Výstup na Kráľovu hoľu: pátranie po „strome zelenom“

0
5248
kralova-hola-vyhlad-nizke-tatry-turistika-lesy-obloha-priroda
Zdroj: hikemates.com

Notoricky známa a patriotizmom doslova nabitá ľudová pieseň toho na Kráľovej holi sľubuje naozaj veľa, a preto sme sa rozhodli, že sa vydáme do kráľovohoľskej časti Nízkych Tatier a na vlastné oči sa presvedčíme, či na vrchole naozaj stojí zelený strom, ba dokonca s nakloneným vrchom. Keďže sme sa, samozrejme, na výstup vopred pripravili, už vieme, že text piesne je zväčša symbolickou piesňou vojaka, ktorému sa cnie po domove.

Na hôľnom vrchole „Kráľovky“ by sme v skutočnosti akýkoľvek strom hľadali len márne. Ak by tam aj nejaký bol, jeho vrchol by bol pod vplyvom neutíchajúceho vetra istotne naklonený, ak nie odlomený. Odhliadnuc od veľmi zavádzajúceho textu ľudovej piesne a neustáleho vetra, je Kráľova hoľa paradoxne veľmi často vyhľadávaným cieľom širokého spektra turistov, rodín s deťmi, ba dokonca horských cyklistov. Poďme teda spoločne zistiť, čím Kráľova hoľa každoročne priťahuje tisíce turistov.

Zaujímavosť: V roku 2018 dvojica turistov z recesie zasadila na vrchol stromček, pri ktorý umiestnila drevenú tabuľku s názvom „Strom zelený“.

Turistika na Kráľovu hoľu sa vám odplatí krásnymi výhľadmi

Vrchol Kráľovej hole sa vypína nad zvyškom okolitej krajiny do výšky 1946 metrov nad morom. Kráľovka geograficky tvorí východnú hranicu Nízkych Tatier a je pomyselným východiskovým bodom hrebeňovej trasy Nízkymi Tatrami a jedným z mnohých zaujímavých bodov Cesty hrdinov SNP (záleží na počasí).

vystup-kralova-hola-cesta-turistika-hiking-stromy-vyhlad
Kráľová hoľa, pod vysielačom; Zdroj: mapa-turystyczna.pl

Samotný vrchol a jeho široké okolie sú tvorené horskými hoľami a lúkami, vďaka čomu ponúka Kráľovka jeden z najkrajších kruhových výhľadov na Slovensku. Svoje eso však nedaruje len tak ľahko, väčšiu časť roka tu totiž panuje veterné a hmlisté počasie. V prípade, že vyrazíte naozaj skoro ráno, hmlistému počasiu sa pravdepodobne vyhnete. Vzorec je celkom jednoduchý – s pribúdajúcim časom sa zvyšuje aj šanca hmiel.

Ako sa na ňu dostať

Východiskovými bodmi vašej túry na Kráľovu hoľu môžu byť vzdialenejšie obce, ako sú Spišské Bystré, Liptovská Teplička či Vernár. Jednoduchšie a hlavne kratšie trasy vedú z Telgártu alebo zo Šumiaca.

Orientačne najjednoduchšou je turistická trasa so začiatkom v obci Šumiac. Šumiac dokonca ponúka aj bonusovú možnosť výstupu na bicykli alebo e-biku; ten vám tu dokonca dokáže zabezpečiť miestna požičovňa. Cyklotrasa vedie po starej asfaltovej ceste a je dlhá približne 12 km. Pešia trasa (značená modrou turistickou značkou) s dĺžkou približne 6 km neznie veľmi náročne, no prevýšenie 1045 metrov si predsa len vyžaduje istú dávku kondície. Výhodou modrej trasy je možnosť zastávky v nedávno otvorenej horskej chate s možnosťou občerstvenia či ubytovania. Chata sa nachádza na Prednom sedle vo výške 1451 metrov nad morom.

Modrá turistická značka však okrem občerstvenia ponúka hneď niekoľko nádherných a veľmi fotogenických výhľadových bodov a zaujímavosťou výstupu je aj gréckokatolícka kalvária a mnohé skalné útvary.

S úctou a rešpektom

Na záver považujeme za povinnosť upozorniť všetkých horských nadšencov, že napriek zjavnej orientačnej jednoznačnosti ani túto trasu netreba podceňovať. Za hmlistého alebo daždivého počasia sa v lesnej časti naozaj ľahko stratíte. Preto je potrebné (tak ako pred začiatkom každej turistiky) sledovať predpoveď počasia.

Za portál Travelcase vám, samozrejme, prajeme v deň výstupu to najkrajšie počasie. Počas slnečných dní je totiž vysoká šanca, že výhľad z Kráľovej hole vám nielenže vyrazí dych, no ukradne si aj kus vášho srdca. Veľa šťastia.