Hory bez plastov: tipy na minimalizovanie odpadu

Prechádzate sa turistickým chodníkom, obdivujete okolitú prírodu, nasávate jej krásu a energiu a vtom uvidíte pohodenú prázdnu plastovú fľašku či plechovku od piva, len tak, v tráve popri ceste. Ak máte srdce na správnom mieste a cítite úctu a zodpovednosť voči životnému prostrediu, nenechá vás to nikdy chladným. Nezostaňte však len pri verbálnom skonštatovaní typu: „Ach, ako môže niekto len tak odhodiť smeti na zem? Hrozné.“ Posuňte slová k činom – veď aj tie najmenšie skutky môžu mať obrovský zmysel.

1. Začnite od seba

Predstavte si teraz obsah vášho batohu, s ktorým sa bežne vydávate do prírody. Voda v plastovej fľaške, „lepeňák“ v alobale a pre každého balený keksík? Vyzerá to zhruba tak? Ak áno, obaly, ktoré vám po „svačinke“ zostanú, nielenže nehádžte kade-tade po prírode (to vám snáď ani slušné vychovanie nedovolí), ale nezahadzujte ich ani do provizórnych smetných košov, ktoré nájdete či už pri horských chatách alebo na turistických odpočívadlách. Dôvod je jednoduchý – odvoz smetí z vyšších horských polôh je časovo i finančne náročnejší a odpadky sa môžu rozniesť po okolí, či už vplyvom poveternostných podmienok, alebo vyčíňaním zvedavého zvieracieho obyvateľa lesa. Takže tak, ako ste vedeli obaly a ďalší odpad do hôr zobrať, tak si ho viete aj odniesť späť a vyhodiť do zberných nádob na separovaný odpad v obci, v ktorej bývate.

plasty-odpad-v-prirode

Z globálnejšieho pohľadu je na udržateľnosť a redukciu odpadu najlepšou alternatívou žiadny odpad neprodukovať. Počet ľudí – a medzi nimi aj turistov, ktorí do svojho denného fungovania integrovali filozofiu Zero waste, stále narastá. Pre nich je úplnou samozrejmosťou, že sa do hôr vyberajú s jedlom v škatuľkách či v bavlnených alebo sieťkových vreckách, ktoré opakovane používajú.

zero-waste-obal-na-jedlo

Sladkosti, ktoré v taške turistu nesmú chýbať, predstavujú dobroty vlastnej výroby alebo sladkosti, ktoré nakúpili v bezobalových obchodoch. Tie si taktiež zabalia do alternatívnych obalov, ktoré si poväčšine sami ušijú, a to z už používaných materiálov.

A voda? Tá, samozrejme, chutí najlepšie priamo z horského prameňa. Keď to ale nejde, tak aj zo sklenenej fľaše. Keďže je však sklenená fľaša ťažšia a zaberá miesto, existuje skvelá možnosť, ktorá je ako stvorená na cesty či turistiku v prírode. Ide o fľašu z ohybného materiálu, ktorá sa po vypití vody jednoducho zroluje a nezaberie zbytočne miesto v ruksaku. Je z kvalitného nepriepustného materiálu, takže sa dá opakovane používať, čím úspešne bojuje proti single-use, teda proti produktom jednorazového použitia.

skladatelna-turisticka-flaska-na-vodu

2. Poupratujte po druhých

Každému z vás sa určite niekedy naskytol pohľad na odhodené smeti v prírode – plechovky, vrecúška, prázdne fľaše, obaly či vreckovky (tie síce nie sú estetické, no nie sú záťažou pre prírodu, raz-dva sa rozložia). Naša rada znie – vždy, keď sa vyberiete do lesa, na lúku či do hôr, pribaľte si vrecko na odpadky a vždy, keď nejakú smeť popri vašom putovaní prírodou uvidíte, zodvihnite ju, dajte do vrecka a doma roztrieďte do príslušných kontajnerov. Skvelý pocit, že ste urobili dobrý skutok pre našu krásnu prírodu, je zaručený. Vzorom a inšpiráciou vám môžu byť dobrovoľníci, ktorí v rámci 40. ročníka akcie Čisté hory vyzbierali v októbri v Tatranskom a Pieninskom národnom parku 1,16 ton odpadu, ale aj hociktorý človek vo vašom okolí, ktorý takéto nezištné skutky vykonáva úplne prirodzene a automaticky.

ciste-hory

Skúste si osvojiť (ak ste tak, samozrejme, už neurobili) týchto pár jednoduchých úkonov. Vyžadujú si len vašu angažovanosť a chuť poslúžiť horám a zároveň aj celej prírode, a to bez odpadu.