Túžite pozorovať kamzíka či svišťa? Poradíme vám ako

0
983
turistika-v-tatrach-tuzite-pozorovat-kamzika-a-svista

Snáď každému, kto niekedy vykročil jedným z mnohých turistických chodníkov našich krásnych Tatier, sa podarilo čo i len kútikom oka zazrieť nejakého z tamojších neodmysliteľných obyvateľov. Reč, samozrejme, nie je o našich horských nosičoch (aj keď je pravdou, že aj tých je takpovediac „ako šafránu“), ale o celebritách našej vysokohorskej fauny – o kamzíkoch a svišťoch. Ak predsa len patríte medzi tých, ktorí doposiaľ nemali na stretnutie s nimi šťastie, máme pre vás niekoľko tipov, ako šance na ich pozorovanie podstatne zvýšiť.

svist-tatry-kde-sa-da-vidiet

Po stopách kamzíkov

Kamzík, podobne ako my, nemá príliš v láske horúce letné dni a hluk, často spôsobený neustále rastúcim počtom turistov. Preto je aktívny hlavne v skorých ranných a neskorých večerných hodinách, kedy sú aj naše Tatry značne pokojnejším miestom. Vaša šanca na stretnutie s ním bude teda vyššia na menej frekventovaných turistických chodníkoch a mimo horských chát. Tak, ako drvivá väčšina bylinožravcov, aj Kamzík trávi väčšinu dňa spásaním horských bylín a lišajníkov, a tak vyššia šanca na jeho pozorovanie bude vždy blízko trávnatých plôch a strmých zatrávnených svahov. Ak sa však kamzíky práve nepasú, je možné ich vidieť pohybovať sa (s neuveriteľnou ľahkosťou) na strmých skalných bralách ďaleko od turistických chodníkov.

kamzik

Dobrou správou je, že kamzík je zvedavý tvor s vynikajúcou pamäťou – ak sa raz naučí, že mu od turistov nehrozí žiadne nebezpečenstvo, pri stretnutí s vami pravdepodobne neutečie, ale bude si vás obzerať rovnako zvedavo, ako vy jeho. Od stretnutia s kamzíkom tatranským vás teda delí len skorý ranný budíček, pár sto metrov miernej horskej túry, ostrý zrak a, samozrejme, aj kúsok šťastia 🙂 Držíme vám palce!

Hlavne opatrne!

Na stretnutie s ďalším symbolom našich veľhôr budete potrebovať naozaj veľkú dávku šťastia a bystrý zrak. Svišť totiž obľubuje voľné priestranstvá v sedlách a dolinách, prevažne v skalnom teréne s os­trovčekmi trávnatých porastov. Jeho nory môžeme nájsť už tesne nad pásmom kosodreviny, a to až do výšky 2 200 met­rov. Svišť paradoxne nemá rád zimu, a preto dáva prednosť južným svahom, ktoré ponúkajú dostatok potravy a sypkejšiu pôdu na ľahšie hĺbenie nôr.

svist

V porovnaní so zvedavým kamzíkom je síce menší, no je naozajstným majstrom kamufláže. Svište sú veľmi ostražité a pri najmenšom náznaku pohybu v ich blízkosti sa v sprievode ich charakteristického prenikavého písknutia bleskovo schovajú. Ak však máte šťastie a svišťa ste už zahliadli, stačí sa v rozumnej vzdialenosti posadiť a v čo najväčšej tichosti bez zbytočných pohybov počkať, kým sa znovu objaví, aby sa presvedčil o tom, že mu nič nehrozí. Ak sa tak stane a vy zachováte pokoj, budete môcť tohto vysokohorského hlodavca pozorovať aj niekoľko minút. Svište sa totiž za priaznivého počasia radi vyhrievajú natiahnuté na okolitých skalách.

Ži a nechaj žiť

Ako iste všetci veľmi dobre vieme, takmer všetky tatranské chodníky podliehajú sezónnej uzávere od 1. 11. do polovice júna. Rešpektujme, prosím, toto obmedzenie, ako aj iné nariadenia národných parkov, pretože sú tu hlavne kvôli ochrane živočíchov, prostredia v ktorom žijú a dovoľujú im nerušene sa rozmnožovať. Nezabudnime, že to my sme hosťami v ich domove. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že v našich horách už nebudeme mať koho pozorovať.

kamziky-v-zime-tatry