Atrakcie v Tatrách – hory, ktoré nie sú len o turistike

Či už ste fanúšikom túr krížom-krážom tatranskými chodníkmi, alebo občas radšej zvolíte inú (menej vyčerpávajúcu) možnosť, ako stráviť váš voľný čas, Tatry Vám vyhovejú tak i onak. Čo je teda v ponuke, ak sa vám práve nechce zdolať majestátne štíty či šliapať prírodou k nádherným plesám? Spravme si zastávky presne tak, ako si ich robí aj tatranský vláčik. Vyrážame.

Prvá zastávka – Starý Smokovec

Najstaršou tatranskou osadou a jednoznačne jedným z najvýznamnejších stredísk cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách je Starý Smokovec. Tu sa môžete vyžiť kultúrne à la seriózny dospelák alebo vyblázniť sťa malé dieťa.

stary-smokovec-vysoke-tatry
(Foto: regiontatry.sk)

Pre potešenie detskej duše (pokojne v tele štyridsiatnika) si to namierte do TrickLandie – galérie trick-artu a optických ilúzií. Ide o miesto pre deti, rodiny, ale i partie kamarátov, v ktorom dáte síce svojmu mozgu trošičku zabrať, keďže budete obklopení optickými ilúziami, augmented realitou, vstúpite do antigravitačných miestností či zrkadlového bludiska, ale bude vás to proste baviť. A je už iba na vás, či sa senzorickými ilúziami necháte strhnúť, alebo sa zahráte na detektíva v službe a odhalíte čo najviac trikov. Na mnohých atrakciách sú fotoaparáty a mobily zakázané, v TrickLandii sú viac než vítané. Veď práve prostredníctvom kamery expozície ožívajú a vy sami sa na fotke ocitnete v krajine kúzel, nekonečna, nepomerov či v beztiažovom stave len tak poletujúc obrátenou komnatou.

tricklandia-vysoke-tatry

tricklandia-vysoke-tatry

Keďže máte chuť na nenamáhavú verziu programu, využite pozemnú lanovku a vyvezte sa na Hrebienok. Čaká tu na vás dych berúce dielo trpezlivých a šikovných rúk – Tatranský ľadový dóm. Tento rok sa táto ľadová krása, na stavbu ktorej sa použilo neuveriteľných 1 880 ľadových blokov, nesie v téme Baziliky sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou. A keď sa táto ľadová majestátnosť rozozvučí živým hudobným koncertom – je to nezabudnuteľný zážitok. Plus, vďaka tradičnému podujatiu TATRY ICE MASTER bude tatranský Hrebienok až do konca zimnej sezóny oplývať 35 unikátnymi ľadovými sochami, ktoré sú produktom medzinárodných majstrovstiev v stavaní ľadových sôch.

View this post on Instagram

#tatranskydom dost dobree !!????????????

A post shared by Jakub Molnar (@jakub_molnar_fit) on

V Starom Smokovci máte tiež možnosť navštíviť historický Grandhotel, v ktorom sa nachádzajú apartmány venované významným osobnostiam, napríklad herečke Emílii Vášáryovej, olympionikom Dane a Emilovi Zátopkovcom, či kráľovi českého humoru Vlastovi Burianovi. Tieto a ďalšie osobnosti hotel s obľubou pravidelne navštevovali. Máte možnosť rezervovať si ich apartmány.

grandhotel-apartman-vysoke-tatry
Apartmán venovaný Vlastovi Burianovi

Či Tatranská, či Veľká – Lomnica má čo ponúknuť

V Tatranskej Lomnici je počas celého roka dostupná Horská dráha Tatrabob. Naskočíte do bobov, systém vás vyvezie na vrcholovú stanicu a odtiaľ vás čaká skoro 500 metrov divokej jazdy. Aká divoká bude, je už vo vašich rukách, a to doslova – rukami brzdíte alebo aj nebrzdíte.

tatrabob-vysoke-tatry

tatrabob-vysoke-tatry

Túžbu po skutočnom gastronomickom zážitku si môžete naplniť vo vychýrenej reštaurácii Grandhotela Praha. Menu je zostavené s dôrazom na tatranské bylinky a prírodné lokálne produkty. Zlákať vás môže napríklad grilovaný srnčí chrbát jemne zaúdený na dreve s karfiolovým pyré s vanilkou, šípkovo-zemiakovými šiškami a macerovaným rakytníkom. Vegánov zlákajú pohánkové lokše plnené ragú z tofu a pečenej cvikly, podávané s batátovým pyré, cícerovými kroketami a chrumkavým zelerom. Ak zrovna nie ste hladní, dobre padne aj káva s dezertom. Či už zvolíte tekvicový perník s tvarohom, rebarborou, želé z mätového čaju a lesným ovocím alebo škoricové créme brulée s vo víne marinovanými slivkami a penou z bielej čokolády, určite nebudete sklamaní.

srnci-chrbat-grandhotel-vysoke-tatry
Srnčí chrbát so zemiakovo-šípkovými šiškami

Kaviareň spojenú s chovom exotických zvierat – Wildpark nájdete vo Veľkej Lomnici. Čakajú tu na vás prednášky týkajúce sa ohrozených živočíchov, a čo je najzaujímavejšie – môžete sa zoči-voči stretnúť s viac ako 30 druhmi zvierat, najmä s mačkovitými šelmami (tigrami, rysmi, levmi), ale aj opičkami, plazmi a hmyzom. A čo je podstatné, všetky zvieratká, ktoré tu stretnete, dostali novú šancu na život.

wildpark-vysoke-tatry

Poprad – konečná zastávka

Máte chuť na dávku adrenalínu? Tak hor sa do PanIQ Room – úplne prvej room escape hry na Slovensku, ktorá preverí vaše logické myslenie a tímového ducha. Tak čo? Vylúštite všetky hlavolamy alebo vás tajomná katakomba pochová?

paniq-room-poprad-vysoke-tatry

Nuž, a toto všetko je dôkaz toho, že Tatry skutočne ponúkajú nevyčerpateľné množstvo zážitkov a atrakcií aj mimo prírodných scenérií.

Titulná foto: slovakiatravel.sk