Tajomstvá Moravy, regiónu slnečných kopcov a srdečných ľudí

0
1179
tajomstva-moravy

„Jedlo bez vína je ako deň bez slnečného svetla.“ Môžete si byť istí, že na Morave nie je núdza ani o slnečný svit, ani o „nápoj bohov“. Kto aspoň raz do tohto kraja zavítal, dá slovám za pravdu, kto ešte nemal to šťastie, bude milo prekvapený. To, čo ponúka Morava, nezažijete v žiadnej exotike, preto by ste s návštevou tohto kraja rozhodne nemali otáľať.

morava-juzna-priroda
(Foto: Daniel Řeřicha)

Začína to ľuďmi

Morava opantá všetky vaše zmysly, ale k tomu sa dostaneme až trochu neskôr. Na začiatku sú miestni obyvatelia, ktorí tvoria pomyselné srdce Moravy. Keď zavítate do kraja zaliateho slnkom, prekvapí vás tradičná pohostinnosť domácich. Ich srdečnosť a bezprostrednosť vo vás len umocnia pocit, ako by ste sa ocitli medzi starými známymi. Štedrí Moravania vám radi pripravia chutné špeciality alebo sa pri vás spontánne pristavia a dajú sa do reči. V nejednej moravskej reštaurácii si tiež vychutnáte príjemnú atmosféru s milými ľuďmi, pri cimbalovej hudbe a tradičnom jedle s pohárom českého pivka alebo lahodného vínka v ruke.

tradicie-juzna-morava
Ukážka z jazdy kráľov – krásnej tradície Južnej Moravy (Foto: ceskoslovensko.cz)

morava-juzna-priroda

TIP: Medzi tradičné špeciality, ktoré nesmiete vynechať, patria moravské koláče plnené tvarohom, slivkami, či orechmi. Z mäsových jedál je to bravčový moravský vrabec či znojemský guláš.
moravské-koláče
Tradičné moravské koláče (Zdroj: chalupnikovi.com)
znojemský-guláš
Tradičný znojemský guláš (Zdroj: javkuchyni.cz)

Kto neochutnal víno, akoby na Morave nebol

A že vzácny mok by ste si mali na Morave dopriať, o tom nie je pochýb. Naopak, hriech by bol ho neochutnať. Nekonečné vinice sa tiahnu krajinou a lákajú milovníkov vína, ale aj príležitostných konzumentov vína podľahnúť pokušeniu a poštekliť chuťové poháriky. Práve tu sa rozprestiera takmer 96% plochy všetkých registrovaných viníc v Českej republike, čo z Moravy robí najväčšiu vinohradnícku oblasť našich susedov. Fajnšmekri ocenia najmä jemné a harmonické červené vína, odnepamäti spojené s juhomoravským krajom.

juzna-morava-vino

V cyklistickom sedle

Tí, ktorí preferujú aktívny pohyb, si určite vychutnajú krásy krajiny zo sedla bicykla. Cyklotrás je na Morave naozaj neúrekom, stačí si len vybrať: z tých po blízkom okolí, z vinárskych cestičiek alebo náročnejších cyklotrás. Idylickú krajinu často lemujú kaplnky či veterné mlyny a pohľad na typické upravené moravské dedinky. Medzi najkrajšie a vyhľadávané cyklotrasy patrí 1200 km sieť vinárskych cestičiek od Znojma až po Uherské Hradiště, ako aj malebná príroda v Národnom parku Podyjí, Moravskom krase, Drahanskej vrchovine a Ždánickom lese.

cykloturistika-morava

Športy všetkého druhu

Okrem cyklistiky je Morava vyhľadávaná aj kvôli agroturistike. Aj pohľad z konského sedla má niečo do seba. Ak nie ste aktívny jazdec, v mnohých jazdeckých kluboch po celej Morave môžete absolvovať základný kurz, ktorý ukončíte jazdou na koni vo voľnej prírode. Verte nám, že hodiny venované tomuto športu nikdy neoľutujete.

jazda-na-koni

Ak máte ku koňom predsa len rešpekt kvôli ich majestátnej veľkosti a šport si užívate radšej „na vlastných nohách“, upriamte svoju pozornosť aj na iné lákadlo – golf. Dôvody, prečo ho vyskúšať, sme vám už predstavili. Príroda Moravy je na to ideálnym miestom.

Naplánujte si výlety

Morava je jedinečné miesto, v ktorom každý nájde to svoje. Skvostné hrady a zámky vám odhalia svoje tajomstvá, preto pri vašich potulkách nevynechajte vychýrený Lednicko-valtický areál alebo Hrad Špilberk. Nahliadnuť do histórie a vydať sa po stopách našich predkov vám zase umožní Moravské zemské múzeum, ktoré ukrýva vzácne exponáty z obdobia lovcov mamutov. Absolútnym skvostom v múzeu je slávna Věstonícka venuše – najstarší umelecký predmet z keramiky na svete. Naše tipy na výlet dopĺňa historické mesto s moderným duchom – Brno, ktoré ponúka množstvo kultúrnych príležitostí aj možností zabaviť sa.

Náš TIP: Rodinný výlet na Moravu si môžete spraviť v ktoromkoľvek ročnom období. Skvelou správou je, že dovolenka vás môže vyjsť výhodne, ak sa poobzeráte po tom správnom ubytovaní. Odporúčame vám upriamiť svoju pozornosť na hotely a ubytovania, ktoré ponúkajú zľavy prostredníctvom vernostných programov. Ideálny rezort, v ktorom nájdete voľnočasové aktivity pre všetky vekové kategórie je hotel Kaskáda v Golf Resorte Brno, v ktorom sa okrem iného konajú ochutnávky vína a hostia majú možnosť využiť ochutnávku aj vo vlastnej vínnej pivničke. Najvýhodnejšie ponuky ubytovania nájdete vždy prostredníctvom priamej rezervácie a vernostnému programu Gopass.