Zdolávame štíty Tatier #2: Gerlach – siahnite si na dno svojich síl

Snáď každý človek si počas života stanovuje rôzne ciele, vrcholy, ktoré nás neustále ženú vpred. Či už snívame o návšteve exotickej krajiny, ktorá nás odjakživa fascinuje, alebo len túžime objavovať doposiaľ skryté krásy Slovenska, je prirodzené, že naše nároky rastú a časom je každý dosiahnutý vrchol príliš malý. Chceme viac. Patríte aj vy k tým, ktorí svoje dobrodružstvá neustále posúvajú?

Ak navyše patríte aj k tým, ktorí nazývajú hory svojím druhým domovom, existuje jedno miesto, ktoré sa týči nad všetkými ostatnými. Vyššie sa už ísť nedá, aspoň na Slovensku nie. Znie to ako opis miesta, na ktorom skrátka musíte aspoň raz v živote byť? Ak súhlasíte, pridajte sa k nám, naša ďalšia zastávka – Gerlachovský štít.

gerlach-zapadna-stena-vysoke-tatry
Západná stena Gerlachovského štítu

Plán cesty

Východiskovým bodom pre dve najdostupnejšie z množstva trás vedúcich priamo na „strechu“ Slovenska je križovatka turistických trás neďaleko Velického plesa vo Velickej doline. Tu sa nám ponúkajú rôzne možnosti ako sa k Velickému plesu dostať.

Jednou z možností uľahčenia výstupu je objednávka sprievodu u jedného z horských vodcov, ktorí majú zväčša prístup na parkovisko horského hotela neďaleko Velického plesa. Vstup na toto parkovisko je limitovaný a dostupný len pre vozidlá správy národného parku, pre hostí hotela a pre tých, ktorí disponujú potrebným povolením. Na toto parkovanie by ste však v prípade, že nechcete využiť služby hotela alebo horského vodcu, mali pod hrozbou vysokej pokuty radšej zabudnúť. Odporúčame preto využiť turistický chodník, ktorý vás bude stáť len zhruba 90 minút mierneho stúpania po zelenej značke vedúcej priamo z parkoviska neďaleko hlavnej cesty v Tatranskej Polianke.

velicke-pleso-vysoke-tatry
Velické pleso

Ak ste sa predsa len rozhodli vydať ťažšou cestou bez vodcu, odporúčame nepodceniť tento výstup a osloviť kohokoľvek, kto už na vrchole Gerlachu stál a je ochotný vám s výstupom pomôcť. Určite sa do výstupu bez potrebných znalostí nepúšťajte sami, vysokohorský terén je totiž na mnohých miestach ťažko čitateľný a strata správnej trasy môže viesť k tragickým koncom.

Normálka

Či už vaše kroky sprevádza horský vodca, alebo ste zverili svoj osud do rúk inej skúsenej osoby, pri výstupe na Gerlach si môžete vašu trasu zvoliť hneď z niekoľkých dostupných. Ťažšie a časovo náročnejšie trasy vedú spravidla cez Zadný Gerlach, na ktorý vás privedie výstup Tatarkovou próbou alebo Martinovou cestou – Martinkou, začínajúcou už v Litvorovom sedle. Jednoduchšie trasy vedú Velickou alebo Batizovskou próbou, ktorá sa spravidla používa ako zostupová trasa pre všetky dostupné cesty. Odporúčame výstup snáď najznámejšou a najmenej náročnou cestou nazývanou aj „normálka“.

Pod rúškom noci

Z mnohých dôvodov odporúčame začať túru už veľmi skoro ráno, a to ešte pred východom slnka. Jedným z hlavných dôvodov je počasie, ktoré sa spravidla zhoršuje tesne pred obedom, naopak rána bývajú na štítoch odmeňované panorámami bez akejkoľvek oblačnosti a skvelou viditeľnosťou.

pod-kvetnicovou-vezou-vysoke-tatry
Pod Kvetnicovou vežou

Cestou najmenšieho odporu si teda aj my vyberáme „normálku“, ku ktorej sa bez väčších problémov dostávame po odbočení zo zeleno značenej turistickej trasy začínajúcej pri Velickom plese. Výstup od plesa ozvláštňuje zvuková kulisa Velického vodopádu, ktorá slabne po krátkom stúpaní turistickým chodníkom, kde sa dostávame na akúsi náhornú plošinu obklopenú okolitými štítmi Kvetnice naľavo a Bradavice napravo.

Na  tomto mieste prebrodíme neveľký horský potok po našej ľavej strane a na chvíľu vypíname čelovky. Očami hltáme čierne siluety okolitých hrebeňov, nad ktorými na nás svieti hviezdne nebo. Ten pohľad je neuveriteľný. S menšími ťažkosťami nachádzame zreteľný chodník, ktorý nás miernym stúpaním skalno-trávnatým terénom privedie až pod skalnú stenu, kde začína náš výstup.

velicka-proba-vysoke-tatry
Velická próba – pohľad na hviezdne nebo

Navliekame si teda horolezecké postroje a viažeme sa na lano, ktoré zaisťuje akú-takú bezpečnosť, a začíname zdolávanie veľmi exponovanej Velickej próby. Po prekonaní asi pätnástich metrov exponovanej skalnej steny s viacerými istiacimi bodmi a železnými kramľami sa dostávame do strmého, no bezpečného skalno-trávnatého svahu, kde sa odväzujeme z lana a pokračujeme klasickým výstupom „po dvoch“ – len málo úsekov nás prinúti pomôcť si v teréne aj rukami. Po zhruba dvoch hodinách neľahkého výstupu, ktorý sa vo vyšších polohách zužuje do viditeľného žľabu, sa príjemne zahriati dostávame do Sedielka nad kotlom priamo pod Kvetnicovou vežou.

kvetnicova-veza-vysoke-tatry
Kvetnicová veža

Vo výške okolo 2400 výškových metrov zažívame východ slnka nad nádhernou panorámou, v ktorej nachádzame štíty Bradavice, Slavkovský štít, Prostredný hrot, ale aj vzdialenejší Kežmarský a Lomnický štít. Po pár nemých chvíľach prekračujeme hrebeň a ťažko čitateľným chodníkom v skalnom poli sa traverzom vydávame v ústrety snáď najnebezpečnejšiemu úseku výstupovej trasy.

sedielko-nad-kotlom-vysoke-tatry
Sedielko nad kotlom

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Posledný úsek výstupu vedie traverzom vrchnou časťou Gerlachovského kotla popod Kotlový štít skalným terénom, v ktorom je obťažné sa orientovať aj v jasnom počasí, je teda neoceniteľnou výhodou mať poruke človeka, ktorý presne vie, kam sa má vydať. Terén je v tomto úseku naozaj exponovaný a k iným rizikám sa tu pridávajú aj padajúce uvoľnené skaly. Chodník je tu veľmi zriedkavo označený skalnými mužíkmi, a tak hľadáme aj najmenšie náznaky cestičky, ako sú opotrebené skaly a istiace skoby slúžiace na bezpečné prekonávanie najviac exponovaných častí.

gerlach-traverz-vysoke-tatry
Najťažší úsek – traverz Gerlachovským kotlom

Opatrným, ale istým krokom teda traverzujeme Gerlachovský kotol a po prekonaní viacerých skalných pilierov prechádzame až do vrchnej časti Batizovského žľabu. Za chrbtom sa nám týči východná stena Končistej, no len niekoľko výškových metrov nás delí od nášho vysnívaného vrcholu. Urobíme teda pár posledných, mierne technických krokov k vrcholu, ktorý snáď ani nie je možné si zameniť za žiadny iný. Privíta nás nádherná panoráma korunovaná charakteristickým krížom, ktorý k vrcholu Slovenska neodmysliteľne patrí.

Panoráma tatranských štítov prepletená občasnou oblačnosťou účinkuje ako ten najsilnejší životobudič a po známkach únavy neostane ani stopa. Sme tu, na najvyššom vrchole Slovenska, a zmôžeme sa len na nemý úsmev. Je to nádhera.

vrchol-gerlachu-vysoke-tatry
Vrchol Gerlachu

Čas prísť, čas odísť

Nadišiel čas na zostup, a tak sa teda vydávame logickou líniou na zostup Batizovským žľabom. Pri zostupe prechádzame úsekmi s osadenými reťazami a na pár miestach nachádzame zlanovacie skoby. V tejto časti musíme veľmi pozorne sledovať svoje okolie a nesmieme zabúdať na to, že na vrchole pravdepodobne nebudeme jediní.

batizovsky-zlab-zostupova-strana-vysoke-tatry
Zostupová strana Batizovským žľabom

Pomerne časté sú teda letiace skaly uvoľnené skupinou turistov pohybujúcou sa v žľabe nad nami. Po viac než hodinovom zostupe sa dostávame snáď na najnebezpečnejšie miesto zostupu, na vrchol Batizovskej próby. Zostup odporúčame zabezpečiť lanom aj napriek osadeným železným skobám a pozorne sledovať každý svoj krok. Zostup naozaj nie je pre slabé povahy, ktoré zle znášajú hlboké priepasti pod svojimi nohami, a tak si treba samotný výstup dobre premyslieť. Ak však dokážeme prekonať sami seba a kondícia nám tiež nie je cudzia, výhľady, dobrodružstvo a zážitky, ktoré nám výstup na Gerlach prinesie, si budeme ešte dlho pamätať. Veľa šťastia!

skoby-batizovska-proba-vysoke-tatry
Skoby v Batizovskej probe

Fotky a text: Martin Balko