Boutique hotel – koncept, ktorý ste vždy chceli vyskúšať, aj keď ste o ňom zatiaľ nepočuli

1
6922
hotel-posta-nizke-tatry

Keď sa rozhodnete ísť na dovolenku, víkendový výlet či služobnú cestu, nájsť si ubytovanie, v ktorom zložíte po celom dni hlávku, nie je nič náročné a namáhavé. Dnes je totiž ponuka hotelov skutočne široká a stále pribúdajú nové – väčšinou na „jedno kopyto“, síce luxusné, ale bez hrejivej atmosféry domova. No, a potom sú tu boutique hotely, ktoré (našťastie) z radu všednosti vyčnievajú.

boutiqu- hotel-koncept-hotel-posta

Esencia konceptu boutique hotelierstva

Možno nemáte slovné spojenie „boutique hotel“ vo svojej slovnej zásobe, no nečudovali by sme sa, ak by vám pri opise tohto konceptu zablyslo, že veď ste už v takom hotelíku boli, len ste nevedeli, že funguje práve pod vplyvom tohto konceptu.

Čím sa teda líši od klasického hotela? Slovko boutique, ktoré sa používa neposlovenčené, a ktoré v preklade z francúzskeho jazyka označuje malý obchodík, môže do svojho názvu pridať len zariadenie s minimálne štyrmi hviezdičkami. Vyhláška ho charakterizuje ako dizajnový hotel alebo hotel v historickej budove, pričom hlavný rozdiel medzi klasickým hotelom a boutique hotelom je, že nenájdete dva butik hotely, ktoré by boli rovnaké (oproti bežným hotelom, ktoré sú súčasťou siete alebo reťazca). Hotelová teória hovorí o tom, že butik hotely sú menšie (10-100 izieb), panuje v nich rodinná, komorná atmosféra, klient tu má pocit, že nie je cudzí a cíti individuálny, osobný prístup zo strany personálu. Ako kritérium prívlastku sa skloňuje pôsobivý výhľad a i napriek imidžu luxusu, nemusia byť vôbec drahé.

morgans-hotel-new-york
Salónik v boutique hoteli Morgans v New Yorku
Historické okienko: Označenie pre malé, štýlové dizajnové hotely sa ujalo a rozšírilo sa po Amerike i Európe, no akýsi pomyselný základný kameň takéhoto typu zariadení bol položený v roku 1984, keď pojem boutique hotel prvý raz zaznel z úst Steva Rubella, spolumajiteľa novootvoreného manhattanského Morgans Hotel.

Alfa a omega boutique hotelov

Stále sa rozmáhajúcim trendom je, že medzinárodné siete hotelov vytvárajú sub-hotely vo filozofii „boutique“, aby si získali ľudí, ktorí prikladajú rozhodujúci význam práve tomu, čo je pre butik hotely samozrejmosťou, čo je ich alfou-omegou – vysoko individuálny prístup, štýlovo, tematicky až dizajnovo zariadené izby, historické prvky kombinované s elegantnými detailmi, intímna atmosféra, ktorá dáva klientovi pocit, že je skôr na návšteve u známeho než že je hotelovým hosťom obrovského komplexu či kvalitná gastronómia. Keby o takomto type hotela hovoríme ako o človeku, výstižným prívlastkom by bolo excentrický, s podivným no mámivým zmyslom pre humor, ktorý sa odráža v kreatívnych ponukách pre hostí.

portoriko-boutique-hotel
Terasa v apartmáne boutique hotela Olive v Portoriku

Boutique hotel aj v obklopení nízkotatranských štítov

najväčšom lyžiarskom stredisku, v Jasnej, môžete okúsiť filozofiu boutique hotelierstva na vlastnej koži v štvorhviezdičkovom Hoteli Pošta, ktorý disponuje 24 dizajnovými izbami a 8 apartmánmi, ktoré sú ladené do  moderného dizajnu so štipkou avantgardy a s dôrazom na elementy okolitej prírody. Dominantným prvkom v izbách je drevo, zemité farby a precízne zvolené doplnky, ako napríklad trofeje, no namiesto parožia ich zdobia halúzky. Drevo je prítomné i v útulnom wellness, kde je strop nad vírivkou dekorovaný pníkmi a kde sa pri relaxe môžete nielen osviežiť mätovou vodou, ale aj aj občerstviť čerstvým ovocím.

boutiqu- hotel-koncept-hotel-posta
Panoráma v okolí hotela Pošta
boutiqu- hotel-koncept-hotel-posta
Štandardná izba v hoteli

Inakosť a nápaditosť, ktorá je pre butik hotely vlastná, sa tu odzrkadľuje v jedinečných hotelových papučiach, ktoré sú zdobené umelou kožušinkou, vo vankúšovom menu (pillow menu) či v štýlových prospektoch, ktoré sú tlačené na recyklovaný kartón. Tým sa zároveň dostávame k ekológii, ktorej sa tu prikladá podstatný význam – separovanie a recyklácia je úplnou samozrejmosťou, no používajú taktiež úsporné žiarovky, eko čistiace prostriedky, ktoré sú netoxické a biologicky rozložiteľné, regulujú vykurovanie i spotrebu vody inštaláciou splachovačov s obmedzovačmi, varia zo surovín od lokálnych dodávateľov a v celom hoteli sa používa len kozmetika Tatry Wellness Elixír, ktorá je na prírodnej báze.

boutiqu- hotel-koncept-hotel-posta

Zaujímavosť: Názov „Hotel Pošta“ má historický kontext – sídli totiž v priestoroch bývalej pošty, ktorá bola v 80.rokoch jedinou poštou široko-ďaleko a tiež významnou administratívnou budovou v Jasnej.

boutiqu- hotel-koncept-hotel-posta

A individuálny prístup je proste normálka. Nuž darmo, razia tu heslo: „Hosť do domu, pán do domu“. A ozaj – „do domu“ smie aj váš psí miláčik, dokonca ho tu aj postrážia v rámci dogsittingu. Proste.. boutique hotel so všetkým, čo k takémuto konceptu patrí.

boutiqu- hotel-koncept-hotel-posta