Zdolávame štíty Tatier #3: Kriváň – symbol slovenských sŕdc

Ak by sa na území Slovenska nachádzal kopec, ktorý by nebolo treba snáď nikomu predstavovať, bol by to nepochybne Kriváň. Notoricky známy tatranský štít však nie je výhradne turistickým vrcholom a počas krátkej národnej histórie si v srdciach množstva hrdých Slovákov a Sloveniek vyslúžil aj status neochvejného národného symbolu.

pasmo-lesa-krivan-vysoke-tatry
Pásmo lesa pod Kriváňom

Pre mnohých sa stal dokonca symbolom Tatier, a teda symbolom toho, čo je na Slovensku krásne, čo nepodlieha času ani trendom. V tomto smere sa naozaj niet čomu čudovať; ide totiž o jeden z najvyšších a najľahšie rozpoznateľných vrcholov Vysokých Tatier. Jeho zakrivený končiar (ktorému vďačí za svoje rýdzo slovenské meno) je totiž viditeľný zo vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov a jeho silueta je jednoducho rozpoznateľná z väčšiny svetových strán.

Nebojte sa výzvy

Veľkej obľúbenosti turistov sa teší hneď z viacerých dôvodov. Vyjsť na jeho vrchol znamená dosiahnuť výšku takmer 2500 metrov nad morskou hladinou, pričom k tomuto výkonu stačí sledovať oficiálne značený turistický chodník, ba dokonca tu nie je treba takmer žiadne horolezecké vybavenie (s výnimkou kvalitnej obuvi, za ktorú sa vám vaše chodidlá na konci dňa iste poďakujú). Tým však zoznam predností Kriváňa zďaleka nekončí, ide totiž o relatívne technicky jednoduchý výstup, ktorý s úsmevom na tvári mnohokrát zdolávajú aj deti.

trasa-z-troch-studniciek-krivan-vysoke-tatry
Trasa z Troch studničiek

Majte na zreteli, že nejde o prechádzku v parku, preto tak, ako aj iné hory, ani Kriváň netreba podceňovať. Ak však patríte k aktívne žijúcim ľuďom a pohyb vám nie je cudzí, prijmite výzvu a na vrchol tohto krásneho kopca sa určite vydajte. Kriváň sa totiž v neposlednom rade pýši jedným z najkrajších slovenských výhľadov.

V jednoduchosti býva krása

K ďalším nesporným výhodám výstupu na Kriváň patrí aj fakt, že k vrcholu vedú iba dva varianty trás, ktoré sa napokon na rázcestí v žľabe pod Kriváňom zbiehajú do jedinej hrebeňovej línie končiacej na vrchole. Ide teda o výstupovú trasu, z ktorej prakticky nie je možné odbočiť, a tak sa nemusíte báť, že by ste zablúdili.

trasa-hrebenom-krivan-vysoke-tatry
Trasa hrebeňom

Zo Štrbského plesa

Prvý variant je z orientačného hľadiska mierne náročnejší. Začína sa totiž na Štrbskom plese starou známou červenou značkou označujúcou Tatranskú magistrálu, ktorá vás privedie k Jamskému plesu. Tu zmeníte červenú trasu magistrály na modrú a pokračujete veľmi pekne viditeľným chodníkom skrz pásmo lesa a kosodreviny priamo k rázcestiu pod Kriváňom. Ďalej pokračujete nezmenenou modrou farbou po hrebeni až na vrchol. Na trase takmer desiatich kilometrov zdoláte zhruba 1300 výškových metrov, čo okrem iného znamená, že stúpanie je naozaj mierne a v dobrom počasí sa tohto výstupu naozaj netreba obávať. Zo Štrbského plesa by nám cesta týmto úsekom nemala trvať viac než päť hodín.

vrchol-v-oblakoch-krivan-vysoke-tatry
Vrchol Kriváňa v oblakoch

Z Troch studničiek

Druhý, orientačne jednoduchší a o hodinu kratší variant vás bez akejkoľvek zmeny smeru privedie zelenou značkou z parkoviska Tri studničky výrazným chodníkom k rázcestiu pod Kriváňom zhruba do troch hodín a pokračuje ako modro značený chodník opísaný v predošlom variante zhruba ďalšiu hodinu až na vrchol. Od tohto spoločného bodu vás delí od vrcholu asi hodina o niečo serióznejšej, výhradne skalnej turistiky po hrebeni jedného z krivánskych ramien.

skalne-pole-pod-vrcholom-krivan-vysoke-tatry
Skalné pole pod vrcholom

Sledujúc modro značený turistických chodník teda vyrazte skalným poľom výrazne ošúchaných skál, ktoré sú dôkazom masovosti tohto výstupu a v neposlednom rade aj zárukou toho, že ste na správnej ceste k vrcholu. Prevýšenie je nižšie ako 1350 metrov a zdoláte ho na trase dlhej zhruba päť a pol kilometra. Je dávkované do mierne strmých svahov a zväčša je zmiernené serpentínami hlavne v pásme kosodreviny.

trasa-kosodrevinou-krivan-vysoke-tatry
Trasa kosodrevinou

Panoráma ako žiadna iná

V poslednej hodine výstupu skalným poľom, ktorý sme opísali vyššie, vás výstup odmení neskutočnými pohľadmi na zvyšok Tatier a vyvrcholí pri drevenom dvojkríži – dominante vrcholu. Posledné kroky výstupu vás však ešte preveria krátkym, no relatívne strmým žľabom, v ktorom si väčšina z vás pomôže v napredovaní aj rukami.

posledne-kroky-vrchol-krivan-vysoke-tatry
Posledné kroky k vrcholu

Keďže je Kriváň pomyselnou bránou tesne za hranicou Západných Tatier a vstupom do Vysokých Tatier, niet divu, že sa z jeho vrcholu vo výške 2494 metrov nad hladinou mora pred vami vyníma snáď každý vrchol zvyšku Vysokých Tatier.

panorama-vysoke-tatry-na-dlani-krivan
Panoráma – Vysoké Tatry na dlani

V prvej línii sa pred vami týči menej známy Kozí hrebeň nasledovaný Soliskovým hrebeňom, výrazným hrebeňom Bášt, Satanom a Patriou. Do panorámy sa pridávajú v neposlednom rade aj dôverne známe siluety Končistej, Gerlachu, Vysokej a Rysov, no a v diaľke sa dokonca čnie aj vrchol Lomnického štítu, ktorého observatórium na seba často v slnečnom počasí upozorňuje zlatistým odleskom. Pohľad na vrcholy Tatier nie je snáď zo žiadneho iného vrcholu takou ucelenou a dramatickou panorámou ako priamo z vrcholu Kriváňa. Možno práve výhľady budú dôvodom, prečo sa turisti každého veku, pohlavia a národnosti na tento nádherný štít radi vracajú, a možno sú aj dôvodom, vďaka ktorému si mnohí začínajúci turisti vyberajú tento vrchol ako svoj prvý.

vrchol-krivana-vysoke-tatry-krivan
Vrchol a slávny dvojkríž

Ak je teda práve tento vrchol vaším prvým alebo je prvým tatranským vrcholom vašich detí, do Tatier sa nepochybne zamilujú, a tak ako i vám, aj im sa budú tieto výhľady len veľmi ťažko opúšťať – o tom niet žiadnych pochýb.

zostup-na-tri-studnicky-krivan-vysoke-tatry
Zostup na Tri studničky

Žiaľ, z každého vrcholu skôr či neskôr musíte zostúpiť, a tak sa vydajte známymi trasami späť do nášho východiskového bodu. Či už je to vo vašom prípade Štrbské pleso, alebo Tri studničky, zostup netrvá dlhšie než štyri hodiny, a to ani tým najpomalším. Tak či onak, výstup na vrchol je označovaný ako celodenná turistika s celkovou dĺžkou od 10 do 20 kilometrov (v závislosti od zvolenej trasy). Odporúčame teda vyraziť skoro ráno, dostatočne oddýchnutí a s primeranou zásobou vody. Zvyšok ostáva iba na vás. Veľa šťastia 🙂

Text a foto pre Travelcase: Martin Balko