Zdolávame štíty Tatier #1: Končistá – vyhliadky, ktoré chytia za srdce

Síce s neskorším nástupom, ale nakoniec predsa a vo veľkej sile, k nám zavítalo leto. Okrem ideálneho počasia a znovuotvorenia aquaparkov a kúpalísk to znamená aj zrušenie sezónnej uzávery v mekke slovenského turizmu – v našich majestátnych Tatrách. Táto správa iste teší najmä tých z nás, ktorí ležadlo, slnečník a blízkosť bufetu bez mihnutia oka vymenia za ťažký batoh, nekonečné skalné polia a nezabudnuteľné výhľady. Ak patríte k tým, ktorým po prečítaní prvých riadkov poskočilo od čistej radosti srdce – nastupovať! Tam v diaľke na nás čaká náš dnešný cieľ – Končistá.

Začiatok na Končistej

Ak patríte k skupine turistov, ktorí už majú v horskom teréne čo-to nachodené, no vaše srdce túži po zdolávaní menej dostupných štítov a nechýba vám ten správny pomer kondície a odhodlania, máme pre vás tip, ktorý preverí vaše schopnosti.

lucne-sedlo-koncista-zapad-slnka-vysoke-tatry-travel-case
Západ slnka z Lúčneho sedla – Hrebeň bášt Satan a Veľká kôpka

Napriek tomu, že výstup na vrchol Končistej nepatrí k príliš náročným výstupom, treba pamätať na to, že vrcholová trasa sa nachádza mimo značených turistických chodníkov a prístup k nej je možný len v sprievode horského vodcu. Návšteva na vlastnú päsť je nebezpečná a tak isto hrozí riziko vysokej pokuty.

Zopár rád na úvod

Keďže vrchol Končistej jemne prekračuje pomyselnú hranicu 2 500 metrov nad hladinou mora, je vždy rozumné sa na výstup vopred pripraviť. Ako to už v horách často býva, je dobré počítať s prípadnými vrtochmi počasia a okrem neodmysliteľného nepremokavého oblečenia a pevnej obuvi nezabúdajme ani na predpoveď počasia. Možností máme hneď niekoľko, odporúčame však porovnať aspoň dva zdroje, informácie sa totiž môžu mierne líšiť.

Nepodceňujme počasie

Široké spektrum pomerne podrobných informácií môžeme nájsť na oficiálnej stránke Horskej záchrannej služby. Okrem predpovede počasia tu nájdeme aj aktuálne informácie o stave horského terénu, prípadné lavínové výstrahy, ale aj mimoriadne uzávery turistických chodníkov. Ďalšie možnosti ako jednoducho overiť predpoveď počasia ponúka nespočetné množstvo aplikácií pre váš smartfón – odporúčame vám oficiálnu aplikáciu SHMÚ s integrovaným modulom Aladin. Treba totiž myslieť na to, že počasie (a to hlavne v horách) je premenlivé, spoľahlivejšie budú teda predpovede na dva, maximálne tri dni pred plánovaným dátumom nášho výstupu. Predpovede na viac ako 7 dní sa, samozrejme, dajú pri plánovaní použiť, no treba ich brať s istou rezervou.

cesta-na-ostrvu-turistika-vysoke-tatry-z-popradskeho-plesa
Cesta na Ostrvu

Mapa, najlepší priateľ turistu

V horskom teréne platí toto upravené príslovie dvojnásobne, po vybočení z označeného chodníka sa totiž môžeme v sekundách dostať do terénu, ktorý je nad naše schopnosti, a zbytočné nešťastie môže byť na svete. Aby sme sa vyhli podobnému blúdeniu, je dobré si pred odchodom z domu vybrať konkrétny vrchol a najvýhodnejšiu trasu, ktorá nás k tomuto vrcholu privedie. Na tieto účely je vždy dobré mať poruke podrobnú mapu, ale pokojne môžeme použiť jeden z mnohých online plánovačov alebo aplikácií, ktoré často fungujú aj offline, a tak sa môžeme presvedčiť o správnom smere aj priamo v teréne. Toto platí pri akomkoľvek turistickom výstupe. Na Končistú vás povedie skúsený turistický vodca.

koprovsky-stit-velka-kopka-vysoka-vyhlad-z-tupej-vysoke-tatry-slovensko
Kôprovský štít, v pozadí Veľká kôpka a Vysoká z Tupej

Tri štíty jednou trasou

Pri výstupe na Končistú sa ponúka hneď niekoľko trás, dve z nich vedú od Chaty pri Popradskom plese, ku ktorej nás privedie zhruba za jeden a pol hodiny červená značka priamo zo Štrbského plesa.  Samotné okolie Popradského plesa ponúka nádherné scenérie snáď z každej svetovej strany. Západu dominuje Patria (2203 m n. m.) a krásny Hrebeň bášt končiaci Satanom (2421 m n. m.), zo severu sa nad plesom týči Veľká kôpka (2354 m n. m.)  a z východu chráni pleso Ostrva (1984 m n. m.)  a Tupá (2285 m n. m.).

popradske-pleso-sedlo-pod-ostrvou-vysoke-tatry
Popradské pleso zo sedla pod Ostrvou

Vyberáme pravdepodobne tú najmenej náročnú trasu a pokračujeme ďalej po červenej značke na východ, rovno do strmého (a veľmi výdatného) stúpania do Sedla pod Ostrvou, kde na relatívne krátkom úseku vyšliapeme takmer päťsto výškových metrov. Počas hodiny a zhruba štyridsiatich minút sa nám čoraz viac otvára Mengusovská dolina, a tak sa môžeme pokochať pohľadom na Popradské pleso a nad ním sa týčiaci Hrebeň bášt. Táto panoráma vrcholí na Ostrve, ktorá sa stáva prvým vrcholom na našej trase.

mengusovska-dolina-z-ostrvy
Mengusovská dolina z Ostrvy

Po chvíli oddychu, ktorý ponúka sedlo, a po niekoľkých povinných záberoch sa vydávame na Tupú a zároveň opúšťame značený chodník. Orientáciu nám odteraz zabezpečia takzvaní „kamenní mužíci“, čo je vlastne akási vežička postavená z plochých skál. Mužíci sú vždy na dobre viditeľnom mieste a zväčša kopírujú logickú líniu pomyselného chodníka. V prípade, že dlhšiu dobu na žiadneho z nich nenarazíte, zväčša postačí pozorne si prezrieť svoje okolie a nejakého určite bez problémov nájdete.

Po chvíli konštantného stúpania a po troch stovkách výškových metrov sa ocitáme na neoznačenom vrchole Tupej, na ktorom sa do predošlej panorámy pridáva aj Vysoká (2547 m n. m.), typická svojím kužeľovitým tvarom, ktorý vzdialene pripomína himalájsku K2. Dokonca po vyše troch hodinách výstupu sa nám po prvýkrát odhalí cieľ našej cesty – majestátna Končistá. Po krátkom vstrebaní dych berúcej panorámy a po zdolaní druhého vrcholu našej trasy sa teda v sprievode kamenných mužíkov a bez zbytočného zdržania vydáme na zostup do Lúčneho sedla.

vysoka-z-tupej
Vysoká z Tupej

Lúčne sedlo je jedným z najväčších sediel, ktoré v našich Tatrách môžeme vidieť, a ponúka naozaj krásny výhľad, v ktorom chtiac-nechtiac dominuje štít Vysokej. Okrem výhľadov však v tomto sedle môžeme začuť aj pre Tatry tak charakteristické pískanie svišťov, ktorých pri dobrom počasí a istej dávke trpezlivosti môžeme nerušene pozorovať. Je však načase opustiť sedlo a vydať sa do niečoho, čo mnohí turisti nazývajú nekonečným kamenným morom. Posledná etapa nášho výstupu je totiž tvorená skalami rôznych veľkostí, uvoľnenými skalami a šotolinou.

vysoka-ganek-rumanov-stit-zlobiva-pohlad-z-lucneho-sedla
Vysoká, Ganek, Rumanov štít a Zlobivá – pohľad z Lúčneho sedla

Po viac než hodine výstupu skalným a mierne exponovaným terénom sa dostávame ku skalným platniam, ktoré vedú až na vrchol. V tomto mieste je naozaj potrebný istý krok, no opatrnosti taktiež nie je nikdy dosť. Posledný úsek Končistej vás prinúti použiť všetky štyri končatiny a po chvíli vás odmení výhľadom, na aký sa len tak nezabúda. Pred vami sa totiž týči skalný masív nášho najvyššieho Gerlachovského štítu a po vašej pravej strane sa týči podivný skalný útvar pripomínajúci konskú hlavu, takzvaná kovadlina, najvyšší bod, a teda aj vrchol Končistej.

skalne-pole-pod-koncistou
Nekonečné skalné pole pod Končistou a jej vrchol pri západe slnka

Výstup na ňu je zlatým klincom programu, skúškou odvahy pre každého, dokonca aj pre tých, ktorí už mali tú česť na nákove stáť. Aj tu sa však nájde malá pomôcka pre tých, ktorí to potrebujú. Zo skoby tam totiž visí slučka, ktorej sa môžete zachytiť, a tak spraviť posledný krok k vrcholu. Panoráma, ktorá sa v dobrom počasí otvára na vrchole Končistej, je naozaj zážitkom, preto sa odtiaľ ťažko odchádza. Treba však myslieť aj nato, že dôležité je z vrcholu v zdraví zostúpiť, a tak po krátkom prekonávaní seba samého je čas z Kovadliny zamieriť opatrným krokom späť do Lúčneho sedla.

kovadlina-konska-hlava-vrchol-koncistej
Kovadlina – Konská hlava – vrchol Končistej

Smerom dolu sa kráča rýchlejšie

Po niekoľkých chvíľach zostupu kamenným poľom, kde je naozaj potrebné dávať pozor na svoje kroky, schádzame naspäť do Lúčneho sedla, z ktorého môžeme pokračovať dolu dvomi spôsobmi. Jedným je zopakovať trasu cez Tupú až k Sedlu pod Ostrvou, druhým variantom je zostup Lúčnym sedlom v priamej línii, až kým nepretneme našu známu červenú značku vedúcu priamo k Ostrve.

zapadna-stena-gerlachovskeho-stitu-zo-zapadnej-koncistej
Západná stena Gerlachovského štítu zo západnej Končistej

Zostup sedlom je menej exponovaný a v prípade potreby aj tu nachádzame kamenných mužíkov, ktorí nás dovedú až k červenému chodníku – k Tatranskej magistrále. Po vstupe na magistrálu zamierime vpravo, kde nás čaká jemné, zhruba hodinové stúpanie do Sedla pod Ostrvou. Z tohto bodu je pred nami už len zostup magistrálou až k Popradskému plesu, kde sa môžeme naposledy osviežiť a posilniť na chate neďaleko plesa. Čaká nás posledný úsek magistrálou k Štrbskému plesu, kde si už môžeme naozaj gratulovať ku skvelému výkonu. Úspešná túra je totiž iba tá, z ktorej sa zdraví vrátime späť.

kamenne-pole-pod-koncistou
Pohľad zdola na kamenné pole pod Končistou

Autor textu a fotografií: Martin Balko