Zákutia Liptova, o ktorých ste zrejme netušili

Notoricky známy Ďumbier alebo Kaštieľ v Liptovskom Hrádku nie sú jedinými miestami, ktoré vás pri potulkách liptovsko-tatanským prostredím očaria. Za povšimnutie stoja desiatky ďalších prírodných skvostov, o ktorých sa, žiaľ, tak často nepíše. Vybrali sme preto päť zaujímavých lokalít, kam môžete najbližšie zavítať a nechať sa unášať ich nádherou.

Bejvoč nielen v Amerike

Vedeli ste, že na Liptove nájdete Bejvoč? Pod atraktívnym názvom evokujúcim stredisko záchranárov v červených plavkách sa v skutočnosti ukrýva vodná nádrž. Vodná plocha medzi obcami Bobrovec a Jalovec pôvodne slúžila na zavlažovanie, dnes ju využívajú domáci a turisti na rekreáciu. Nádrž napĺňa horský potok Jalovčianka, vďaka ktorému je voda aj v horúcom lete stále príjemná. Kúpanie v nádrži je na vlastné riziko.

Arborétum uprostred mesta

Zelená plocha v meste Liptovský Hrádok je obkolesená obytnou výstavbou, preto mnohým pripomína skôr park a nie chránené územie. Hrádocké arborétum sa radí k slovenským unikátom. Okrem toho, že je najstaršie na Slovensku, je tiež najvyššie položeným v strednej Európe.

hradocke-arboretum-liptov

Zaujímavosť: V arboréte rastú ohrozené druhy drevín, ktoré sú zapísané v červených knihách viacerých štátov.

hradocke-arboretum-liptov

Mašiansky balvan

Z Liptovského Hrádku je to len na skok do Liptovskej Porúbky. Práve v jej blízkosti sa na brehu Váhu nachádza ohromujúca prírodná pamiatka Mašiansky balvan. Okolie obrovského skalného útvaru je domovom vzácnych skalničiek a chránených rastlín.

masiansky-balvan

Z kade na rozhľadňu v Liptovskom Jáne

Pokiaľ máte na pláne cestu do Tatier, zbaľte si plavky a urobte si krátku prestávku v Liptovskom Jáne. Na konci obce nájdete termálne jazierko zvané Kaďa. Pár minút nerušeného oddychu stačí na to, aby ste osviežli telo aj myseľ. Ak vám ostane po kúpeli čas nazvyš, využite ho na prechádzku k neďalekej rozhľadni.

rozhladna-liptovsky-jan

Spoznajte okno do neba

Podmanivý obraz ako z filmu sa vám naskytne pri pohľade na nízkotatranský masív Ohnište. Cestu na vrchol lemujú impozantné skalné útvary, pričom prevýšenie trasy je takmer 900 m. So svojou výškou 10 metrov je Ohnište bezpochyby nezvyčajným a najväčším skalným oknom na Slovensku. Žiaľ, v súčasnosti je prístup k tejto prírodnej kráse zakázaný, pretože leží v ochrannom pásme.

masiv-ohniste
(Foto: Lucia Labušská)

K skalnému oknu vedú štyri východiskové trasy: z Liptovského Jána, Liptovského Hrádku, Malužinej a Demänovskej Doliny.

Zapamätajte si:

  • V termálnom jazierku Kaďa v Liptovskom Jáne sa okúpete po celý rok zadarmo.
  • Hrádocké arborétum je významné z dendrologického hľadiska. V jeho areáli rastú ohrozené druhy drevín z celého sveta.
  • Najväčšie skalné okno nájdete na vrchole Ohnišťa.

Titulná foto: Zuzana Minarovičová