Aktívna dovolenka v Korutánsku so zážitkami pre celú rodinu

Čas letných dovoleniek láka na rôzne formy oddychu. Sú takí, ktorým stačí vyložiť sa na pláži pri mori a relaxovať, a sú takí, ktorí milujú aktívny oddych a chcú toho zažiť aj na dovolenke čo najviac. Práve pre takéto typy je ideálnym miestom letnej dovolenky rakúske Korutánsko.

Letný chill na lyžiach alebo snowboarde

Príjemné júlové slnko zvádza k myšlienkam na kúpanie, no keď sa prebudíte v korutánskom mestečku Flattach, prvá otázka pri raňajkách, na ktorú sa musíte pripraviť od okolostolujúcich je „Idete na lyže?“ Blízkosť ľadovcového lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher  pripomína, že letná lyžovačka je na dosah.

Zatiaľ je to naozaj paráda. Vďaka skorému letnému štartu a dobrým snehovým podmienkam sa na zjazdovkách vystriedali reprezentácie z okolitých krajín, mohli ste tu stretnúť dokonca rakúsku legendu Marcela Hirschera testujúceho lyže alebo slovenskú hviezdu Petru Vlhovú. Zo snowboardovej komunity trénovala v našom snowparku rakúska olympijská víťazka Anna Gasser, bol tu aj Jakub Hroneš či Klaudia Medlová. Snowpark sme síce už uzatvárame, ale lyžiari majú u nás dvere otvorené ešte minimálne do prvého augustového víkendu – podľa aktuálnych podmienok sa rozhodneme, či nie aj dlhšie. Kompletný lyžiarsky výstroj je pritom možné zapožičať si priamo v stredisku,“ hovorí Max Gottfried, riaditeľ horského strediska Mölltaler Gletscher, v ktorom je možné na lyžovačku využiť sezónny skipas Šikovná sezónka PREMIUM 2021/22, ktorá platí vo všetkých strediskách TMR v Rakúsku, na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku. Šikovnú sezónku je možné zakúpiť si online cez GOPASS.TRAVEL.

Samostatnú kapitolu tvoria možnosti turistického vyžitia. „Pre turistov budeme otvorení celé leto. Práve terasa panoramatickej reštaurácie Eissee je pre mnohých z nich prvým miestom, z ktorého plánujú výlety na okolité vrcholy ako napríklad Schareck alebo Feldseekopf.  Úžasným turistickým zážitkom pre turistov je aj návšteva rokliny Raggaschlucht s nástupom hneď vedľa Flattachu, ktorá je vďaka svojej dostupnosti ideálnym miestom pre veľkých i malých návštevníkov,“ dopĺňa Gottfried.

flattach.at/©FRANZGERDL

Čarovný Ankogel láka na turistiku aj cyklistiku 

Horské stredisko Ankogel sa nachádza v údolí Seebachtal, ktoré patrí medzi najkrajšie v celom pohorí Hohe Tauern. Na svoje si tam prídu milovníci prechádzok po údolí, romantických horských jazier, burácajúcich vodopádov i náročnejších vysokohorských túr na okolité trojtisícovky.

Výborným tipom, ako si priblížiť tie najvyššie štíty a zažiť očarujúce výhľady na celé údolie a nádhernú prírodu, sú ikonické lanovky Ankogelbahn I a Ankogelbahn II.

Celkové prevýšenie 1348 metrov umožňuje priamo z kabín lanoviek kochať sa meniacou vegetáciou od zeleného údolia až po zasnežené vrcholy najvyšších štítov. Z hornej stanice lanovky Ankogelbahn II sa väčšina turistov vyberie na príjemnú prechádzku na populárnu chatu Hannoverhaus, kde využijú zaujímavý balíček lístkov na lanovky spojený s občerstvením na chate. Skúsenejší turisti zamieria aj na trojtisícové vrcholy, medzi ktorými nechýbajú Ankogel (3 250m), Säuleck (3086m) a Hochalmspitze (3360m).  Samostatnú kapitolu tvoria možnosti cyklovýletov v údolí s využitím bajkov z dostupných požičovní,“ opisuje možnosti zážitkov Max Gottfried.

Východiskovým bodom pre výlet do Ankogelu je malebná obec Mallnitz nachádzajúca sa v nadmorskej výške 1191m. Mallnitz je obklopený skalnými masívmi Hohe Tauern, čo dotvára výnimočnú horskú atmosféru tejto obľúbenej horskej destinácie.

Ponúka však aj ďalšie zaujímavé možnosti trávenia voľného času ako rafting, wakeboarding alebo napríklad aj túry za Tauernskými lamami. Okrem mnohých možností ubytovania je Mallnitz aj dôležitým dopravným uzlom – osemkilometrový tunel Tauern vedúci popod hlavný alpský hrebeň ho spája so susednou dolinou Gasteinertall a vďaka autovlaku výrazne skracuje a uľahčuje cestu turistov v smere na Salzburg.

PS: A more?

Malá bodka na záver. Ak by sa vám predsa len zacnelo za morom, nie je problém. Z Flattachu je to na chorvátsku Istriu alebo do talianskych Benátok len 3,5h autom.  Niet sa čo čudovať, že letná lyžovačka a turistika v Hohe Tauern je častým spestrením pre dovolenkárov vracajúcich sa práve z prímorských letovísk.