Single cestovanie je čoraz populárnejšie. Prečo?

Určite ste si niekedy počas zlého životného obdobia, keď niečo nevychádzalo podľa vašich predstáv, povedali, že by ste sa najradšej zbalili a vypadli niekam preč – len sami so sebou. No väčšina tak asi nikdy naozaj neučinila. Nabudúce keď dostanete chuť niekam ísť, proste choďte a pokojne aj sami. Nečakajte na druhých. Toto sú dôvody, prečo sa nenechať odradiť, prečo sa nezľaknúť vlastných katastrofických scenárov a okúsiť sólo cestovanie.

Nikomu sa nemusíte prispôsobovať – ste pánom svojho času

Single cestovanie naberá na obľúbenosti (a nemyslí sa pod tým cestovanie, keď nemáte žiaden vzťah, keď ste slobodní, single, ale cestovanie osamote). Nuž a niet sa čomu čudovať, veď vďaka single cestovaniu sa vyhnete večnému (ne)dohadovaniu vhodných termínov s partiou či partnerom – nemusíte počúvať, že na ten termín už majú iný plán, že teraz nemajú peniaze, že tam sa im nechce ísť. Keď cestujete len vy sami so sebou, idete tam, kam naozaj chcete vy a kedy chcete vy. Nemusíte na nikoho čakať, nemusíte robiť žiadne kompromisy, nemusíte sa nikomu prispôsobovať – keď chcete vyraziť už o štvrtej ráno na túru, vyrazíte, keď, naopak, chcete spať až do poobedia, môžete. Skrátka, nikto nebude narúšať váš režim a nebude vás obmedzovať vo vašich túžbach a nápadoch.

single-cestovanie

Lepšie spoznáte sami seba

Tým, že budete cestovať úplne sami – či už sa vyberiete na víkendový pobyt do Prahy, alebo rovno na tri mesiace na cestu po Indii –, budete väčšinu času len sami so sebou, budete mať čas spoznať sami seba a vykročením z komfortnej zóny zistíte o sebe veci, ktoré ste pred sólo cestovaním ani len netušili. Asi je to tak, že keď cestujeme s niekým, počas dovolenky si uvedomujeme, aké veci nám prekážajú na druhých, no keď sme sami, nastavíme zrkadlo jedine sami sebe. Aj odborníci potvrdzujú, že dovolenka osamote prispieva k rýchlejšej psychickej regenerácii aj k efektívnejšiemu utriedeniu myšlienok – proste single cestovanie je zaručenou psychohygienou.

single-cestovanie-vyhody

Von zo stereotypu

Dovolenka osamote vytvára ideálny priestor na meditatívny alebo životný odstup od každodenných problémov, od stereotypu, ktorý nás pohlcuje v práci či doma. Nielenže uvidíte nové miesta, no osvojíte si aj iné zvyky a spoznáte nových ľudí.

Vycibríte si jazyk, zodpovednosť, odvahu…

Single cestovanie so sebou prináša veľkú dávku zodpovednosti. Keďže sa nemáte na koho iného obrátiť, musíte sa spoľahnúť len a len na seba – dobre si rozmyslíte, či necháte tašku bez dozoru, či prepočujete budík a zmeškáte lietadlo, či stratíte peniaze… Dať sa na sólo dobrodružstvo si vyžaduje aj určitú dávku odvahy. Ak ju v momente rozhodnutia nemáte, postupne, pri riešení situácií, ktoré vám prídu do cesty, ju v sebe skrátka nájdete. Ďalšou schopnosťou, ktorú si sólo cestovaním v zahraničí jednoznačne zlepšíte, je cudzí jazyk – buď sa naučíte plynulejšie hovoriť jazykom, ktorý už ako-tak ovládate, alebo si vďaka kontaktu s domácimi osvojíte úplne nový jazyk, novú kultúru.

single-cestovanie-

A ešte pár rád a odporúčaní:

  • Vždy kontaktujte svojich blízkych o tom, kde práve ste – šikovnou pomôckou je napríklad aplikácia Family Locator.
  • Neodchádzajte bez cestovného.
  • Vytvorte si predbežný rozpočet.

 

Spojte príjemné s užitočným

Ani pracovná cesta, ktorej sa musíte z rôznych dôvodov zúčastniť sami, nemusí byť tak celkom na zahodenie. Po pracovných povinnostiach sa otvorí priestor spoznať miesto, kde sa nachádzate, či poriadne sa zrelaxovať. Ukrojte si pre seba chvíľku, vyberte sa na prechádzku po meste či okolitej prírode. Alebo si len tak lenivo sadnite do kaviarne a čítajte knihu či navštívte wellness.

wellness-tri-studnicky

Náš tip: Ak máte to šťastie a pracovné cesty vás zavedú do okolia našich majestátnych Vysokých či Nízkych Tatier, máme pre vás špeciálne odporúčanie. Ubytujte sa v hoteli FIS na Štrbskom plese, odkiaľ máte krásy Tatier iba na skok alebo v nízkotatranskom hoteli Tri Studničky, kde si vychutnáte pravý relax boutique wellnessu v srdci prírody Demänovskej doliny.