Cvičenie jógy má väčší účinok v pokojnom prostredí Tatier. Presvedčte sa

Zatvoríte oči. Hlboký nádych, výdych. Svet okolo vás sa v okamihu spomalí. Vnímate len seba, svoje fyzické a psychické telo, no možno aj čosi viac, čo zatiaľ neviete pomenovať. Ak ste už vyskúšali magické účinky jogy, asi viete, o čom hovoríme. Prečo však jogový zážitok neposunúť na ešte vyšší level? So sviežim dotykom vetra na koži a vôňou borovicového ihličia v nose!

Nehovoríme však len o blížiacich sa Vianociach a záplave rozžiarených stromčekov, ale o benefite cvičenia na zdravom horskom vzduchu v obklopení prírody, keď sme v kontakte so všetkými jej silami a živlami. A kde nájdeme magickejšie a silnejšie spojenie ako v našich milovaných Tatrách? Ak fandíte joge a len cvičenie v štúdiu vám nestačí, tu je pár tipov, ako zažiť viac.

joga-v-tatrach-v-zime-vysoke-tatry

Dýchanie

Joga vonku ponúka veľa možností – pre nebojácnych a fyzicky zdatných jogínov, začínajúcich jogínov či jogínov introvertov. Možno to neviete, ale joga, to nie je len cvičenie na podložke. Jogu si totiž môžeme previesť do každodenného života aj prostredníctvom meditácie alebo „obyčajného“ dýchania, ktoré je v skutočnosti jej alfou a omegou. Účinky týchto praktík si preto môžeme vychutnať aj počas prechádzky po čoskoro zasnežených tatranských chodníčkoch či počas meditácie na tichom mieste v lese.

dychanie-joga-vysoke-tatry

Do tajov pránajámy, teda vedomého usmerňovania dychu, vás určite radi zasvätia v jogovom štúdiu, prípadne skúste návody na Youtube. Na osvojenie si meditácie dnes existuje aj množstvo mobilných aplikácií, ktoré vám pomôžu na chvíľu vypnúť aj počas práce. Účinky týchto praktík sú blahodarné pre vaše telo aj dušu. Pravidelnosťou sa prečistíte, odbúrate stres či zvýšite obranyschopnosť organizmu. A čo potom, keď vymeníme vydýchaný a zaprášený vzduch v jogovom štúdiu či doma za ten horský z pľúc Tatier? Rozprávka!

Pohyb

Základný kameň jogy sme si už položili, teraz je čas rozhýbať svaly. Práve to s blížiacou sa lenivou zimou potrebujeme viac, než sme si ochotní pripustiť. Popri pravidelnom precvičovaní doma je blahodarné rozhýbať sa najmä na vzduchu a dodať telu kyslík, ktorého máme často nedostatok. Práve joga nám pomôže v rozprúdení krvi do tela a v skutočnosti nás zahreje lepšie ako ten najsilnejší punč na vianočných trhoch.

joga-v-tatrach-vysoke-tatry

Čo tak skúsiť nabrať odvahu a zacvičiť si vonku na nejakom pokojnom mieste, ktoré teraz pre turistov nie je natoľko zaujímavé? Stačí vám teplejšie oblečenie, ak sa nechcete zašpiniť, tak aj podložka, a štipka silnej vôle. Na začiatok skúste svoju obľúbenú zostavu alebo len pár pozdravov slnku alebo mesiacu. Čoskoro však zaručene budete chcieť viac. Keď pocítite silu dotyku so zemou, stromom, tatranským vzduchom či horským slnkom, joga v štúdiu bude pre vás už len plánom B.

Harmónia

Nezlomní jogíni a otužilci si radi zacvičia aj v 20-centimetrovom snehu, no tým ostatným vždy padne vhod príjemne teplé útočisko. Netreba sa pritom vôbec vzdialiť od našej tatranskej lokality. Harmonické miesto nájdeme napríklad v Demänovskej doline v Hoteli Tri studničky. Už jeho názov znie magicky, a skutočne, toto miesto si získalo srdcia mnohých ľudí vyznávajúcich jogu a zdravý životný štýl.

joga-hotel-tri-studnicky-nizke-tatry

V skutočnosti to nie je len taký hocijaký hotel, ale zatiaľ jediný feng šuej hotel na Slovensku. Nielenže si tu zacvičíte a zrelaxujete, ale pochutíte si aj na jedlách z lokálnych a bio surovín. Zažijete priestor nabitý pozitívnou energiou a pocítite v ňom živly tatranskej prírody – kameň, drevo a tiež vodu. V lete sa na ňu naladíte pri potôčiku Demänovky, v zime v príjemnom wellness centre a čoskoro aj na zjazdovke v blízkej Jasnej. Každý si príde na svoje. A my, moderní jogíni, najradšej spojíme všetko dokopy! Pretože veci predsa majú byť v harmónii.

hotel-tri-studnicky-joga-nizke-tatry

Namasté 🙂