Tatranské plesá: Poznáte ich rekordy a zaujímavosti?

0
5285
plesa-vysoke-tatry

Ako dobre poznáte plesá Vysokých a Nízkych Tatier? Viete, ktoré z nich je nahlbšie alebo najkrajšie? Rozhodne vás nebudeme v tejto chvíli trápiť úporným rozmýšľaním ☺ Ak sme vo vás vyvolali zvedavosť a radi by ste dostali odpovede na tieto otázky, ukradnite si pár minút pre seba, pohodlne sa usaďte a zistite viac o skvostoch slovenského vodného bohatstva.

Štrbské pleso

Najznámejšie tatranské pleso priláka každoročne najviac turistov. Jeho okolie vás upúta čarokrásnymi pohľadmi na do neba sa týčiace štíty a množstvom aktivít ako člnkovanie, turistika, nordic walking, bežkovanie, lyžovanie, skialpinizmus, ktorými sa tu dá spríjemniť čas. Štrbské pleso bolo od roku 1929 domovom vzácneho druhu rýb sih marény, ktorú tu umelo nasadili rybári. Ryba v roku 2016 vyhynula, avšak do toho času bolo pleso zrejme posledným miestom na svete, kde voľne žila. V roku 2009 malo dokonca pleso šancu zaradiť sa do zoznamu 7 nových prírodných divov sveta. Zaujímavosťou je, že Štrbské pleso nemá žiadny viditeľný prítok ani odtok.

Tip na ubytovanie: V blízkosti sa nachádza hotel FIS, ktorý vás prekvapí vychýrenou gastronómiou. Zašportovať za každého počasia si môžete v jeho posilňovni, ktorá je najlepšie vybavenou hotelovou posilňovňou na Slovensku. Máte šancu, že v ňom stretnete niektorého z našich známych športovcov.

Zelené pleso

Podľa starej povesti sa na strmom končiari Jastrabej veže skvel drahokam, ktorý prisľúbil mladík svojej milej ako svadobný dar. Vo chvíli, keď sa ho dotkol, sa zatriasla skalná stena a mládenec spadol s drahokamom do plesa. To zmenilo farbu na smaragdovo zelenú, ktorú je možné obdivovať dodnes. V skutočnosti je nevšedné zelené sfarbenie spôsobené vyvieraním prameňov na dne plesa. Rozprávková farba je v každom ročnom období lákadlom pre turistov a pre rodiny s deťmi, ktoré túžia načerpať energiu v malebnom horskom prostredí.

https://www.instagram.com/p/BsMg1bzHKmF/

Skalnaté pleso

Poloha priamo pod Lomnickým štítom a ľahká dostupnosť lanovkou robia zo Skalnatého plesa jedno z najnavštevovanejších v Tatrách. V okolí Skalnatého plesa stojí viacero budov -Skalnatá chata, observatórium a medzistanica lanovky. Deti sa môžu vyšantiť a naučiť viac o tatranských zvieratkách v miniparku Svištia krajinka.

Smutnou zaujímavosťou tohto plesa je, že sa prakticky od 70. rokov neustále zmenšuje, a to aj napriek snahám ochranárov a niekoľkým betónovacím akciám na jeho samotnom dne. Vidieť naplnené Skalnaté pleso je tak možné najčastejšie na jar, v letných mesiacoch zvyčajne dochádza k jeho vysychaniu. Jednou z príčin sú klimatické zmeny a narušené podložie, ktoré sa malo poškodiť pri výstavbe lanovky. Zaujímavosťou je, že pôvodne sa pleso volalo Lomnické, nie Skalnaté.

Tip na zážitok: Na Lomnickom štíte môžete stráviť noc v dvoch krásne zariadených izbách. Jedná sa o najvyššie položené ubytovanie v strednej Európe.

Veľké Hincovo pleso

Najväčšie (20 ha) a najhlbšie pleso (53 m) Vysokých Tatier leží v Mengusovskej doline. Dostanete sa k nemu po modro značkovanom chodníku vedúcom od Popradského plesa. Aby ste Hincovo pleso uvideli v plnej kráse, vyberte sa k nemu v letných mesiacoch. Vtedy môžete dovidieť až do hĺbky 12 metrov. Pleso je priemerne dve tretiny v roku pokryté vrstvou ľadu.

Tip: V tesnej blízkosti Hincovho plesa sa nachádzajú tri menšie jazerá, nazývané Hincové oká.

Modré pleso

Je najvyššie položené stále (nevysychajúce) pleso vo Vysokých Tatrách, ktoré nájdete v nadmorskej výške 2192 m n..m. nad Téryho chatou. Z plesa vyteká Malý Studený potok, ten je prítokom rieky Poprad. Keď sa rozhliadnete vôkol seba, naskytnú sa vám úchvatné výhľady na Širokú vežu, Malý Ľadový štít a Ľadový štít.

Zaujímavosť: O približne 50 pár metrov vyššie leží Baranie pliesko, dostupné len s horským vodcom. Pliesko vplyvom teplotných rozdielov často vysychá.
baranie-pliesko-vysoke-tatry
Baranie pliesko

Poklady Nízkych Tatier

Vrbické pleso

Prírodný klenot Demänovskej doliny nájdete iba kúsok od známeho lyžiarskeho strediska Jasná, presnejšie 15 minút od záchytného parkoviska Biela Púť. Pleso je vďaka svojmu ľadovcovému pôvodu podobné tým vo Vysokých Tatrách. Pokojná vodná plocha v lone prírody bola atraktívnou už v minulosti. V 60. rokoch 20. storočia tu ľudia trávili nerušené chvíle člnkovaním. V dnešnej dobe je, žiaľ, pleso ohrozené rýchlo sa rozrastajúcou vegetáciou, ktorá by mohla zapríčiniť až jeho zánik.

Tip na ubytovanie: V okolí sa nachádza niekoľko hotelov, ktoré stoja za pozornosť. Nedávno otvorený Hotel Pošta láka hostí svojim individuálnym prístupom. Chalety Jasná zas pohodlím a súkromím chaty s vírivkou. Granhotel Jasná je ako stvorený pre rodiny s deťmi, či lyžiarov, ktorí chcú byť na svahu medzi prvými.

Lukové pliesko

Ako odmena za výstup na Chopok poteší oko turistov Lukové pliesko. K neveľkému jazierku síce nevedie chodník, napriek tomu je dobre viditeľné. Podobne ako väčšina plies v Nízkych Tatrách, aj Lukové pliesko v horúcich mesiacoch vysychá.

Zaujímavosť: Z plieska vyteká rovnomenný potok Luková vlievajúci sa do Demänovky.

Zapamätajte si to NAJ:

  • Najväčšie a najhlbšie pleso našich Tatier je Veľké Hincovo pleso. Pokiaľ berieme do úvahy aj poľskú stranu Tatier, za najväčšie pleso sa považuje Morské oko.
  • Najvyššie položené stále (nevysychajúce) je Modré pleso.
  • Najznámejšie a najnavštevovanejšie je Štrbské pleso.
  • Najkrajšie pleso Vysokých Tatier je Zelené pleso vďaka svojmu unikátnemu smaragdovému sfarbeniu.
  • Najväčšie pleso Nízkych Tatier je Vrbické pleso.