Whisky vs. whiskey: vychutnajte si tento alkohol ako odborník

0
1645
whiskey-pohar-lad-servirovanie

Všetci vekom zrejeme a prichádzame na to, ktorý alkohol nám chutí najviac. A nezreje len človek, ale aj alkohol. Nuž a všetci džentlmeni sveta budú určite súhlasiť, že nič nenahradí chuť kvalitne dozretej whiskey… Či počkať, whisky? A vedeli ste, že ochutnať môžete aj prvú čisto slovenskú whisky zrodenú na Spiši, neďaleko od Tatier?

Whiskey či whisky – rozdiel nie je len v jednom písmenku

Tento alkohol vyrábaný z obilnín, ktorého história siaha do Škótska v 12. storočí, má dva platné názvy. Whiskey pijete vtedy, ak si pochutnávate na alkohole z Írska alebo USA. Ak ste si však naliali „vodu života“ s pôvodom škótskym, japonským či kanadským, pijete whisky (teda bez „e“). Rozdiel však nie je len v jednom písmenku a v krajine pôvodu, ale aj v tom, že kým škótska whisky sa destiluje len dvakrát, írska whiskey trikrát. Obe však zrejú minimálne tri roky v dubových sudoch a musia obsahovať aspoň 40 % alkoholu.

TIP: Najideálnejším typom suda na zrenie whisk(e)y je americký biely dub, ktorý dodáva sladkú, akoby jemne „opekanú“ chuť, no vhodný je aj európsky biely dub, ktorý whisk(e)y obohatí o sladko-pikantný tón.

sklad-sudy-drevo-whiskey-whisky

Whisk(e)y nielen pre náladu, ale aj pre zdravie

Whisk(e)y má blahodarné účinky na zdravie, ale, samozrejme, len v prípade, ak pijete kvalitnú, ktorá obsahuje iba sladový jačmeň (či iný slad z obilniny), vodu, žiadne éčka, cukry, farbivá či dochucovadlá, a keď ju pijete s mierou. Ak splníte tieto dve kritériá, ochránite sa pred infekciami, alergiami, zatočíte so zlým cholesterolom, či dokonca s prechladnutím a bolesťami hrdla a znížite riziko výskytu cukrovky aj infarktu.

Ako si tento nápoj džentlmenov správne vychutnať?

Asi najčastejšou dilemou pred pitím whisky je: „S ľadom alebo bez?“ V prvom rade – každý nech pije whisky tak, ako mu chutí, to je základ, ale ak chcete zamachrovať a srknúť si ako fajnšmeker, odborníci odporúčajú whisky čistú a bez ľadu. Studená kocka ľadu totiž údajne znecitlivie jazyk a vy si tak nebudete môcť vychutnať plnohodnotné znenie chutí a všetkých odtienkov tohto moku. Takže keď to chcete hrať na profesionála – čistá, bez ľadu a s kvapkou vody, ktorá (vraj) sofistikovane zintenzívni chuť alkoholu.

flasa-pohar-whiskey-whisky

Za kvalitnou whisky nemusíte cestovať do zahraničia

Zavriete oči a pri pomyslení na whisky vidíte škótske vysočiny a krásnu prírodu? Nuž, vôbec nemusí ísť o škótsku prírodu, pokojne to môže byť naša slovenská – a nielen príroda, ale aj whisky. Ako je to možné? V roku 2008 totiž uzrela svetlo sveta prvá slovenská whisky, ktorá zreje v dubových sudoch neďaleko Tatier – na Spiši v dedinke Hniezdne – a žne jeden úspech za druhým. Od roku 2013 je dokonca v klube uznávaných svetových značiek whisky. Očarila aj celosvetovo uznávaného kritika a autora ročenky Whisky Bible Jima Murrayho.

whisky-park
(Foto: nestvillepark.sk)
Tip: Ozvláštnite si výlet vo Vysokých Tatrách – ak vás zaujíma história a vznik nielen prvej slovenskej whisky, môžete sa zúčastniť zážitkovej prehliadky výrobne spojenej s degustáciami a obohatenej o expozíciu slovenských ľudových remesiel. Z našich najvyšších hôr je obec Hniezdne len na skok.

Čin-čin!