Včely sú naša budúcnosť. Naučíte sa o nich viac aj v Tatrách

„Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života.“ Nie, nejde o upútavku na nové sci-fi v kinách, ale o slová samotného Einsteina. Žiaľ, v časoch svojho pôsobenia slávny vedec ešte nemohol tušiť, že jeho výrok začne nadobúdať reálne rozmery približne o storočie neskôr…

Čo včelám neprospieva?

Príčin, prečo včely umierajú, je mnoho. Jednou z rozhodujúcich je prevládajúci minimalizmus v záhradkách, čo znamená, že čím menej „buriny“ v nich rastie, tým sme my, ľudia, spokojnejší. Včely to však vnímajú opačne. Na dokonale upravených trávnikoch nenachádzajú to, čo k životu potrebujú – zdroj potravy. Ďalším nebezpečným faktorom je zmena klímy, ktorá so sebou prináša slabé zimy, a teda aj skoršie kvitnutie kvetov. O neustálom používaní škodlivých pesticídov, herbicídov a insekticídov je snáď aj škoda hovoriť.

vcely-tatry-vysoke

Záchrana je priorita

Svet si za posledné roky uvedomil, že bzučanie každým rokom stráca na intenzite a z včiel sa postupne stáva ohrozený druh. Počet divokých aj domácich včiel totiž neustále rapídne klesá. Snaha zastaviť tento problém je preto viac ako aktuálna. Menšie mestá sa zapájajú do projektov na záchranu včiel, akými sú napríklad prednášky pre verejnosť, kurzy pre budúcich včelárov, mozaikové kosenie, pri ktorom sa trávnatá plocha kosí postupne, a nie naraz, alebo realizujú nektarodajnú výsadbu, čiže sadenie bylín a drevín vhodných pre opeľovače.

vcely-tatry-vysoke

Domov v betónovej džungli

Trendom v záchrane včiel v zahraničí sa stávajú včelie úle na strechách budov. Medzi „bzučiace veľkomestá“ sa zaradili Kodaň, Paríž, Berlín, Praha, Tokio aj New York. Výnimkou nie sú ani obyvatelia, ktorí svoje priestranné balkóny pretvárajú na kvitnúce záhrady. Aj napriek počiatočným pochybnostiam domácich si včely na život v mestách zvykli. Nachádzajú tu rozmanitú potravu v podobe väčšieho výberu kvetov a nie sú v takej miere vystavené vplyvu škodlivých pesticídov ako na vidieku.

Včely nájdete aj v horách

Našťastie, Slovensko v tomto smere nezaostáva. S rovnakou myšlienkou, vytvoriť včelám domov na streche, prišiel v lete 2018 známy tatranský Hotel FIS. Včely sa zabývali v úľoch umiestnených na telocvični, odkiaľ majú blízko na výlety do lesa. Raz za týždeň ich kontroluje profesionálny včelár. Včelám neublížia ani neúprosné tatranské zimy, pripravené sú pre ne zateplené úle, ktoré sa v prípade extrémneho počasia ešte uteplia ďalšími doskami. To, že hotel má vlastné včelie „služobníctvo“ si pochvaľujú predovšetkým hoteloví hostia. Pri raňajkách si môžu dopriať chuť pravého horského medu, poštekliť chuťové poháriky domácou medovou tortou alebo spríjemniť svoj pobyt relaxačnou masážou s medom. Ako spomienku na sladké chvíle plné oddychu je možné zakúpiť si niektorý z medových produktov.

vcely-strecha-hotel-fis-vysoke-tatry
Včely na streche hotela FIS

Zaujímavosť: Včelnica na streche Hotela FIS (1380 m n. m.) je najvyššie položenou na Slovensku.

med-vcely-hotel-fis-vysoke-tatry

Pomôcť včelám môže každý

  • Pestujte kvitnúce a divoké rastliny v záhradke, na balkóne a v kvetináči. Nebojte sa zasadiť zmes byliniek, ako bazalku, mätu, pažítku, rozmarín a šalviu alebo lúčne kvety – sedmokrásku, ďatelinu, prípadne skorocel. Pre včely a ďalší hmyz sú skvelým zdrojom potravy a pre okoloidúcich pastvou pre oči.
  • Nepoužívajte pesticídy na ničenie hmyzu, húb a plesní alebo buriny. Nahraďte ich prírodnými alternatívami. Úrodu pred škodcami ochránite kôprom aj nechtíkom lekárskym, vlastné hnojivo získate z vysušenej kávovej usadeniny alebo zo žihľavy.
  • Postavte hmyzí hotel. Na vytvorenie základnej konštrukcie budete potrebovať drevo, ktoré rozčleníte na samostatné „izby“. Vhodnými sú rovnako navrstvené tehly so širšími otvormi. Medzery medzi jednotlivými časťami vyplňte prírodnými materiálmi, napríklad machom, bambusom, slamou, kúskami palíc či trstinou. Vrch stavby nezabudnite prikryť strieškou, ideálne zo škridiel, aby bol domček chránený pred nepriaznivým počasím.

vcely-vysoke-tatry

Zapamätajte si:

  • Zdrojom potravy pre včely sú rastliny vyskytujúce sa prirodzene v našich klimatických podmienkach. Cudzokrajné dreviny a kvetiny nie sú vhodnou obživou.
  • Pestujte kvitnúce a divoké rastliny, nahraďte pesticídy prírodnými alternatívami alebo postavte hmyzí hotel.
  • Včely žijúce na streche Hotela FIS majú možnosť lietať priamo do tatranskej prírody.
  • Informujte sa, čo pre záchranu včiel robí mesto alebo obec, v ktorom žijete, a zistite, ako sa tiež môžete zapojiť.