Vysoké Tatry: Turistické trasy vhodné pre najmenších

3
33430
turisticke-trasy-tatier-vhodne-pre-deti

Krásu Vysokých Tatier každoročne obdivujú tisícky turistov. Fajnšmekrov a zvedavcov lákajú úchvatné scenérie tatranskej prírody, rodiny s deťmi tu nachádzajú pokoj a spoločné zážitky. Práve najmenší návštevníci môžu s rodičmi spoznávať zákutia Tatier na nenáročných turistických chodníkoch. Ktoré to sú? To vám prezradia nasledujúce riadky.

Hrebienok – Zamkovského chata

zamkovskeho-chata-hrebienok-vysoke-tatry
Zamkovského chata

Turistický chodník vedie po červenej značke popri približne 20 m vysokom Obrovskom vodopáde. Po ceste značkovaným chodníkom nájdete ďalší prírodný skvost – Vodopády Studeného potoka. Jednoduchý výstup na Zamkovského chatu zvládnete spolu s deťmi do hodiny. Okrem nej sa môžete zastaviť pri niektorej z ďalších chát – Bilíkovej alebo Rainerovej a odniesť si odtiaľ milú spomienku v podobe turistických pečiatok.

Na Hrebienok sa dostanete pohodlne zubačkou zo Starého Smokovca, vďaka čomu spravíte deťom ešte väčší zážitok z výletu. Ak chcete spraviť maximálny zážitok z návštevy Starého Smokovca aj sebe, odporúčame obzrieť sa po rodinnej izbe v jednom z najstarších tatranských hotelov, v Grandhoteli Starý Smokovec, ktorý je čoraz vyhľadávanejší rodinami s deťmi pre jeho služby smerom k rodinám.
pozemna-lanovka-hrebienok-vysoke-tatry
Pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok

Štrbské pleso – Jamské pleso

Vydajte sa od Štrbského plesa po červenej značke k Jamskému plesu. Trasa vhodná pre rodiny s deťmi a nenáročných turistov trvá približne hodinu. Mierne stúpajúci terén ponúka nádherné pohľady na okolitú tatranskú prírodu.

Trasa je vyhľadávaná aj skúsenejšími turistami, ktorých cieľom je Kriváň.

Štrbské pleso – Vodopád Skok

Vodopád Skok je vyhľadávanou vychádzkovou trasou v každom ročnom období. Východiskovým bodom je Rázcestie pred Heliosom, od ktorého pokračuje žltá značka serpentínami priamo k vodopádu. Vodopád je jedným z najkrajších vodných pokladov Tatier s výškou 25 m.

Nad vodopádom sa v reťazami zaistenom teréne nachádza Pleso nad Skokom. Prístupné je v letnej sezóne.

Štrbské pleso – Popradské pleso

Pokiaľ zoznamujete ratolesti s turistikou, vyberte sa k Popradskému plesu. Ľahký výstup po upravenom chodníku je ako stvorený pre rodinné výlety, ako aj pre turistov, ktorí sa potrebujú „rozohriať“ pred sezónou. V cieli túry pri Popradskom plese je možné si odpočinúť na rozľahlom priestranstve alebo sa občerstviť v rovnomennej chate pri Popradskom plese či vo vedľajšej Majláthovej.

Prejdite pár metrov od plesa a prezrite si pietne miesto Symbolický cintorín – pamiatku na ľudí, ktorí nešťastne zahynuli v Tatrách.

Tatranské Matliare – Tatranská Lomnica

medvedia-luka-Tatranske-Matliare–Tatranska-Lomnica-vysoke-tatry-chata
Medvedia lúka a jej okolie

Trasa z Tatranských Matliarov do Tatranskej Lomnice je využívaná najmä cyklistami, pričom sa rovnako teší obľube peších turistov. Prechádzka prírodou vedie cez rozľahlú Medvediu lúku s ohniskom na opekanie a popri horárni. V jarných a jesenných mesiacoch je potrebné prechádzať okolím s ostražitosťou – aby ste predišli stretnutiu s medveďom.

botanicka-zahrada-tatranska-lomnica-vysoke-tatry
Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici
Pri potulkách Tatranskou Lomnicou sa zastavte v botanickej záhrade Expozícia Tatranskej prírody. Tatranská Lomnica sa tiež pýši unikátnym Grandhotelom Praha patriacim medzi najlepšie historické spa hotely v Európe.

Zapamätajte si:

  • Štrbské pleso je východiskovým miestom mnohých turistických trás – k Jamskému plesu, vodopádu Skok, k Popradskému plesu.
  • Popradské pleso je dostupné zo Štrbského plesa ako aj po asfaltke zo zastávky Popradské pleso.
  • Medvedia lúka medzi Tatranskými Matliarmi a Tatranskou Lomnicou je ideálna na pokojnú prechádzku.
  • Pri výstupe na Zamkovského chatu si nenechajte ujsť pohľad na Vodopády Studeného potoka.