Nefcerka – zakázaná dolina so skrytými pokladmi

0
1880

Nedotknutá dolina Nefcerka oplýva krásou, akú môže Slovensku závidieť celý svet. Žiaľ, aj my, domáci, môžeme prírodný skvost obdivovať iba z fotiek. Nazrite s nami do doliny, do ktorej inak nesmie vstúpiť ani noha, a odhaľte jej tajomstvá.

Na území doliny je vyhlásený 5. stupeň ochrany a Nefcerka je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Kôprová dolina. Územie divokej doliny je natoľko vzácne, že vstup do nej majú okrem turistov zakázaný aj certifikovaní horolezci. Z dôvodu ochrany vzácnej prírody vás preto prosíme, aby ste sa o tajnú návštevu doliny nikdy nepokúšali 🙂

nefcerka-dolina-vysoke-tatry

Tri vodné klenoty

Spomínaná Nefcerka je vlastne jednou z bočných dolín známejšej Kôprovej doliny. Síce má dĺžku len tri kilometre, na jej konci sa nachádzajú tri vodné poklady, Terianske plesá: Malé Terianske pleso, Vyšné a Nižné. Práve z posledného z nich vyteká Nefcerský potok, ktorý vytvára pôsobivý Kmeťov vodopád. So svojimi 80 metrami by ste na Slovensku len márne hľadali vyšší. Cesta k nemu vedie po chodníku z Podbanského alebo z Troch studničiek.

nizne-terianske-pleso-vysoke-tatry
Nižné Terianske pleso
Tip: Tichá dolina Nefcerka je domovom vzácnych živočíchov obľubujúcich pokoj – kurovitých vtákov, dravých vtákov a sov. Z drevín tu rastie jarabina vtáčia alebo zemolez čierny.
vysne-terianske-pleso-vysoke-tatry
Záver doliny Nefcerka a Vyšné Terianske pleso

Neporušený prales

Pred zrakmi ľudí je v doline ukrytý skutočný skvost – zachovalý limbový les, pričom málokto tuší, že ide o stredoeurópsky unikát. Tiahne sa od západných svahov Vyšnej priekopy cez Škaredý žľab, Nefcerku až po južné svahy Hrubej kopy. Odborníci odhadujú, že najstaršie limby na tomto území rastú približne 1000 rokov, najmladšie z nich „iba“ 500.

nefcerka-dolina-vysoke-tatry

Vedeli ste, že: Kmeň najhrubšej limby v pralese dosahuje 450 cm.
nefcerka-prales
(Foto: Maroš Peiger)

Keďže sa do Nefcerky nedostanete, zakázanú krásu môžete obdivovať aspoň z diaľky. Najlepšie výhľady na dolinu sa vám naskytnú z vrcholu Kriváňa. Ďalšou možnosťou, ako sa k Nefcerke priblížiť, je naplánovať si túru do Kôprovej doliny, ktorá je na rozdiel od Nefcerky prístupná.

nefcerka-prales
(Foto: Maroš Peiger)

Zapamätajte si:

  • Dolina Nefcerka je prísne chráneným územím, na ktorom sú zakázané turistické aktivity.
  • Tichá oblasť doliny je domovom dravých vtákov, kurovitých vtákov a sov.
  • V hornej časti Nefcerky leží Nižné Terianske pleso, z ktorého vyteká Nefcerský potok. Ten vytvára Kmeťov vodopád.
  • V doline rastú zachovalé približne tisícročné limbové pralesy.

Titulná foto: Andrej Barát, Pravda – Tichá dolina v blízkosti Nefcerky