S prilbou, čelovkou a v ochrannom odeve: navštívte Jaskyňu mŕtvych netopierov

0
4321
jaskyna-mrtvych-netopierov

Trpíte klaustrofóbiou? Ak ste odpovedali „nie“, z tohto článku si pravdepodobne odnesiete inšpiráciu na najbližší výlet (ale veríme, že aj vy, ktorí ste odpovedali „áno“, prehodnotíte svoju fóbiu). Ak máte radi jaskyne a priali by ste si zažiť špeciálnu adrenalínovú návštevu tohto podzemného výtvoru prírody, váš najbližší výlet je jasný – Jaskyňa mŕtvych netopierov, jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa na Slovensku, v ktorej sa na pár hodín zmeníte na profesionálneho speleológa (teda aspoň výzorom určite).

jaskyna-mrtvych-netopierov
(Foto: Martin Szunyog, Recshot)

Prečo práve názov „Jaskyňa mŕtvych netopierov“? Odkryme rúško tajomna

Názov tejto jaskyne, ktorá leží v Nízkych Tatrách rovno pod ich najvyšším štítom – Ďumbierom, je trošku strašidelný a (bohužiaľ) nie je metaforou. Jej chodby sú takmer celé posiate kostričkami netopierov, pričom vek niektorých sa odhaduje na neuveriteľných 4000 až 6000 rokov. Zaujímavosťou však je, že sa tu našli aj kostrové pozostatky iných zvierat – kún, medveďov, dokonca takých, ktoré sa v jaskyniach prirodzene nevyskytujú, ako napríklad kôz.

Tu sa naskytá otázka, prečo je tu tak veľa kostrových pozostatkov? Rúško tajomna nám pomohol poodkryť profesionálny speleológ Tomáš Lanczos: „V jaskyniach, kde zimujú početné kolónie netopierov, sa bežne dajú nájsť roztrúsené kosti netopierov. Tie sa tam nahromadia v dôsledku prirodzeného úhynu počas dlhého časového úseku. Podobne je to aj s medveďmi a inými zvieratami, ktoré hľadajú úkryt alebo v nej zimujú.“ Čo však kostry iných zvierat? Nenašli cestu von a jaskyňa ich navždy pohltila? „Kozy sa tam mohli dostať ako zavlečená korisť predátorov alebo tam mohli spadnúť cez priepasť,“ dodáva jaskyniar.

kostricky-jaskyna-mrtvych-netopierov

TIP: Jaskyňa má priemernú teplotu 3,5 °C, avšak niektoré zaľadnené časti dosahujú celoročný priemer len 1 °C. Navyše, prúdenie vzduchu pocit chladu znásobuje, preto je teplé oblečenie nutnosťou. Okrem toho však určite i pevná obuv a aspoň nejaká fyzická zdatnosť.

jaskyna-mrtvych-netopierov

Na svoje si prídu deti aj adrenalínoví športovci. Ako je to možné?

Keď sa vyberiete do Jaskyne mŕtvych netopierov, zistíte, že máte na výber z troch trás. Trasa A je najjednoduchšia, ale nie tak ako zvyčajné prehliadky jaskýň – je dlhá 1 km, osvetlená a je charakteristická predovšetkým svojimi skalnými chodníčkami a oceľovými lanovými isteniami. Absolvovať ju môžu aj deti od 8 rokov.

jaskyna-mrtvych-netopierov

Trasa B nesie pracovný názov „speleotreking“ a vyžaduje už aj skúsenosti s lezením a pohybom vo vysokohorskom teréne. Nuž a C, to už je naozaj len pre tých s pokročilými zručnosťami, pretože jaskynný terén je náročný – úzke chodbičky, nízke stropy, hlboké priepasti, minimálne tri hodiny plazenia, búchania si hlavy. Nech sa vydáte na ktorúkoľvek, nahodíte sa do speleologického odevu s prilbou a pravou banskou čelovkou a ešte istiace lano a karabína k tomu – no hotový speleológ. Do budúcna sa pracuje aj na štvrtej trase D, ktorej cieľom bude Bystrický dóm v hĺbke 180 m, priestor väčší ako futbalové ihrisko, ktorý je pre návštevníkov zatiaľ neprístupný.

jaskyna-mrtvych-netopierov

TIP: Pred tým, ako sa vyberiete do Jaskyne mŕtvych netopierov, sa telefonicky alebo e-mailom objednajte. Jaskyňa je prvé dva mesiace v roku zatvorená, v júli a auguste ju môžete prebádať každý deň okrem pondelka – vstupy sú o 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodine. V obdobiach marec – jún a september – december je prístupná len cez víkend. Minimálny počet osôb na jeden vstup do jaskyne sú štyri osoby.

jaskyna-mrtvych-netopierov

A ešte malý návod, ako do tejto unikátnej jaskyne trafíte

Návštevu tejto jaskyne chtiac-nechtiac spojíte aj s hodinovou túrou – k vstupnej chate totiž nevedie cesta pre autá. Asi najlepšie sa k nej dostanete trasou od Trangošky (z križovatky za obcou Bystrá, neďaleko Podbrezovej), kde je nad rovnomenným hotelom parkovisko. Tam necháte auto a šliapete po zelenom turistickom chodníku, ktorý vás zavedie k smerovníku a ten vás naviguje k vášmu cieľu.

Pozn.: Hľadajte malú chatku prilepenú na príkrom kopčeku.

TIP: Jaskyňa má prívlastok ekologická, pretože umelé zásahy v podzemí sa v rámci sprístupňovacích prác robia veľmi šetrne a iba v najnutnejšom rozsahu.

https://www.instagram.com/p/Bm9JxD0l7vA/

Tak čo? Navnadili sme vás?