Observatórium na Lomnickom štíte o unikátoch hviezdnej oblohy

Kto navštívil Tatry, môže smelo tvrdiť, že je to jedinečné miesto plné nezabudnuteľných momentov. Tie najkrajšie zážitky nečakajú na návštevníkov iba v jednotlivých mestských častiach a na turistických chodníkoch, ale tiež vo výške niekoľkých tisícok metrov. Napríklad úchvatné čaro hviezdnej oblohy v spojení s dych berúcimi výhľadmi zažijete priamo na Lomnickom štíte hneď niekoľkými spôsobmi.

lanovka-lomnicky-stit-vysoke-tatry
Lanovka na Lomnický štít

Odvážna stavba na Lomničáku

História observatória na Lomnickom štíte siaha do roku 1957, kedy vznikla iniciatíva pozorovať slnečnú korónu a kozmické žiarenie. Keďže takéto pozorovania si vyžadujú veľkú nadmorskú výšku, voľba padla na Lomnický štít. Prvé pozorovanie špeciálnym prístrojom – korónografom – prebehlo o päť rokov neskôr. Astronomický ústav nebol na začiatku rozdelený na tri oddelenia, tak ako ho poznáme dnes. V súčasnosti sa vedci zameriavajú na výskum slnečnej fyziky, medziplanetárnej hmoty a hviezdnej astrofyziky. Observatórium patrí nepochybne medzi svetové rarity, pretože ako v jednom z mála v ňom prebieha systematický výskum emisných čiar Slnka.

observatorium-lomnicak-vysoke-tatry
Budovanie observatória v roku 1955 (Foto: Igor Ľudma)

observatorium-lomnicak-vysoke-tatry
Observatórium dnes

Prehliadka observatória len výnimočne

Zvyčajne dvakrát do roka organizujú vedci na Lomnickom štíte a na Skalnatom plese pre verejnosť deň otvorených dverí, keď môže každý nazrieť do priestorov najvyššie položeného observatória na Slovensku a v prípade dobrej viditeľnosti uvidieť prístrojmi hviezdnu oblohu zblízka. Termíny sú zverejnené vopred na webovej stránke Astronomického ústavu SAV. Mimo týchto dní je observatórium pre návštevníkov zatvorené, vo výnimočných prípadoch môžu do observatória vstúpiť návštevy s povolením riaditeľa ústavu. Tretie sídlo vedcov v Starej Lesnej je sprístupnené rovnako počas dní otvorených dverí a navyše počas Týždňa vedy a techniky.

observatorium-lomnicak-vysoke-tatry

observatorium-lomnicak-vysoke-tatry

 

Zaujímavosť: Lanovka zo Skalnatého plesa na Lomnický štít bola prvýkrát spustená v decembri 1941.

Prežite noc pod hviezdami

Observatórium nie je jediné miesto na Lomnickom štíte, vďaka ktorému budete mať hviezdy ako na dlani. Vyvezte sa na štít pohodlne lanovkou a užite si čaro nočnej oblohy viditeľnej voľným okom pri ubytovaní v pokojnom horskom prostredí. Prenocovanie v najvyššie položenej izbe v strednej Európe bude pre vás zážitkom, na aký sa nezabúda. Noc na Lomnickom štíte je rovnako výborným tipom na darček k narodeninám alebo k výročiu.

ubytovanie-lomnicky-stiti-vysoke-tatry

Tip: Na druhom najvyššom vrchu Tatier zažijete tie najkrajšie výhľady. Z izby Classic uvidíte týčiace sa končiare Pyšného štítu, Ľadového štítu, Oravskej priehrady, Babej hory, v izbe Comfort vás očarí panoráma Belianskych Tatier, Jahňací štít, Vidlový hrebeň a Kežmarský štít.

ubytovanie-lomnicky-stiti-vysoke-tatry