Hrad, vila alebo atómový kryt? V Brne môžete navštíviť všetky tieto stavby

0
1208
brno-spilberk-atomovy-kryt-vila

Keby si môžete vybrať, kde budete bývať, volili by ste historický stredoveký hrad alebo vilu, v ktorej sa prepisovala história či pomyslenú tretiu možnosť, atómový kryt? Takúto všakovakú a unikátnu kombináciu na jednom mieste, v jednom meste, by ste hľadali len ťažko, v Brne však môžete navštíviť každú z načrtnutých stavieb a v jednej z nich skutočne aj pobudnúť pár nocí. V ktorej?

brno

Hrad Špilberk – pevnosť s podzemnými chodbami a najkrutejším žalárom

Dominantou Brna je bezpochyby hrad (a pevnosť zároveň) Špilberk, ktorý je obzvlášť počas víkendov obľúbeným miestom domácich s deťmi, so psíkmi či na bicykloch, ktorí strávia nedeľu prechádzkou parkom pod hradom, až sa dostanú hore na kopec, na ktorom sa tento hrad z 13.storočia týči, a z ktorého je výborný výhľad na mesto a aj na jeho signifikantnú pamiatku, Katedrálu Sv. Petra a Pavla  – skrátka super miesto pre krásne panoramatické zábery. A nielen na to- hrad je otvorený pre verejnosť, je v ňom múzeum, pri prehliadke ktorého si na svoje príde asi každý – súčasťou stálych výstav sú historické expozície, od stredoveku až po modernu, galérie obrazov, technické artefakty, ale i rozhľadňa či baroková lekáreň.

hrad-spilberk

Za zmienku rozhodne stoja kasematy, teda podzemné chodby, ktoré slúžili ako úkryt pre vojakov v dobe obliehania (mimochodom, Špilberk nebol nikdy dobytý) a neskôr sa z nich stal žalár, ktorý je dodnes považovaný za najkrutejší zo všetkých, ktoré existovali v Európe. Stráviť noc v komnatách na hrade by ste asi neodmietli, no v kasematách, to je už iné kafe – v minulosti sa v studených miestnostiach bez okien, bez kúrenia, tlačilo na jednej drevenej, šikmo naklonenej doske aj 13 väzňov s okovami okolo členkov (asi tušíte, prečo bola drevená „posteľ“ naklonená).

kasematy-spilberk

TIP: Kasematy, ako i Špilberk samotný, sú opradené poverami o Václavovi Babinskom, českom lúpežníkovi, ktorému sa vraj zo žaláru podarilo ujsť, a to vraj niekoľkokrát. Po tejto legendárnej postavičke pomenovali aj kaviarničku v areáli hradu, ktorá má útulný interiér, milú terasu a servíruje chutné polievočky či horúce kakao s marshmalow, ktoré poteší oko i chuťové bunky.

spilberk-hrad

kaviaren-spilberk

Zo Špilberku stačí zliezť a ste v unikátnej stavbe – atómovom kryte 10-Z

Ak túžite po zážitkovom pobyte, bunker 10-Z je postavený, alebo skôr vyhĺbený, presne pre vás – nielenže sa ním môžete prejsť a vypočuť si komentovanú prehliadku, posedieť si v mliečnom bare Marcela Ihnačáka a dať si poctivý parížsky šalát, utopenca či turka z autentických šálok a popritom sledovať dobový dokument o tom, ako postupovať pri nukleárnej katastrofe – môžete tu dokonca aj spať. V tomto atómovom kryte rovno pod hradom Špilberk však nečakajte žiadny luxus – spí sa na železných posteliach s tenkým matracom, vo vojenskom spacáku, nekúri sa, v sprchách voda tečie len keď potiahnete za retiazku, no práve vďaka tomuto je to nezabudnuteľný zážitok. Chodby krytu ponúkajú množstvo zaujímavostí – človek zostane až zaskočený (ale príjemne).

atomovy-kryt-brno

TIP: Len pár minút pešo od bunkru sa nachádza Katedrála Sv. Petra a Pavla, ktorej monumentálnosť a prepracovanosť vyráža dych a od nej je to potom len na skok na Zelný trh „Zelňák“ či ku kurióznym hodinám zvláštneho tvaru, z ktorých navyše len tak ľahko aktuálny čas nezistíte.

atomovy-kryt-brno2

atomovy-kryt-brno

A trojicu absolútne raritných stavieb Brna uzatvára Vila Tugendhat

Vila Tugendhat, ku ktorej sa z Námestia Slobody dostane pešo za 20 minút, je označovaná za stavbu, ktorá určila nové miery moderného bývania a patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry. Dôvodov, prečo by tu chcel človek stráviť pár dní a nocí, môže byť viacero – jedným je už samotný fakt, že ide prevratné dielo funkcionalizmu zapísané do svetového dedičstva UNESCO, z pohľadu filmového turizmu ide o miesto, kde sa natáčal napríklad americký film Hannibal: Zrodenie zla či najnovšie Sklenená izba, no a pre Slovákov i Čechov je to miesto s vysokou historickou hodnotou, keďže práve v záhrade tejto vily bola podpísaná zmluva o rozdelení Československa.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat

TIP: Brno a jeho okolie ponúka bohaté aktivity na trávenie času. Pokiaľ máte radšej pokojnejšie, prírodné prostredie a chcete počas návštevy Brna prenocovať mimo rušného mesta, máme pre vás špeciálny tip. Bonus navyše je možnost zahrať si golf. Neďaleko od Brna sa nachádza golfový rezort Kaskáda. Prenocovať tu môžete dokonca za zvýhodnené ponuky vďaka vernostnému programu Gopass.

hotel-kaskada-golf

Tak čo? Naplánujete si tour po týchto unikátnych stavbách a miestach v ich okolí?