavne bezpečným spôsobom trávenia voľného času. A to aj vďaka našim hotelom, ktoré majú podobu bungalovov a tak z vonkajšieho prostredia vstupujete rovno do svojej izby a nepohybujete sa v žiadnych spoločných priestoroch,“ vysvetľuje Jan Kastner, šéf oboch golfových rezortov, ktoré prevádzkuje spoločnosť TMR.

Práve charakter golfu ako hry, ktorá umožňuje pohyb po čerstvom vzduchu a zároveň eliminuje veľké zhromažďovanie ľudí, pomohol golfovým ihriskám k peknému letu a zvýšenému záujmu verejnosti. Hrať chodili nielen skúsení hráči, ale zvýšil sa aj záujem nováčikov o golfovú školu a prvé kroky v golfovej abecede. Ak ste teda doteraz nad golfom iba váhali, možno by stálo za to, skúsiť urobiť prvý krok práve teraz. „Jeseň na golfe je naviac nádherná vďaka hre farieb stromov na ihrisku i v jeho okolí. Obe naše ihriská sú obklopené zmiešanými lesmi a tak občas neviete, kam sa pozerať skôr,“ dopĺňa Kastner.

Aj keď to vyzerá, že golfisti sa len prechádzajú za odpálenou loptičkou, v skutočnosti je to o niečo náročnejšie. Okrem umenia ovládať všetky palice v bagu sa počas jednej hry na 18-jamkovom ihrisku musíte okrem odpaľovania loptičiek pripraviť aj na dobrých 10-12 km prechádzok jesennou krajinou. V takýchto podmienkach je dôležité zázemie.  Tak si to predstavte – sadnete si na terasu reštaurácie, zababušíte sa do ponúknutej deky a rozjímajúc v jesennom slnku nad dokonalosťou prírody vám čašník donesie voňavé tekvicové risotto s grilovaným kuracím mäskom alebo špeciálne jesenné  ragú s duseným hovädzím krkom a pšenom. Áno, jeseň na golfe vie byť dokonalá. O dôvod viac nenechať si ju ujsť. Peknú hru, priatelia.

Slovníček na prvé rande s golfom:

GREEN – miesto, kam smerujú všetky rany, plocha okolo jamky so špeciálnym, najnižšie pokoseným druhom trávy, považovaný tiež za najdôležitejšiu časť golfového ihriska. Niekedy nazývaný aj jamkovisko.

BAG – vak s golfovými palicami – môžete ho niesť na pleci alebo ho ťahať/tlačiť na vozíku. Je v ňom štandardne až 14 golfových palíc.

ZELENÁ KARTA – ľudovo povedané vodičák na golf, je to „vysvedčenie“ o absolvovaní golfovej školy, v ktorej ste zvládli základy samotnej hry a golfovej etikety a môžete hrať na ihrisku.

JAMKA – časť golfového ihriska začínajúca odpaliskom, z ktorého hráč odpáli loptičku a snaží sa ju dostať na čo najmenší počet úderov až do jamkoviska – konkrétnej jamky, ktorá je označená zastávkou.

FLIGHT – skupina hráčov (2 až 4),

FORE! – ak počujete na golfe hráča kričať toto slovo, znamená to, že niekoho ohrozuje letiaca loptička,

HOLE IN ONE – vysnívaná méta všetkých golfistov, kedy sa golfovú loptičku podarí dostať z odpaliska do jamky na jeden úder.

PS: Najlepšiu cenu za hodiny golfu s trénerom či hru na týchto ihriskách majú členovia vernostného programu GOPASS. Mrknite na to.