Horehronským expresom spod Nízkych Tatier do raja – slovenského

0
1056
horehronsky-expres

Čo takto odskočiť si z jedného národného parku do druhého a potom aj do tretieho? Vďaka Horehronskému expresu na to budete mať počas leta skvelú príležitosť – na vlastné oči uvidíte prekrásne (fotogenické) prírodné i technické pamiatky horehronských zákutí, a ešte k tomu brázdiac najkrajšiu železničnú trať historickým vlakom. Premávať bude v dvoch smeroch. Tak ktorým sa vydáte (ako prvým) vy?

horehronsky-expres-vlak

Brezno – Červená skala – Mlynky

Počas celého leta (až do 31.augusta) bude každý piatok a sobotu vypravený na zážitkovú jazdu historický Horehronský expres, ktorého vlakové súpravy pochádzajú až z 50. rokov – proste pravá nostalgia. Keď nastúpite na expres v Brezne v smere Mlynky, čakajú vás prekrásne výhľady na štíty Nízkych Tatier, dychberúca jazda po najkrajšej trati Telgártskou slučkou, prejdete dvomi viaduktmi – Strakošským a Chmarošským, ktoré sú jednak významnými technickými pamiatkami, no zároveň sú skvelým objektom fotografovania a evokujú rozprávkové fantasy svety. Ďalšou zastávkou tejto čarovnej trasy je Dobšinská Ľadová Jaskyňa či Palcmanská maša v malebnej ovci Dedinky – a tak sa ani nenazdáte, a z Nízkych Tatier ste sa dostali za 2 hodinky do Slovenského raja.

horehronsky-expres-vlak
Chmarošský viadukt
TIP: Na Horehronský expres môžete nastúpiť, aj z neho vystúpiť, na ktorejkoľvek zo zastávok, lístok sa však kupuje univerzálny, spiatočný, napr. nostalgická jazda na trase Brezno – Mlynky – Brezno stojí 15 eur na osobu (zľavnený 10 eur). Za bicykel nie sú žiadne príplatky

horehronsky-expres-prostredie

Z Brezna na Zbojskú – prežite príbeh zbojníka Jakuba Surovca

Keď sa rozhodnete pre tento smer, prenesiete sa vďaka historickému vlaku, autentickému sprievodcovi a sprievodnému programu nielen v čase, ale aj priestore – z Nízkych Tatier ku bránam Národného parku Muránska Planina. Finálnou zastávkou je povesťami opradená Zbojská, útočisko Jakuba Surovca – zbojníka, ktorý sa pokladal za jedného z najvýznamnejších ľudových zbojníckych hrdinov na Slovensku, a ktorého príbeh sa písal práve na tých miestach, ktorými jazdí Horehronský expres, napríklad bol chytený v Lopušného krčme na území dnešnej obce Pohronská Polhora, ktorá je predposlednou zastávkou tejto trasy, pri salaši Zbojská zas dodnes rastie lipa, pod ktorou Surovec a ostaní zbojníci v 18.storočí oddychovali.

zbojska-horehronsky-expres

horehronsky-expres-sprievodca

hotel-srdiecko-horehronsky-expres
Hotel Srdiečko

horehronsky-expres

Náš tip na záver: ak navštívite niektorú z miestnych reštaurácií či salašov a v ponuke budú mať legendárne muránske buchty, určite ich nevynechajte.